Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energeticky úsporná architektura

25.04.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  134× přečteno      vytisknout článek

Obsluha budov pojme 45 % spotřeby energií, přičemž z mezinárodních i z našich zkušeností je zřejmé, že v jejich architektuře je minimálně 80% potenciál úspor

reálně dokonce 90% a možná i větší. Dá se realizovat opatřeními jednoduchými, většinou nezvyšujícími pořizovací náklady, problémem však zatím zůstává deformované tržní prostředí na trhu energií. Cesta k trvale udržitelnému rozvoji je v narovnání těchto deformací a v promyšlené efektivní energetické koncepci státu.

Na prvním příkladu ze stavební praxe lze díky osvícenému investorovi dokladovat významný podíl architektury na koncepci trvale udržitelného rozvoje s průvodními energetickými úsporami.

Druhý z našich příkladů potvrzuje, že dnešními běžně dostupnými technologiemi není ani nízkoenergetický či pasivní rodinný dům nic technicky nedosažitelného.

Vždy ovšem záleží na řešení konkrétní stavby - předpokládá se, že bude pokud možno kompaktní, s minimalizací tepelných mostů, logicky orientovaná ke světovým stranám a přiměřeně osluněná, neboť zbytečně velké prosklené plochy u pasivních domů s sebou přinášejí více problémů než užitku. V zimním období bez velkého slunečního svitu znamenají velké ztráty a v létě téměř pekelné přehřívání.

EKOLOGICKÝ PŘÍSTUP K REVITALIZACI OBJEKTU

Součástí rekonstrukce stávajícího objektu bývalého kravína v Nenačovicích na Berounsku na multifunkční budovu společnosti Country Life (autory projektu jsou architekti Aleš a Jan Brotánkovi) je přístavba se společenským sálem a vzorkovou prodejnou provedená na úrovni blízké pasivnímu standardu.

Vznikající areál zahrnuje velkoobchodní sklad biopotravin (přestavěný seník), hospodářské zázemí farmy se sklepy na zeleninu a ovoce a přístřešky na zemědělskou techniku. Areál bude mít též kořenovou čistírnu odpadních vod.

Dřevěná přístavba mění celý objekt v jakousi alegorii "archy", prezentující alternativu šetrného životního stylu. V této části jsou hlavní reprezentační prostory společnosti. Ve stěnách dřevostavby je 400 mm izolace minerální vlny.

Koncepce nového využití podélné stavby se západo-východní orientací umisťuje do přední části všechny administrativní provozy, školu a jídelnu s kuchyní. Ve střední části jsou ubytovací prostory a zadní část je vyhrazena pro provozy skladovací a výrobní. Komunikační spojení pater řeší přístavba zastřešených pavlačí se schodišti v jednotlivých požárních úsecích.

Pojetí rekonstrukce a přístavby demonstruje celkově šetrný postoj firmy k životnímu prostředí:

- Nově dostavované části jsou v maximální míře z přírodních materiálů. Kde to jde, je dřevo ponecháno v neopracovaném přírodním stavu a napuštěno pouze emulzí ze lněného oleje a včelího vosku.

- Místo spádované střešní krytiny rychle odvádějící vodu z krajiny jsou na novostavbě použity ploché nebo pultové střechy s vegetačním krytem, tzv. bezúdržbové zelené střechy.

- Dešťová voda z původních taškových střech je zachycována v přestavěných hnojných jímkách a používá se s předčištěním jako užitková.

- Stavba směřuje k maximálnímu možnému snížení energetické náročnosti. Rekonstruovaná část je řešena v kvalitě nízkoenergetické stavby 35 kWh/m2 za rok, přístavba se již blíží úrovni stavby pasivní (20 kWh/m2 za rok). Zbývající energetické nároky jsou zabezpečeny z obnovitelných zdrojů: fototermických kolektorů a kotlů spalujících biomasu s akumulačními nádržemi rozmístěnými po objektu vždy nedaleko místa odběru vody.

Realizovaná opatření (prvky pasivní koncepce):

- 400 mm izolace minerální vlnou v lehkém, dřevěném obvodovém plášti budovy,

- teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla,

- okna s tepelnou izolací rámu a trojskly s U = 1,1 W/(m2.K),

- osazení fototermických kolektorů,

- zemní registr pro zimní předehřev a letní předchlazení větracího vzduchu.

PASIVNÍ RODINNÝ DŮM

Návrh rodinného domu v Hradčanech u Tišnova architektů Aleše a Jana Brotánkových s vizualizací Ing. arch. Jana Praislera (studie z roku 2005 s předpokládaným dokončením v roce 2006) se snaží uplatnit ekologický přístup v návrhu, při realizaci, v provozu i při eventuální likvidaci po dožití stavby.

Rodinný dům je situován mimo zastavěnou část obce do samostatné ucelené zástavby. Je přízemní, obdélníkového půdorysu, se zastavěnou plochou do 120 m2. Vynořuje se z terénu mírně skloněnou plochou bezúdržbové zelené střechy, zvedající se směrem k jihu. Pod touto střechou je schovaná obytná vytápěná část, na kterou navazuje na severní straně část nevytápěná, zádveří, komora, šatna, dílnička nebo sklad na zahradní náčiní a kola, přístřešek s manipulačním prostorem a na odstavení auta. Za domem tak vzniká krytý dvorek chráněný před povětrnostními vlivy.

Dům je usazený nad terénem na pilotkách což je šetrnější k přírodě i levnější, pak není třeba řešit hydroizolace, protiradonová opatření a tepelné izolace základů drahými nenasákavými polyuretany s velkou ekologickou stopou.

Obytné místnosti jsou orientovány na jižní stranu s výstupem do zahrady na roštovou terasu, která z jihu tvoří předěl mezi terénem a domem. Před kuchyňským koutem na východ je zvětšený a snížený přístřešek, nad kterým je do střechy tvarově integrovaný teplovodní kolektor. Přesah střechy na jihu má funkci protisluneční clony v letním období a ochrany proti dešti před výstupem z domu.

Přírodní charakter stavby má posílit použití rostlých nehraněných sloupů konstrukce a v interiéru domu jílových omítek a režných nepálených cihel, působících příznivě na vnitřní bioklima. Jsou snadno recyklovatelné a mají rovněž malou ekologickou stopu.

Hlavní izolační materiál tvoří celulózová izolace z recyklovaného papíru - Klimatizér 350 - 400 mm. Nosné obvodové stěny se skládají z trámového a fošinkového skeletu z profilů 125 x 125 a 125 x 50 mm OSB desky s vnitřní jílovou omítkou tl. 60 mm.. Vnější opláštění představuje kombinovaný modřínový obklad a vápenná omítka na heraklitu.

Technické vybavení zahrnuje teplovzdušné vytápění s řízeným větráním a rekuperací tepla, zemní registr pro předehřev nebo předchlazení větracího vzduchu, solární kolektory na ohřev TUV propojený s vytápěním, integrovaný zásobník tepla (IZT) s elektrospirálami na nouzový dohřev, krbová kamínka Golemek nebo na pelety pro spalování biomasy - 9/5 kW s ohřevem TUV, ústřednu a regulaci.


Hodnoty součinitele tepelného prostupu tepla U v jednotlivých konstrukcích RD

Obvodový plášť: U = 0,126 - 112 Wm-2K-1 podle kvality slaměných balíků

Střecha: U = 0,122 - 108 Wm2K podle kvality slaměných balíků

Podlaha: U = 0,111 Wm2K

Okna a dveře: U = 0,85 Wm2K


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist