Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rodinný dům s pasivními prvky

27.04.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  133× přečteno      vytisknout článek

Budoucnost individuální stavební výroby u nás tvoří dva základní typy konstrukčních a obvodových zdicích systémů.

Prvním jsou lehké dřevostavby z dřevěných panelových dílců s vysokou tloušťkou tepelné izolace a druhým sendviče se zděným jádrem a vnějším zateplením.

Oba systémy dokáží v principu zajistit velmi dobré mikroklimatické a stavebně fyzikální parametry, zásadně se liší především schopností tepelné akumulace. Její dopady na celkovou energetickou bilanci objektu se ale velmi obtížně kvantifikují.

MASIVNÍ SENDVIČ S AKUMULACÍ TEPLA

Představitelem typického masivního sendviče je zdicí systém KMB SENDWIX od tradičního hodonínského výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel, společnosti KM Beta. Systém těží z vlastností vápenopískových bloků, které mají velmi vysoké měrné teplo a objemovou hmotnost. Díky tomu má zdivo až pětkrát vyšší schopnost tepelné akumulace než stejně široké zdivo z pálených dutinových bloků nebo šestnáctkrát vyšší akumulaci než zdivo z používaných pórobetonů.

"S tepelnou akumulací lze úspěšně počítat zejména v takzvaných přechodných obdobích na jaře a na podzim. Stavba s vysokou setrvačností může mít i o několik týdnů kratší otopnou sezónu než podobná se stejnými tepelně izolačními schopnostmi obvodových konstrukcí s nízkou akumulací," uvádí Marek Dudák, autor a investor ekologického rodinného domu RD SENDWIX 1, umístěného v lokalitě mezi Prahou a Berounem.

Podle něj inteligentní obytný dům je taková stavba, která si pokud možno po větší část roku vystačí sama, bez nutnosti spouštět sofistikovaná technologická zařízení. Moderní dům v našem klimatu by měl využívat otopný systém po dobu přibližně 120 dní v roce - maximálně 30 dní by měla technologie objekt chladit a po zbytek roku by si měla stavba pokud možno poradit sama. Pokud dojde k poruše technologií nebo výpadku zdroje, měl by dům i v největších mrazech a vedrech dále fungovat alespoň po dobu několika dní. Nejlepším technickým opatřením jsou tedy takzvaně pasivní technologie, kterých využívá pasivně solární architektura a které ve valné většině již dávno vysledovali naši předkové.

DOBRÁ ENERGETICKÁ BILANCE

Rodinný dům RD SENDWIX1 o 160 m2 užitné plochy pro čtyřčlennou rodinu je příkladem toho, jak lze při využití uvedených principů i s běžným rozpočtem zrealizovat dům s nadstandardním mikroklimatem, s minimálním ekologickým zatížením a skvělou energetickou bilancí. Pouze díky striktnímu zateplení a řešení tepelných mostů dosáhne stavba měrné spotřeby energie kolem 40 kWh/m2 za rok (konvenční zástavba asi 120 kWh/m2). Použitím vápenopískového zdicího systému SENDWIX s nadstandardní tepelnou akumulací a promyšlenou dispozicí i expozicí stavby vůči světovým stranám lze dosáhnout snížení spotřeby o dalších přibližně 15 kWh/m2. Těchto 15 kWh je přitom pouze zásluhou promyšleného projektu a vysoké akumulace. Rozpočet stavby nezatěžuje o žádné přidané náklady.

Běžný normový výpočet zajímají pouze parametry obvodových konstrukcí a bližší vazby a vztahy domu nedokáže zohlednit. Zdaleka nejde pouze o tepelné zisky v interiéru i exteriéru, které lze ještě v podrobném výpočtu uplatnit. Typickým příkladem je právě tepelná akumulace, která dokáže v případě tohoto domu zkrátit otopnou sezónu o 15 až 30 dní ročně. Podle normového výpočtu přitom tato stavba vyjde stejně, jako kdyby byla postavena s lehkých plynosilikátů se stejným tepelným odporem jako použité stěny ze systému KMB SENWIX.

KRATŠÍ OTOPNÁ SEZÓNA

Na jaře a na podzim je běžné, že přes den teploty vystupují nad 20 oC, zatímco večer, v noci a ráno klesají blízko k nule. Pokud je stavba dobře izolovaná a dostatečně masivní, stačí vnitřní tepelné zisky a naakumulované teplo k tomu, aby zajistily požadovanou vnitřní teplotu kolem 21 oC po celý den, i když teplota v exteriéru na delší dobu výrazně poklesne. Jestliže vnitřní části obvodových stěn, vnitřní stěny, stropy a podlahy dokáží akumulovat dostatek tepla, působí v interiéru jako stabilizátor teploty v zimním i letním období. Pokud např. na jaře poklesne v noci výrazně na 12 hodin venkovní teplota, dokáží masivní konstrukce vydávat akumulované teplo zpět do interiéru, ze kterého postupně uniká obvodovými konstrukcemi a větráním díky nižším vnějším teplotám.

U masivního rodinného domu ze systému KMB SENDWIX s nepřekonatelnou akumulací tepla tak např. při noční vnější teplotě 7 oC za 12 hodin poklesne vnitřní teplota vzduchu z 21 oC na 20,4 oC. Takový dům bez problému přenese i několikadenní opakované noční poklesy teplot nebo ranní přízemní mrazíky, aniž by se musel spouštět otopný systém. To znamená velkou úsporu energií a peněz. U stejného domu postaveného z lehkých konstrukcí (pórobetony, dřevostavby, dutinové pálené bloky atd.) přitom teplota v interiéru již za 3 až 5 hodin klesne na neúnosnou mez, kdy je nutné zapnout vytápění.


RD SENDWIX 1

Konstrukční systém:

- KMB SENDWIX 2420 (přízemí SENDWIX M2420, patro SENDWIX A2420)

- montované betonové stropy BSK Klatovy, krov z nosníků I-Stabil

Tepelně izolační standard:

- spodní stavba (-1m) - perimetrické desky RIGIPS 100 mm

- obvodové stěny přízemí - 200 mm Rockwool Fasrock L

- obvodové stěny patro - 200 mm Rockwool Airrock

- podlaha na terénu - perimetrické desky RIGIPS 90 mm

- střecha - 400 mm Rockwool Rocknroll Rockmin

Okna:

Dřevěná eurookna s rozšířeným rámem, kotvená vně nosné stěny ve vrstvě tepelné izolace, dvojskla k = 1,1 s plastovým distančním rámečkem, 50 % oken fixních

Vytápění, chlazení, větrání:

Rekuperační jednotka Atrea, akumulační ohřev TUV, rozvody v podhledu 1. NP, zemní kolektor

Rozpočet: 3,1 mil. Kč


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist