Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Náměty projektů pro Českou republiku

15.06.2006  |  zdroj: HN  |  130× přečteno      vytisknout článek

Náměty projektů pro Českou republiku

Čistá řeka

Cílem projektu je definovat význam řek v katastrech obcí Česka a navrhnout postupy pro jejich návrat krajině i člověku v evropského prostoru.

Projekt řeší základní legislativní a institucionální postavení správy vodních toků z hledisek čistoty protékající vody, bezpečnosti a udržitelnosti jejich řečišť a břehů, kulturnosti a funkčností staveb na řekách a v jejich bezprostředním okolí.

Zabývá se integrací legislativy (především zákona o vodách a o obcích) a vytvořením správních institucí, například Regionálních agentur povodí, s cílem zabezpečit kapitálovou potřebu a dlouhodobou udržitelnost finančních zdrojů ve prospěch českých řek.

Předpokladem úspěchu je pochopení příjmové a výdajové strategie Regionálních agentur povodí a jejich revolvingových fondů ustavených pro jednotlivé úseky vodních toků (například podle www.povodí.cz) i překonání špatné pověsti "fondů" a jejich "tunelování".

Přidaná hodnota projektu spočívá v zavedení nového správního modelu pro společné vlastnictví občanů ČR, v tomto případě řek a jejich přítoků. Nový správní model řeší funkce řek v krajině včetně ochrany proti povodním i mimo území ČR. Rizika projektu jsou spojena s definicí společného vlastnictví "stakeholderů" v hierarchii - obec, kraj, ČR a EU.

Čistá obec

Cílem projektu je například do roku 2015 uvést všechny obce České republiky do stavu, kdy ani český občan, ani cizinec nezaznamená rozdíly v čistotě a vzhledu obcí, pokud přejde nebo přejede hranice Česka a okolních členských států EU, především sousedního Německa a Rakouska.

Projekt řeší motivaci občanů a podniků v obci dbát o čistotu a kulturnost před i za plotem vlastního pozemku. Projekt řeší také vymahatelnost pokut za porušování obecních vyhlášek a zákonů, které jsou pro čistotu a kulturnost obcí relevantní, a zabývá se motivací k čistotě například formou daňových výhod nebo aplikací denní/týdenní mzdy (projekt Hodinová mzda, článek SF, dotace a státní správa, Dotační věstník 04/06).

Projekt se zabývá i kapitálovou potřebou a finanční udržitelností dobrého jména "Čistá obec". Mít čistou obec znamená například odstranit viditelné prohřešky vůči životnímu prostředí (opuštěné továrny či jiné drobné stavby, smog z lokálního vytápění, přestárlé a chybějící stromy podél silnic a v parcích, divoké skládky apod.). Projekt ale neřeší úklid obce a neřeší problémy velkých "brownfields".

Přidaná hodnota projektu spočívá v propojení strategických plánů měst, územních plánů a rozpočtů do jednoho společného akčního plánu "stakeholderů" obce, a to napříč politickým spektrem volených zástupců.

Předpokladem úspěchu je iniciativa odborů životního prostředí krajských a obecních úřadů Česka a zahájení pilotních aplikací ve více obcích současně. Příklady existují v projektech "Zdravé město". Rizika implementace projektů "Čistá obec" nejsou velká, nicméně obtížně rozpoznatelná.

Silnice II. a III. třídy

Cílem projektu je uvést na území ČR do roku 2015 komunikace II. a III. třídy, které jsou ve správě krajské samosprávy, do stavu srovnatelného se silnicemi této kategorie v zemích patřících z tohoto hlediska do první půlky EU25, a to včetně vybudování systému jejich údržby a rozvoje.

Projekt řeší administrativní kapacitu pro mimořádnou kapitálovou potřebu a dlouhodobou finanční udržitelnost zdrojů pro opravy, rekonstrukce a výstavbu silnic této třídy. Zabývá se ustavením Krajské agentury dopravní infrastruktury a založením revolvingového fondu pro financování správy a výstavby silnic II. a III. třídy na území kraje.

Krajská agentura bude plnit služby technické "front-office" a služby finanční "back-office" zajištěné externě bankou vybranou podle zákona o veřejných zakázkách. Úkolem projektu je zavedení nové technologie výstavby, rekonstrukcí a oprav silnic v kraji s vazbou na úkoly Státního fondu dopravní infrastruktury ČR.

Přidaná hodnota projektu je v nové kvalitě technického a finančního řešení problémů silnic II. a III. třídy na území kraje (s vazbou na projekt "Limity pro kamiony", viz článek SF, dotace a státní správa, Dotační věstník 04/06), a to například důsledným porovnáváním investičních nákladů pomocí aplikace ukazatelů (aplikace benchmarkingu v kraji, v ČR a na území členských států EU).

Předpokladem úspěchu je pochopení "stakeholderů" kraje řešit správu a výstavbu svých silnic rychle a kvalitně. Rizika projektu jsou spojena s obecnými diskusemi o projektu, bez razance přejít rovnou k jádru věci, tj. "dořešit zoufalý stav našich silnic a městských komunikací".


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
víc informací
Kde získám víc informaci o projektech čistá řeka a čistá obec ? Díky.
vloženo: 15.06.2006 08:56     vložil:  Filipová Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist