Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Veletržní bulletin č. 2

25.05.2006  |  135× přečteno      vytisknout článek

Ekologické veletrhy Brno 2006

Večer patnácti ocenění

Na společenském večeru vystavovatelů veletrhů ENVIBRNO a VODOVODY – KANALIZACE byly vyhlášeny výsledky soutěží o Zlaté medaile, AURA, Nejlepší stavby vodního hospodářství 2005 a Ekologická stavba roku 2005.

V soutěži o nejlepší veletržní exponáty odborná hodnotitelská udělila dvě Zlaté medaile. První ocenění převzala firma HAWLE ARMATURY spol. s r. o., Jesenice u Prahy, za exponát „monoblokové uzavírací šoupátko“ vyrobený rakouskou společností E. Hawle Armaturenwerke. Šoupátko HAWLE A v provedení monoblok představuje světově unikátní řešení v jednom odlehčeném odlitku vyrobeném technologií skořepinového lití. Výrobek přináší úsporu základních surovin a energií a prokázal vysokou spolehlivost v provozu.

Druhou Zlatou medaili získala Jihomoravská armaturka spol. s r. o., Hodonín, za exponát „podzemní hydrant SUPRA PE 280 V“. Na trhu potrubních rozvodů z polyetylenu jde o neobvyklé a ve světě dosud nepoužité řešení, které zaručuje nejvyšší míru protikorozní ochrany i možnost recyklace jednotlivých dílů.

Ekologické veletrhy patří k šesti projektům, na nichž probíhá soutěž o nejpůsobivější expozici AURA 2006. Nezávislá porota složená z odborníků na architekturu ve výstavnictví ocenila dva vystavovatele: ve velikostní kategorii 51 – 100 m2 zvítězila expozice společnosti HOBAS CZ Uherské Hradiště, zatímco v kategorii 101 – 300 m2 se vítězem stal stánek VEOLIA VODA ČESKÁ REPUBLIKA, a. s.

Dalších pět cen bylo uděleno v soutěži Nejlepší stavby vodního hospodářství 2005. V kategorii staveb pro zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod s náklady nad 50 milionů korun uspěly projekty Intenzifikace a rozšíření čistírny odpadních vod v Brně – Modřicích a Rozšíření kanalizačního systému města Ostravy - Kolektor Centrum. Ve stejné kategorii s náklady do 50 milionů korun byla oceněna stavba Úpravna vody Mostiště – Havarijní opatření. Druhá kategorie staveb sloužících například k usměrňování povrchových vod nebo úpravě vodních poměrů přinesla cenu Protipovodňovým opatřením na ochranu Prahy – části Libeňské přístavy a v podkategorii nákladů do 50 milionů stavbě Rybího přechodu na jezu Břeclav.

Ve 4. ročníku soutěže Ekologická stavba roku získalo cenu šest stavebních počinů roku 2005: Rekonstrukce a přestavba MěÚ v Semilech, Nízkoenergetická Villa Velká Chuchle, Nile House, Využití obnovitelných zdrojů energie a ekologizace provozu ZOO Ústí nad Labem, Odprášení ekologické linky v areálu lomu Chornice a opět Rozšíření kanalizačního systému města Ostravy - Kolektor Centrum.

 

Česko-izraelská spolupráce se na „ekologických veletrzích“ prohloubila

Velkou spokojenost s náplní „ekologických veletrhů“ i s úrovní česko-izraelského semináře vyjádřila delegace z Izraele vedená vodním komisařem Shimonem Talem. Seminář se uskutečnil již podruhé, první se konal v roce 2003.

„Za dobu tříleté spolupráce už máme možnost posoudit výsledky prvních společných kroků při výměně zkušeností. Konkrétním výstupem této spolupráce je společný projekt s Povodím Moravy pro využití úpravny vody v Boskovicích k produkci lososovitých ryb podle našich technologií,“ řekl jeden z členů izraelské delegace Avraham Israeli. Uvedl, že dalším cílem návštěvy v Brně je zájem požádat o členství v Evropské vodohospodářské asociaci (EWA). Delegace se v této souvislosti sešla s prof. Jiřím Wagnerem, prezidentem asociace.„V asociaci bychom mohli být prospěšní, neboť v naší zemi není dostatek vody, a proto jsme byli nuceni začít používat účinné technologie, jak s ní efektivně hospodařit,“ konstatoval Israeli. V Izraeli panuje subtropické podnebí, většina srážek tam spadne v zimním a jarním období, a to v části severní Izraele. Prakticky celé zemědělství je závislé pouze na vodě z Golanského jezera, které je hlavním zdrojem sladkovodní vody.

„V naší zemi je problém zajištění trvalých dodávek vody v průběhu celého roku. Potíže jsou i s její kvalitou, neboť máme velké množství poloslané vody a existuje obava, že by mořská mohla nepříznivě ovlivnit využívání vody podzemní. Úspěšně řešíme úpravu pitné vody z mořské, v Askelonu funguje největší zařízení ve světě s produkcí 100 milionů kubíků za rok. V budoucnu bude tato výroba rozšířena na čtyřnásobek,“ konstatoval Israeli. Tato země umí moderními technologiemi použitou vodu dále recyklovat a následně ji využívat pro zavlažování polních plodin a ovocných kultur i pro napájení hospodářských zvířat. Menší část vody je využívána pro rybí hospodářství.

Předpokládaný dvoudenní česko-izraelský seminář na „ekologických veletrzích“ byl zkrácen, aby měli zástupci sedmi firem větší prostor pro jednání s českými partnery. „S výsledkem jednání jsme nad míru spokojeni. Škoda, že nás nemohlo přijet více, neboť v Tel Avivu probíhá v květnu obdobně zaměřený veletrh. Příští rok to určitě napravíme a v Brně se na ekologických veletrzích budeme prezentovat už jako vystavovatelé,“ doplnil Israeli.

O začínající dobré spolupráci svědčí podle něj i to, že veletrh v Tel Avivu letos shlédlo několik desítek návštěvníků z ČR. V Izraeli je na vysoké úrovni výzkum a vývoj, například indikace toxických látek a dobře vyřešené mobilní úpravny pitné vody, která se dá vyčistit z jakékoliv louže nebo moře. Izraelci mají totiž na jeden vodohospodářský projekt daleko více odborníků než ostatní státy.

 

Evropské centrum pro ukázky ochrany proti vodě

Osmnáct firem prezentuje v rámci „ekologických veletrhů“ v Brně protipovodňovou ochranu v novém bazénu před pavilonem Z. Dala jej postavit pro tyto účely společnost Veletrhy Brno. Tento bazén je svého druhu jediný v ČR a lze v něm simulovat všechny povodňové situace.

Výstaviště by se mělo stát Evropským centrem pro ukázky ochrany proti velké vodě, účastnit by se jich měly i členské země společenství. „Brno je jediným městem v Evropě, které je schopno předvádět jednotlivé ochrany v bazénu. Lze do něj například vjet i tankem, postavit pontonový most apod.,“ konstatoval prezident České protipovodňové asociace Jan Papež.

Organizátoři letos věnovali velký prostor individuální ochraně. Jde například o ochranu oken, vrat, dveří, vjezdů do budov i celých rodinných domů.

Zájemci viděli například přednosti protipovodňových ochranných desek firmy Lekosta, které se montují na okna, dveře a vrata. Jejich výhodou je dlouhá životnost, vysoká pevnost, chemická odolnost a ochrana proti UV záření. Desky díky žebrování mají nízkou hmotnost a obsluha s nimi snadno manipuluje. Usazení desky na otvor provádějí dvě osoby a trvá pouhých pět až deset minut. Tato ochrana je odzkoušena do tlaku vodního sloupce přes tři metry.

 

Jeřábek: Sanace betonových konstrukcí lze přirovnat k zubařské práci

Rekonstrukce objektů na železnici byla hlavním tématem 16. mezinárodního sympozia Sanace betonových konstrukcí, které se uskutečnilo v rámci „ekologických veletrhů“ v Rotundě pavilonu A. Pořádalo jej Sdružení pro sanace betonových konstrukcí (SSBK).

 „Toto nosné téma jsem zvolili jako reakci na mnohostranné modernizace železniční dopravy, která v posledních letech dostala v ČR evropský rozměr. Kromě vývoje a výroby vyspělých kolejových dopravních prostředků si vyžaduje také velmi nákladnou a technicky náročnou modernizaci železniční sítě,“ řekl prezident SSBK Zdeněk Jeřábek. Letošní sympozium je obohaceno o mezinárodní workshop CORPTUS. Jedná se o program vývoje nového prefabrikovaného železobetonového prvku určeného pro zádlažbu svršku v železničních tunelech. „Tento prvek má posloužit pro vyšší bezpečnost – umožnit najíždění kolové silniční záchranářské techniky přímo do tunelu. Program je řešen v rámci šestého rámcového programu podpory vědy a výzkumu a je dotován ze zdrojů Evropské unie,“ konstatoval Jeřábek.

Cílem dvoudenního sympozia je informovat a seznámit odborně zaměřenou veřejnost s novinkami v oblasti sanací betonových konstrukcí, novými trendy projektování, představit významné sanační projekty a jejich realizace za uplynulé období. Sympozium doplňuje výstava, kde si zájemci mohou prohlédnout praktické ukázky sanačních technologií přímo v akci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist