Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co se chystá v červnu 2006 na SEVERu

11.06.2006  |  129× přečteno      vytisknout článek

= Středisku ekologické výchovy SEVER

Česká republika:

· V Pardubickém a Královéhradeckém kraji v rámci projektu „KAPKA21“ proběhne 20.6. první školení  pracovníků 16 zapojených středisek. Projekt přináší 17,8 milionů korun z Evropského sociálního fondu a rozpočtu MŽP na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek.. Projekt potrvá 2 roky a jeho realizátorem  je středisko SEVER ve spolupráci s 10 dalšími partnery – oběma kraji, Ekocentrem Paleta, ČSOP Křižánky, Správou KRNAP, Univerzitou Hradec Králové, RRA Pardubického kraje, SSEV Pavučina, STEP a Nadací Partnerství. Na obdobném projektu pod názvem  „Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“ se SEVER podílí od března 06  i v Ústeckém kraji (viz dále).

· 17 škol,  podpořených ve třech krajích (Středočeský, Královéhradecký a Pardubický) v rámci grantového a asistenčního programu  Škola  pro udržitelný život, pokračuje v práci na  projektech zaměřených na udržitelný rozvoj, zlepšení životního prostředí  a  podporu komunitní práce v obci. Spoluvyhlašovateli projektu jsou již třetím rokem Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER. Celková částka na podpořené projekty činí  884 100 Kč.  Podrobnější informace o těchto projektech na  
     www.sever.ekologickavychova.cz a www.ssd-cap.org.
     Na mezinárodní úrovni je program realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké  
     Británie a Fundacija Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Mezinárodní spolupráce je
     podporována Evropskou unií z programu INTERREG.

· Dvě školy oceněné v celostátním kole projektu „Úspory energie ve škole“, jehož vyhlašovatelem je Nadace Partnerství a celostátním koordinátorem středisko  SEVER, pokračují díky získaným finančním odměnám v realizaci energeticky úsporných opatření (do října 2006). 
     Jsou to  ZŠ Machov (KH kraj) a Gymnázium Roudnice nad Labem (UL kraj).

· SEVER (ve spolupráci s Diviznou Liberec a Ekocentrem Paleta Pardubice) je pořadatelem jednoho z pěti běhů Specializačního studia pro školní koordinátory EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty), které SSEV Pavučina připravilo ve spolupráci s členskými středisky v rámci projektu Vzdělávání školních koordinátorů EVVO. Do běhu zajišťovaného SEVERM se přihlásilo  přes 70 zájemců z úplných základních a středních škol.. 30 z nich bylo zařazeno do studia v rozsahu 250 vyučovacích hodin, které je hrazeno z Evropských sociálních fondů a akreditováno MŠMT. Po úspěšném absolvování získá každý účastník osvědčení a odměnu 5 000,-.
     Specializační studium zajišťované SEVERem zahrnuje 2 týdenní kurzy a 4 třídenní semináře:
     13.- 20.8. SEVER, Horní Maršov, 19.- 21.10. Sedmihorky, Český ráj, 11.- 13.1.07  KSEV
     Rýchorská bouda, 15.-17.3. 07 SEV Rychta, Krásensko, 17.- 19.5.07 Jizerka, Jizerské  
     hory, srpen 07 – SEV Oucmanice.

· 23.-25.6. proběhne ve pobytovém středisku SEVER, Horní Maršov seminář Udržitelný les pro pracovníky středisek ekologické výchovy a pedagogy z celé ČR – program je zaměřen mj. na představení značení výrobků z udržitelného lesního hospodaření (a k přírodě šetrných postupů)  a zahrne exkurze, přednášky, ukázky výukových programů.

· Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijedou žáci ze čtyř krajů ČR: Gymnázia Mladá Boleslav (4.-10.6.), z Gymnázia Chrudim (12.-16.6.), z Gymnázia Český Krumlov (19.-23.6.) a z OA Turnov (26.-30.6.)

Královéhradecký kraj:

· V kraji probíhá od  1.1.2006 realizace projektu „KAPKA21“, který přinese několik milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek (viz výše).
· 8 škol z kraje pracuje na projektech, které získaly podporu v rámci grantového a asistenčního programu  Škola pro udržitelný život. (viz výše).  Jsou to školy: ZŠ TGM, Náchod (projekt „Cesta plastové lahve“), ZŠ Machov („Z náměstí k pomníku padlých v 1. světové válce“), ZŠ a MŠ Pecka („Mluvící stromy a oživlá studna“),  ZŠ Na Daliborce Hořice („Daliborka, vstupní brána do Smetanových sadů II“), VOZŠ a SZŠ Hradec Králové („Hurá do zahrady“), ZŠ Železnická, Jičín  („Rozšíření ekoareálu Čtyřlístek s úpravami v okolí školy II“),  ZŠ a MŠ Nechanice („Nechanická pěšinková sezóna 2006),  ZŠ praktická, Broumov („Školní zahrada“).


Hradec Králové:

· Na měsíc červen je naplánováno 27 převážně terénních ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ a SŠ.
· I v tomto měsíci se členové přírodovědného klubu SVIŽNÍK  vydají mimo rodné město. Tentokrát navštíví festival DOTEKY, pořádaný mateřskou organizací  SEVERem v Horním Maršově, a nedaleké Teplicko-adršpašské skalní město.


Krkonoše,Trutnovsko:

· Dům obnovy tradic, ekologie a kultury –  DOTEK  na bývalé faře v Horním Maršově připravuje tyto akce:
      -  3.6. 10.00 – 15.00  Batika – výtvarná dílna pro malé i velké
      - 17.6.  14.00 – 22.00  hudebně divadelní festival Doteky –  divadlo VOSTO5, kapely
        Bejvalý holky, Ty syčáci, Peha band, Černý šviháci, Pepa Lábus a spol., Jablkoň, 
        Cémuršámur, bohoslužba ve starém hřbitovním kostele od 11.00
· 23.6. v rámci Ekologického klubu učitelů Podkrkonoší - SEVERKA – proběhne celodenní exkurze do Obřího dolu
· V pobytovém středisku v Horním Maršově proběhnou pobytové výukové programy (viz výše)
· 2.- 3.6. vyvrcholí činnost ekologických kroužků akcí  „Spaní na SEVERU“ na téma Výprava do Afriky
· Uskuteční se několik krátkodobých výukových  programů
· 23.-25.6. seminář Udržitelný les pro pedagogy - exkurze, přednášky, ukázky výukových programů (viz výše)


Připravujeme:30.7. Krakonošova zahrada – mezinárodní operní dílna ve starém kostele v Horním Maršově
26.8. Loučení s prázdninami – výtvarné dílny pro malé a velké(DOTEK- býv.fara v H.Maršově)
26.8., 18.30  koncert v Horním Maršově,, Oswald Schneider, Hodiny na tmu
2.9. Hrátky s vlnou II – řemeslná dílna (filcování, tkaní, předení apod., DOTEK – býv.fara v H. Maršově)
7.10. Drátování – řemeslná dílna(DOTEK – býv,fara v H.Maršově)

Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ekologickavychova.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319,
sever-hk@ekologickavychova.cz

Ústecký kraj:

· Probíhá projekt „ Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“. 21. 6. se  v letošním školním roce uskuteční poslední setkání Poradního sboru EVVO Ústeckého kraje.

· 2.6. se v Litoměřicích koná „Úvodní seminář ekologické výchovy“, který je určen začínajícím pedagogům. Seminář je zaměřen na úvod do problematiky ekologické výchovy a výchovy k trvale udržitelnému způsobu života. Vedle seznámení s metodikou ekologické výchovy mají pedagogové možnost poznat  řadu praktických ukázek cvičení a her, učebních pomůcek a literatury.

· 2.6.  v ZOO Ústí nad Labem proběhne akce „Noc snů“, která je každoročně pořádaná pro klienty sociálních ústavů. Středisko SEVER se bude částečně podílet na její  organizaci a zajistí doprovodné akce.

· Na celý měsíc červen jsou pro žáky a studenty základních a středních škol připraveny exkurze „ Za Naturou na túru“ .  Účastníkům nabízíme krátkou procházku přírodou v NPP Bílé stráně u Litoměřic, spojenou s prací v terénu ( terénní zkoumání, smyslové poznávání přírody, práce s mapou  apod.) ve skupinách
Město Litoměřice:
· Během celého června budou probíhat výukové programy pro MŠ, ZŠ, SŠ : „Medové čarování“, „Ekonomické nebo ekologické“, „Je jen jedna Země“,  „Procházka po Zemi“, „Rybník“
· 9.–10.6. proběhne  víkendové setkání členů dětského zastupitelstva a dobrovolníků při Středisku SEVER
· 5.6.  proběhne  vyhlášení výsledků soutěže „Strom města Litoměřic 2006“. Zasedne      odborná komise, která rozhodne o vítězi a předá mu věcnou cenu.
· Koncem měsíce proběhnou na Mostné hoře v Litoměřicích dvě kola oblíbené soutěže   
     „Lesní stezka“, která se již stala tradicí. První kolo bude připraveno pro partnerskou
     základní školu Na Valech. Druhé kolo  bude zajištěno pro všechny základní školy
     v Litoměřicích. Děti si v průběhu soutěže ověří své přírodovědné znalosti a  jiné
     dovednosti.

· Další informace k výše uvedeným akcím: Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734838, severltm@centrum.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist