Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aarhuská úmluva v teorii a praxi na nových webových stránkách

31.05.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Aarhuská úmluva v teorii a praxi na nových webových stránkách

Asociace ekologických organizací Zelený kruh spouští nové webové stránky www.ucastverejnosti.cz týkající se Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím a účasti veřejnosti na rozhodování o životním prostředí.

Nové stránky mají napomoci zejména správnému výkladu a používání zákonů a otevřené komunikaci mezi veřejnou správou a veřejností. Zelený kruh dlouhodobě monitoruje naplňování závazků Aarhuské úmluvy v rámci projektu „Úspěšná implementace Aarhuské úmluvy“.

Česká republika ratifikovala Aarhuskou úmluvu v roce 2004 a zavázala se tak k zajištění přístupu k informacím o životním prostředí pro veřejnost, možnosti veřejnosti účastnit se rozhodování v oblasti životního prostředí a  poskytnutí právní ochrany v otázkách životního prostředí. Principy Aarhuské úmluvy jsou v praxi často zpochybňovány a její závazky porušovány.

„Smyslem úmluvy je posilovat účast běžných lidí na ochraně životního prostředí a k tomu potřebují informace a maximálně otevřenou a pro spolupráci připravenou státní správu. Veřejnost i úředníci najdou na těchto stránkách inspiraci, jak věci dělat lépe,“ vysvětluje Zuzana Drhová ředitelka Zeleného kruhu.

Stav životního prostředí ovlivňuje život každého z nás, a není proto soukromou věcí. Úspěšné naplňování Aarhuské úmluvy a všech jejích závazků předpokládá kvalitní zákony, jejich správný výklad a používání a otevřenější komunikaci veřejné správy s veřejností v otázkách životního prostředí.

Webové stránky mají sloužit v první řadě odborné veřejnosti: úředníkům, nevládním organizacím, novinářům a to tím, že přehledně a srozumitelně vysvětlují obsah jednotlivých pilířů (občanských práv) Aarhuské úmluvy – práva na informace, práva na účast veřejnosti a práva na soudní ochranu. Kromě toho shromažďují konkrétní příklady z praxe, kdy došlo ke správné implementaci Aarhuské úmluvy, anebo naopak, kdy závazky této úmluvy nebyly dodrženy. Tyto příklady dobré a špatné praxe vycházejí ze zkušenosti ekologických organizací (tedy odborné veřejnosti), jejichž činnost je často spojena s požadováním informací, účastí ve správních řízeních týkajících se životního prostředí a poskytováním soudní ochrany. Často také zastupují občany a veřejnost v konkrétních kauzách. Protože Aarhuská úmluva je komplikovaným právním dokumentem, je uvedení konkrétních příkladů z praxe dobrým vodítkem i pro odbornou veřejnost, která se teprve učí Aarhuské úmluvě rozumět.

Na webových stránkách www.ucastverejnosti.cz jsou také zveřejňovány zprávy ze ženevského sekretariátu úmluvy, který sleduje proces ratifikace a implementace v signatářských zemích úmluvy. Národním kontaktním místem je Ministerstvo životního prostředí, které dodává informace z oficiálních jednání. Veřejnost se může prostřednictvím dotazníku v sekci „Poradna“ obrátit na odborníky z řad MŽP nebo právnických ekologických organizací a získat konkrétní odpovědi na své dotazy týkající se práv na informace, na účast na rozhodování a na právní ochranu. Důležité dotazy budou na stránkách archivovány a budou sloužit jako databanka mapující problematické oblasti naplňování Aarhuské úmluvy v ČR.

Projekt „Úspěšná implementace Aarhuské úmluvy“ byl podpořen z programu Transition Facility EU.  

Kontaktní osoba: Petra Kušková, petra.kuskova@ecn.cz, Lublaňská 18, 120 00 Praha 2, tel. 222 518 352, fax 222 51 8 319. www.zelenykruh.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist