Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Českou republiku navštívil marocký ministr životního prostředí

23.05.2006  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Českou republiku navštívil marocký ministr životního prostředí

Od 20. do 24. května 2006 je v České republice na oficiální návštěvě marocký ministr teritoriálního rozvoje, vody a životního prostředí Mohamed El Yazghi. [1] Během svého pobytu v Česku si marocký ministr prohlédne Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras a navštíví brněnské ekologické veletrhy – Envibrno a Vodovody a kanalizace.

V Brně se také ministr El Yazghi v úterý 23. května setká s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem. Budou spolu jednat o problematice vodního hospodářství a ochraně lesů, zásobování aglomerací pitnou vodou, čištění odpadních vod a boji proti desertifikaci [2].  Dalšími tématy jednání budou otázky znečišťování ovzduší a uplatnění českých environmentálních technologií v rámci  projektů zahraniční rozvojové spolupráce v Africe [3].

Další informace:

Zahraniční rozvojová pomoc ČR – http://www.mzv.cz/pomoc

Zahraniční rozvojová spolupráce v gesci MŽP - http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPPMFALB7RC

Poznámky:

[1] Ministerstvo pro teritoriální rozvoj, vodu a životní prostředí Maroka vzniklo v roce 1995. V roce 2003 byl přijat nový rámcový zákon o ochraně životního prostředí. Za ochranu životního prostředí zodpovídají také jiné resorty (např. Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo pro veřejné zdraví). Hlavní politickou koordinaci problematiky životního prostředí zajišťuje Národní rada pro životní prostředí.

[2] Desertifikace - rozšiřování pouští postihuje téměř čtvrtinu celkové rozlohy pevninské rozlohy a téměř 70 % suchých oblastí hrozí další snižování jejich kvality. Příčinou šíření pouští bývá často například nadměrné vypásání nebo nadměrné vytěžování půdy. Důsledky desertifikace jsou jednak ekologické, spojené s ústupem rostlinných a živočišných druhů i celých ekosystémů, jednak sociálně ekonomické. V mnoha afrických zemích vzhledem k provázání sociálních a ekonomických aspektů dnes splývá boj proti desertifikaci s bojem proti chudobě. Desertifikace se tak řadí spolu se změnou klimatu a ztrátou biodiverzity k největším současným celosvětovým problémům v oblasti ochrany životního prostředí, jejichž řešení není možné bez mezinárodní spolupráce a společného úsilí. Proto byla před deseti lety (1994) z podnětu konference OSN o životním prostředí v Rio de Janeiru sjednána Úmluva OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem, zejména v Africe, ve které se hospodářsky vyspělé země zavázaly, že poskytnou zemím ohroženým desertifikací pomoc, a to nejen finanční, ale také ve formě potřebných technologií a “know how”. K červnu roku 2004 k Úmluvě přistoupilo již 191 zemí z celého světa. Česká republika se k Úmluvě připojila v dubnu 2000 jako jedna z prvních zemí střední a východní Evropy.

[3] K řešení globálních environmentálních problémů přispívá MŽP prostřednictvím oficiálního programu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky. ČR patří mezi největší donory z nových členských zemí EU (0,11 % HND v roce 2005), tato pomoc se zároveň každoročně navyšuje, jelikož ČR se cítí vázána mezinárodními environmentálními závazky. Přibližně 20 % finančních prostředků vynakládaných na projekty ZRS ČR v roce 2005 bylo realizováno prostřednictvím MŽP ČR.

České republice se vstupem do Evropské unie otevřela možnost podílet se na rozvojových programech EU (CARDS, TACIS, MEDA, ALA). Spolupráce s Marokem se týká program MEDA – nástroj pro realizaci euro-středomořského partnerství (vzniklo v roce 1995 na konferenci v Barceloně) pro státy Středomoří a Blízkého východu. Jeho cílem je vytvoření zóny volného obchodu, zmírňování následků ekonomických reforem, podpora bezpečnosti a stability regionu. Kromě MEDA Maroko využívá pomoci také prostřednictvím evropských programů SMAP a LIFE - programy pro třetí země.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist