Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

GLOBE Games 2006 v Bánově

12.05.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

GLOBE Games 2006 v Bánově

300 studentů a 50 učitelů ze 43 škol z celé České republiky se sešlo druhý květnový víkend v Bánově u Uherského Brodu na 9. českých GLOBE Games [1]. Setkání se zúčastnili i kolegové ze Slovenska, Maďarska, Polska a Libanonu. Všechny přítomné spojovala účast v celoročním mezinárodní školním projektu GLOBE [2], zaměřeném na sledování životního prostředí.

Dlouhý průvod s obří zeměkoulí vyrazil v sobotu do ulic poklidného Bánova a zahájil tak letošní GLOBE Games. Poté se vydali studenti do terénu, kde si ověřili své znalosti a dovednosti, např. měřili teplotu v meteorologické budce a určovali typy mraků, zkoumali vlastnosti vody v potoce, měřili výšku stromů, zkoumali půdu, zaměřovali zeměpisnou polohu pomocí GPS aj. Mnoho úkolů vyžadovalo spolupráci jednotlivých týmů. Některá stanoviště si vyzkoušeli i místní obyvatelé na připravené motivační trase. Studenti tak podrobně prozkoumali vybrané území a dozvěděli se o něm mnoho zajímavostí. Pro učitele byla připravena terénní konference s několika praktickými dílnami. Část studentů v roli novinářů vytvořila přes noc zvláštní vydání „GLOBE novin“, zpravodaje shrnujícího dění letošních GLOBE Games.

Hlavními organizátory letošních GLOBE Games byly Sdružení TEREZA [3], národní koordinátor projektu GLOBE v České republice, a Základní škola Josefa Bublíka v Bánově. Akci zaštítily Obec Bánov a Zlínský kraj a dále ji podpořily Mezinárodní Visegradský fond, MŠMT ČR, MŽP ČR, KPMG ČR, s.r.o. a další podporovatelé. Na přípravě akce spolupracovali občanské sdružení GLOBE Veteráni a bývalí studenti GLOBE škol.

Mezi hosty jsme přivítali např. Mgr. Miroslava Nováka z Ministerstva životního prostředí ČR, starostu Bánova pana Josefa Čapka, starostu Suché Lozi Petra Gazdíka, zástupce Zlínského kraje Pavla Vrbu, Doc. Janu Albrechtovou z Přírodovědecká fakulty Karlovy univerzity aj.

Další informace o GLOBE Games 2006 vč. „GLOBE novin“ najdete na stránkách sdružení TEREZA (www.terezanet.cz) a na oficiálních stránkách letošních GLOBE Games (www.cgv.wz.cz).

Poznámky:

[1] GLOBE Games jsou českou specialitou. Pořádá je Sdružení TEREZA ve spolupráci s některou aktivní GLOBE školou v České republice již od roku 1997. Jedná se o setkání studentů a učitelů z GLOBE škol, vědců a lidí, kteří se zajímají o přírodu a život ve svém okolí. Studenti soutěží a spolupracují v rámci družstev na mnoha stanovištích ve specielních GLOBE disciplínách. Část studentů provádí podrobný výzkum okolí pod vedením odborníků.

[2] Projekt GLOBE je mezinárodní školní projekt zaměřený na sledování životního prostředí na místní i globální úrovni. Projekt pomáhá propojovat školní předměty, vede studenty k samostatnému uvažování, získávání a třídění informací, využívání internetu a praktickému použití jazyků.

Studenti ze 110 zemí světa provádějí pozorování kvality životního prostředí ve svém okolí. Naměřené hodnoty odesílají přes Internet do databáze v USA a stejnou cestou obdrží již zpracovaná data od ostatních zapojených studentů a profesionálů. Výsledky měření slouží vědcům k ověřování jejich hypotéz a studenti zas získávají přístup k datům profesionálním, které mohou dále využít pro svou vlastní práci. Zpracování výsledků garantuje NASA. Výsledky měření jsou veřejně přístupné na adrese www.globe.gov.

[3] Sdružení TEREZA pomáhá dětem a mládeži vytvářet zdravé prostředí pro život a stát se zodpovědnými a aktivními členy občanské společnosti. Vytváříme a koordinujeme školní projekty, výukové programy pro děti, akce pro veřejnost, semináře pro učitele.

 

Další informace:

Ing. Dana Votápková a Mgr. Zuzana Jakobová
globe@terezango.cz

tel.: 224 816 868

www.terezanet.cz - projekt GLOBE na stránkách Sdružení TEREZA

www.globe.gov - mezinárodní GLOBE stránky


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist