Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

03.05.2006  |  127× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Třetí ročník Mezinárodní spotřebitelské ochutnávky biovín v Pavlově na Břeclavsku přišlo v sobotu podpořit na 80 lidí. Akci připravila jihomoravská pobočka Svazu ekologických zemědělců Probio spolu s Ligou ekologických alternativ.
Letos byla ochutnávka 70 vzorků vína z Moravy, Francie, Rakouska, Německa a Itálie, připraveného v souladu s principy ekologického zemědělství a bez obvyklé chemie, doplněna i nabídkou ovocných šťáv vyrobených za stejných podmínek.

Od pondělí 1. května začíná Česká televize vysílat denně (včetně víkendů) na ČT1 před 18. hodinou po Předpovědi počasí a také na ČT24 před Večerníkem z Čech nový seriál o přírodě Minuta z přírody (první týden pod názvem Deník z přírody).
Seriál připravuje Václav Chaloupek, tvůrce cyklů Kalendáře přírody, Rok u krmítka, Rok v přírodě, Domácí zvířata, večerníčků Bráškové, Kluci ze zámku, Méďové, Pruhovaní kamarádi, Tuláček, Vydrýsek či seriálu Kouzlo Afriky. Václav chaloupek říká: "Rád bych divákům přiblížil, co se právě děje v přírodě: co kvete na loukách, čím právě zvířata žijí v lesích apod."

Podle dnešní zprávy čínského ministerstva státní půdy a zdrojů, Čína má v součas né době 138 geologických parků.
V posledních letech Čína neustále upevňovala ochranu geologických pamětihodností. Jenom v loňském roce Čína investovala 96 milionů čínských juanů do příslušných ochranných programů. Pozitivního pokroku dosáhla i ochrana starých lidských fosilii. Příslušné čínské organizace dále zlepšily systém vývozu a dovozu starých lidských fosilii. Kromě toho, Čína společně s jinými státy provádí boj proti pašování a nelegitimním obchodu o těmito zkamenělinami.
Cílem vytváření geologických parků v Číně je ochrana zdrojů geologických pamětihodností a podpora udržitelného rozvoje společenské ekonomiky.

KARVINÁ - Karviná bude, prostřednictvím Fondu životního prostředí, vyplácet v letošním roce dotace na ekologickou přestavbu systémů vytápění v rodinných domech a bytech. Dotace bude poskytnuta do výše pořizovacích nákladů, maximálně však ve výši 12 700 korun. Příjemce dotace se musí zavázat, že po montáži nového ekologického vytápění trvale odstaví z provozu všechna dosud užívaná topidla na tuhá paliva.
K žádosti o dotaci musí žadatel doložit kolaudační rozhodnutí na rekonstrukci systému vytápění ( nebo ohřevu vody), s podmínkou, že toto kolaudační rozhodnutí bylo vydáno nejpozději do konce roku 2004.
Žádost o ekologickou dotaci je nutné podat nejpozději do 30. června 2006.
Veškeré potřebné formuláře jsou k dispozici na odboru životního prostředí Magistrátu města Karviné nebo v elektronické podobě na internetových stránkách statutárního města Karviná. Podrobné informace podají také sami pracovníci OŽP.

Jako by měli křesťanští demokraté nahoře opravdu protekci: ještě dopoledne na jihu Moravy pršelo tak, že organizátoři slavnostní otevírání Baťova kanálu v Uherském Ostrohu úplně zrušili, těsně před odpoledním programem v Hodoníně se mraky roztrhaly a ohlášení lidovečtí politici mohli asistovat při zahájení sezóny na jednom z největších turistických taháků regionu.
"Až se tady potkáme v roce 2007, pojedeme až k soutoku s Bečvou," sliboval do mikrofonu ministr dopravy Milan Šimonovský, aniž by měl jistotu, zda i po volbách bude moci dopravu v Česku ovlivnit. "Zvrátit by to nic nemělo, na prodloužení turistických tras se shodnou všichni," upřesňoval později. Pár desítek přítomných ale jeho slovům stejně příliš pozornosti nevěnovalo. Vychutnávali si sluneční paprsky a plechovkové pivo, které rozdávali lidovečtí asistenti. Šimonovský a jeho společník ministr životního prostředí Libor Ambrozek pak rozmlouvali s novináři. "Ještě jsem stačil podepsat téměř třicetimiliónovou dotaci pro hodonínské zoo. Osmnáct miliónů pošleme na sanaci v bývalých kasárnách," neopomněl Ambrozek zmínit své zásluhy o regionu.
Štěstí Šimonovskému s Ambrozkem přálo ještě jednou. Podle neoficiálních zpráv měl na slavnostní otevření zamířeno i sociálnědemokratický lídr na jižní Moravě Bohuslav Sobotka. Nedorazil. Politická konkurence byla přítomna i tak: rukou psaný plakátek ve vývěsce u přístavního srubu zval na čtvrteční diskusi se stínovým ministrem zdravotnictví za ODS Tomášem Julínkem. "Žádné přednášky, žádné nesmysli," chyboval v avízu pisatel.

Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad (VGHMÚř) v Dobrušce zveřejnil v rámci svých veřejných mapových služeb v aplikaci IZGARD (Intranetový zobrazovač geografických armádních dat) povodňové snímky Labe, Moravy a Dyje pořízené ve dnech 30.3. - 5.4. 2006. Součástí mapové úlohy týkající se povodní jsou také záplavové linie.
Veškerá zdrojová data a mapové služby z nich vytvořené, stejně jako vývoj aplikace IZGARD, si plně zajišťuje sám VGHMÚř.
CENIA, česká informační agentura životního prostředí zajišťuje pouze hostitelské služby pro aplikaci IZGARD - poskytuje hardware pro její provoz a zkušenosti a čas svých techniků pro její správu.
Černobílé ortofotosnímky zaplavených území při letošní povodni lze nalézt ve službě POVODNĚ na adrese http://arwen.ceu.cz/izgard.

Dne 1. dubna 2006 získalo Švýcarsko členství v EEA a stává se od jejího založení v roce 1990 jejím 32. členem. Přístupová jednání započala v roce 2001 a od této doby začala aktivní a stále se prohlubující spolupráce mezi EEA a Švýcarskem. Například Švýcarsko se aktivně zúčastňovalo projektů EEA, švýcarští experti pracovali v agentuře v letech 2002 – 2004. Plným členstvím získává Švýcarsko místo v Evropské informační a pozorovací síti pro životní prostředí (EIONET) a členství v řídící radě EEA.
Členství v EEA je otevřeno pro všechny země Evropy a není vázáno na členství v Evropské unii.
Další informace:
http://www.cenia.cz
http://www.eea.eu.int

Interaktivní přehledná geologická  mapa Řecka je k dispozici na adrese:http://www.esri.com/mapmuseum/mapbook_gallery/volume17/mining12.html
 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist