Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

16. ROČNÍK EKOLOGICKÝCH DNŮ OLOMOUC BUDE ZAHÁJEN PO VELIKONOCÍCH

14.04.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

16. ROČNÍK EKOLOGICKÝCH DNŮ OLOMOUC BUDE ZAHÁJEN PO VELIKONOCÍCH

Slavnostním varhanním koncertem ruských varhaníků Alexeje A. Parshina a Eleny Tsybko bude v úterý 18.4. (20:00) v Chrámu Svatého Michala zahájen již 16. ročník festivalu ekologických aktivit “Ekologické dny Olomouc - EDO”. Již několik let tento festival navštěvuje více jak 20000 lidí a EDO se tak staly nejnavštěvovanější akcí zaměřenou na zvýšení ekologického povědomí veřejnosti v České republice. Účastníky programu čeká celá řada besed, aktivit v přírodě a krajině Hané, exkurzí, programů pro školy, výstav, seminář věnovaný problematice našeho vzdělávání, tradiční Ekojarmark a celá řada kulturních pořadů. Festival pořádá Město Olomouc prostřednictvím svého Střediska ekologické výchovy při Odboru životního prostředí (Sluňákov).

Zajímavý program je vázán na druhý ročník fotografické soutěže EDO, tentokrát s tématem “Od země přes kopec do nebe aneb poutník v krajině”. V pátek 21.4. od 16 hodin se v Divadle hudby osobně představí autoři nejlepších souborů fotografií a z nich po společné diskusi mezi zúčastněnými soutěžícími, porotci a přítomnými diváky nakonec porota vedená Jindřichem Štreitem vybere vítěze, kterému bude předán finanční dar v hodnotě 10000,- Kč. Nejlepší fotografie, které byly zaslány do soutěže mohou zájemci zhlédnout na rozsáhlé fotografické výstavě v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Soutěžní fotografie jsou doplněny stovkou fotografií od uznávaných autorů Markéty Luskačové, Andreje Bána, Jindřicha Štreita a Piotra Szymona, který tragicky zahynul a jehož památce je letos výstava i soutěž věnována. Na soutěžní odpoledne potom naváže komponovaný kulturní večer Václava Cílka a jeho hostů Miloše Šejna, Františka Skály a Jiřího Zemánka, jehož aktivity byly inspirací pro letošní téma fotografické soutěže. Program oživí svými písněmi Tomáš Kočko.

Večera se zúčastní také geobotanik Jiří Sádlo, který druhý den vykoná skutečnou pouť s lidmi po lužním lese Litovelského Pomoraví. Pouť bude zahájena před stavbou zcela unikátního nízkoenergetického domu v Horce nad Moravou, který bude v budoucnu sloužit dětem a návštěvníkům jako pobytové středisko ekologických aktivit a také jako turisticko informační centrum CHKO Litovelské Pomoraví. Cestou říční nivou se účastníci dozvědí informace o řece Moravě, lužním lese a jeho protipovodňových funkcích. Cesta bude vést i kolem hráze protržené letošní povodní s objasněním její funkce v souvislosti se zcela mylnými prvotními domněnkami o příčinách jejího narušení.   

Besedy v Divadle hudby a Uměleckém centru UP (22.-24.4) umožní setkání s celou řadou známých osobností naší vědy a společenského života. Účast přijali Václav Bělohradský, Jiří Fiala, I. M. Havel,  Stanislav Komárek, Zdeněk Konopásek, Zdeněk Kratochvíl, Zdeněk Neubauer, Odilo Ivan Štampach, Petr Vopěnka a další. Pondělní program vyplní seminář, ve kterém budou pozvaní hosté pochybovat o našem současném školství. Seminář uvede filmový záznam Tomáše Škrdlanta z velice emocionálního a kontroverzního setkání pedagogů v minulém ročníku EDO. Závěr maratónu diskusí zakončí již tradiční “ministerský potlach”, kde současného ministra Libora Ambrozka doplní jeho předchůdci Martin Bursík, Ivan Dejmal a Bedřich Moldan a budou diskutovat o možnostech politického řešení ekologických problémů.

Kulturní program obohatí například osobitý dokument Martina Řezníčka o “zapomenutém” tvůrci “art brut” Janu Křížkovi. Zazpívat přijede ze Slovenska Szidi Tobias a také představitel brněnské alternativy Vladimír Václavek společně s Feng Jün-Song. Kulturní program je také součástí vyvrcholení ekologických dnů Olomouc, Ekojarmarku na Horním náměstí 1. května. Stánky tradičních řemesel, ekologických a humanitárních nevládních hnutí, výstav a programů pro děti a rodiče doplní koncert s řadou interpretů. Letos to budou: Bokomara, Jiří Plocek a Jitka Šuranská, Tomáš Kočko a orchestr, Pod Černý vrch, Ta Jana z Velké ohrady, Zimbova, Peter Lipa Band a Dan Bárta a Illustratosphere.

V rámci všech programů budou lidem poskytovány informace ke kampani “Olomouc třídí odpad” a další údaje o stavu životního prosředí. Tři týdny akcí o přírodě, krajině a lidech mohou zájemci najít na internetových stránkách www.olomoucko.cz/slunakov. Známý vědec Paul K. Feyrabend řekl: “Život se zdá být dost jasný, dokud je rutinní, tj. dokud zůstávají lidé poddajní, čtou texty standardním způsobem a nesetkávají se se zásadními námitkami”. Letos jsou tématem ekologických dnů “pochybnosti o smyslu a smysl pochybností, krajina jako prostor imaginace”.

Michal Bartoš, Středisko ekologické výchovy OŽP MmOl (Sluňákov).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist