Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

11.04.2006  |  127× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Evropská komise zahájila s osmi členskými státy řízení o porušení Smlouvy/evropského práva v oblasti podpory produkce elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Své závazky nedodržela ani Česká republika. Ta spolu s dalšími třemi zeměmi (Itálie, Polsko, Velká Británie) nedodala Evropské komisi zprávu o pokroku ve využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů. Další čtyři členské státy a Itálie nezavedly podle Komise dostatečná opatření k zajištění odpovídající podpory obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Na téma jezů na Labi bylo již mnoho napsáno, prodebatováno i odvysíláno. Bohužel odpovědí ochránců přírody bylo jen zvyšování počtu ohrožených druhů živočichů v závislosti na stoupajícím počtu měsíců od povodní v roce 2002. Máme povodeň novou. Doufám, že ochránci přírody tentokrát vezmou projekty obou jezů na Labi a porovnají jimi předpokládané nejvyšší hladiny se stavem při současném průtoku Labe. Vyhodnocení této situace bude jistě dobrým základem pro řešení problému výstavby jezů.
Míla Urban, Říčany

Brno a Jihomoravský kraj pokračují v utváření Středoevropského regionu CENTROPE, který sdružuje Vídeň, Dolní Rakousko, Burgenland, kraje Jihomoravský, Bratislavský, Trnavský, komitáty Györ - Mason - Sopron a města Bratislava, Brno, Eisenstadt, Györ, Sopron, St. Pölten, Szombathely a Trnava.
Nedávné setkání na vídeňské radnici otevřelo diskuzi například na téma doprava, trh práce, média a životní prostředí.
"Středoevropský region má pro Brno zcela zásadní význam. Můžeme využívat zkušenosti sousedních států a společně vystupovat například v dopravních a ekologických projektech, které jsou klíčovým prvkem naší spolupráce," řekl primátor Richard Svoboda.
Vídeňská konference tvoří závěr úspěšné první fáze, která byla nastartována na podzim roku 2003 v Kittsee. Na základě společné agendy se budou v nadcházejících letech iniciovat projekty v oblasti hospodářství a inovací, infrastruktury a ekologie, pracovního trhu a kvalifikace a cestovního ruchu.

Myslíte si, že orchideje jsou rostliny rostoucí jen v tropických pralesech nebo exotické květy, které můžete koupit v květinářství ? Pak by jste měli navštívit výstavu v Městském muzeu ve Skutči, které na fotografiích bratří Čestmíra a Petra Floránů naše domácí druhy orchidejí. Některé z nich nejsou svými květy tak zajímavé jako jejich tropické příbuzné, přesto patří k našim nejzajímavějším a nejkrásnějším rostlinám. Tyto rostliny patřící do čeledi vstavačovité (lat. Orchideaceae) jsou skutečně nejohroženějšími druhy naší květeny. Většina zástupců této čeledi totiž žije v symbióze s mikroskopickými houbami, které žijí v jejich kořenovém systému. Právě tyto houby jsou velmi citlivé jako změny životního prostředí a pokud se změní jejich životní podmínky rychle hynou a s nimi i jejich hostitelská rostlina. Pokud si nechcete nechat utéct tuto křehkou krásu spěchejte. Výstava končí již 17. dubna. Muzeum je otevřené denně od 9:00 do 12:00 hodin. Ve všední dny i odpoledne od 13:00 do 16:00 hodin.

Novela zákona o obchodování s emisemi by měla českým firmám umožnit od roku 2008 investovat do zlepšení ovzduší i v cizích zemích. Normu, jež byla navržena v souladu s naplňováním mezinárodní dohody o snižování emisí, by ji měl na nadcházející schůzi podle doporučení svých výborů schválit po Poslanecké sněmovně také Senát.
Novela by například umožnila velkým znečišťovatelům ovzduší z ČR investovat v zahraničí a body si započítat v České republice.

Do systému společnosti Eko-Kom bylo koncem roku 2005 zapojeno zhruba 5250 obcí, tj. domovní odpad mělo možnost třídit více než 96 % populace. Dnes jej však třídí zhruba dvě třetiny občanů, každý okolo 36 kg odpadu. "I když se třídění odpadu u nás pomalu stává běžnou záležitostí, mnoho lidí si říká, zda má smysl třídit. Zajímá je, jak celý proces třídění a recyklace funguje, co se z vytříděného odpadu vyrábí. Chtějí slyšet, že jejich spolupráce na tomto systému je důležitá a má opravdu smysl," uvedla Mgr. Hana Hradecká, manažerka komunikace Eko-Kom, a. s. I to je záměr už třetí kampaně na třídění odpadu, kterou organizuje Eko-Kom. Letošní je originální tím, že jako první v ČR používá k přímé komunikaci se spotřebitelem nové pokladní pásy ve vybraných supermarketech. Nový komunikační nástroj tak oslovuje spotřebitele přímo v místě nákupu zboží v obalech, které se později stávají odpadem ke třídění.

Přijdou vám brožury o chovu domácích zvířat příliš drahé? Nevadí, kupte si sbírku zákonů. Pod č. 16/2006 v § 4 vyšel např. návod, jak ekologicky chovat králíky: "Chovní králíci se chovají ve skupinách tvořených samcem a několika samicemi, skupinou mladých králíků nebo skupinou králíků ve výkrmu. Králíkům se umožní přístup do výběhu." Zvlášť dojemná je pasáž o králičích porodních boxech nebo budnících. Podobně jsou pojednány i ryby.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist