Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zpráva: Environmentální politika byla politicky podceněná

25.05.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Zpráva, kterou vytvořil Institut pro Evropskou environmentální politiku vykresluje kritický obraz o postupu v implementaci 6. akčního plánu EU pro životní prostředí.

Většina z cílů desetileté strategie nebude do roku 2012 splněna, říká zpráva.

Souvislosti:

6. akční plán pro životní prostředí (6. EAP) byl přijat v roce 2002. Plán definuje hlavní priority budoucích politik v oblasti životního prostředí na léta 2002-2012. Program právě doběhl do svého poločasu a očekává se zpráva, která vyhodnotí dosavadní pokrok v jeho plnění. Program tvoří 7 široce tématických strategií, z nichž 5 (znečištění ovzduší, moře, odpad, zdroje, města) bylo přijato již v průběhu let 2005 a 2006. Dvě strategie zůstávají nedořešené: ochrana půdy a udržitelné používání pesticidů.

Zprávu nazvanou „Pokračujeme dále. Implementace 6. akčního plánu EU pro životní prostředí“ připravil Institut pro evropskou environmentální politiku pro Evropskou kancelář životního prostředí (EEB). Cílem studie je připravit zprávu o stavu 6. akčního plánu v poločasu jeho trvání a zhodnotit jak byl doposud implementován.

Témata:

Zpráva ukazuje s ohledem na 4 hlavní priority 6. EAP smíšený obrázek:

  • klimatické změny: bylo dosaženo velkého pokroku (dohoda v Kyotu), ale „dosažené domácí politické cíle s ohledem na hlavní zdroje emisí byly nevyrovnané“. Největším zdrojem znepokojení je dopravní sektor;
  • příroda a biodiverzita: „pokrok je prozatím nedostatečný“, významný pokrok při ochraně živočišných a rostlinných druhů a jejich přirozeného prostředí, ale ochrana mořského prostředí byla spíše zklamáním;
  • životní prostředí a zdraví: REACH (dohoda o chemikáliích) byl pokrokem, ale „nedosahuje ambiciózních cílů, které jsou nastíněny v 6. EAP; kvalita vody se zlepšila, problematická zůstává otázka nebezpečných látek; kvalita ovzduší a městského prostředí je stále nedostatečná;
  • přírodní bohatství a odpad: dvě tématické strategie oslabily cíle 6. EAP.

V závěru zpráva říká, že „stav implementace programu v poločase jeho fungování nenaznačuje, že by bylo pravděpodobné, že většina cílů bude splněna do roku 2012“. Pod vlivem Lisabonské strategie „má vývoj v politické diskusi tendenci podkopávat cíle a principy, na kterých se evropští představitelé shodli před čtyřmi lety“.

Autoři studie spatřují „jasný důkaz politického sesazování práva z jeho tradičního postavení jakožto prvotního způsobu, kterým Společenství dosahuje ochrany životního prostředí“. „Zdá se, že Evropská politika životního prostředí se začíná uchylovat k mírnějším opatřením inspirovaných otevřenou metodou koordinace,“ říká zpráva.

Stanoviska:

Mluvčí Generálního ředitelství pro životní prostředí uvedl pro EurActiv, že komise přivítala studii Institutu pro evropskou environmentální politiku, ale nechce komentovat kritické závěry, které zpráva přinesla. „Studie Institutu je užitečným příspěvkem pro revizi dosavadního postupu a tvorbu výhledu pro zbytek období do roku 2012“, uvedl mluvčí. Komise nyní shromažďuje názory zainteresovaných stran, s nimiž připraví svou zprávu o dosavadním postupu.

Další kroky:

  • Komise má přednést svůj pohled na zprávu o pokroku v 6. EAP koncem roku 2006;
  • Další tématická strategie, která má být přijata se bude týkat ochrany půdy. Komise jí má v plánu spustit 24. května 2006.


Odkazy:
EurActiv.com

Instituce EU

Nevládní organizace

Státní instituce ČR

 

http://www.euractiv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist