Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přehled vybraných publikací vydaných Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) v r. 2006

27.06.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Anotace vybraných publikací EEA

How much bioenergy can Europe produce without harming the environment?
EEA Report No 7/2006

Narůstající užívání obnovitelných energií dává Evropě zásadní příležitost snížit emise skleníkových plynů a ochránit své energetické zdroje. Ale značný nárůst využívání biomasy pro produkci energie ze zemědělství, lesního hospodářství a odpadu může vést k zatížení zemědělské půdy, lesní biodiverzity a vodních zdrojů. To může mít také opačný dopad na současné a budoucí koncepce životního prostředí a cíle jako například minimalizace odpadů a zemědělství respektující životní prostředí.

Priority issues in the Mediterranean Environment
EEA Report No 4/2006
Životní prostředí v Středomořském regionu se dle poslední zprávy EEA nezlepší, dokud zde nebude politická vůle k posílení současné a budoucí legislativy v oblasti životního prostředí. Zpráva “Priority issues in the Mediterranean Environment“ je společnou zprávou Evropské agentury životního prostředí a Akčního plánu pro středomořský region (MAP) Programu spojených národů pro životní prostředí (UNEP), který byl vyhlášen na setkání smluvních stran Barcelonské úmluvy, které se uskutečnilo v slovinské Portoroži. V dokumentu jsou sledovány existující a vznikající druhy znečištění, jak na regionální, tak i zemské úrovni.

Progress towards halting the loss of biodiversity by 2010
EEA Report No 5/2006
Trvalá ztráta biodiverzity a jejích součástí, genů, druhů a ekosystémů je předmětem celosvětového zájmu. Výzkumy ukazují, že jak biodiverzita tak jedinečnost druhů má zásadní vliv na význam a stabilitu ekologických procesů probíhajících v různých úrovních ekosystémů. Jsou zde jasné vzájemné vztahy mezi znehodnocením ekosystémů, ztrátou živočišných a rostlinných druhů, globalizací a chudobou. Evropská spotřeba a produkce odpadů má dopad na ekosystémy i za vlastními hranicemi.

Air quality and ancillary benefits of climate change policies
Technical report No 4/2006
Zpráva analyzuje plánované změny kvality ovzduší v Evropě do r. 2030. Hledá možné výhody politik klimatu na kvalitu ovzduší a náklady na snížení exhalací. Výsledky ukazují, že důrazná evropská politika klimatické změny 1) zlepšuje evropskou kvalitu ovzduší, 2) snižuje předčasná úmrtí jako důsledek snížení koncentrací přízemního ozónu a malých částic, 3) do r. 2030 ušetří ročně 10 miliard EUR na ochranu ovzduší před znečištěním.

Application of the Emissions Trading Directive by EU Member States
Technical report No 2/2006
Zpráva přináší informace o fungování schématu obchodování s emisemi skleníkových plynů členských zemí EU (Emissions Trading Scheme ETS) za období leden až duben r. 2005 a poskytuje ucelený pohled na zavedení ETS v jednotlivých členských zemích.
Zpráva byla zpracována na základě dotazníku vytvořeného Evropskou komisí a odpovědi jednotlivých členských zemí vyhodnotila EEA společně s Evropským tematickým střediskem pro ovzduší a změnu klimatu. Ačkoliv pokrývá pouze první čtyři měsíce fungování ETS, obsahuje cenné informace o zodpovědných orgánech, legislativě a zkušenostech členských zemí při zavádění směrnice. Informace za celý první rok obchodování (tj. r. 2005) budou zveřejněny na konci roku 2006.

Transport and environment: facing a dilemma - TERM 2005
EEA Report No 3/2006
Zpráva představuje přehled deseti vybraných okruhů ze souboru indikátorů pro integraci dopravy a životního prostředí TERM 2005. Cílem je představit některé hlavní výzvy ke snížení vlivu dopravy na životní prostředí a dát podněty ke zlepšení celého dopravního systému. Těchto deset okruhů témat bylo odvozeno ze sedmi hlavních otázek, které tvoří páteř TERMu.

Integration of environment into EU agriculture policy - the IRENA indicator-based assessment report
EEA Report No 2/2006
Cílem této zprávy je poskytnout jasnou úvahu o pokroku, úspěších a překážkách při integraci problematiky životního prostředí do zemědělské politiky EU založenou na indikátorech vyvinutých v projektu IRENA.

Using the market for cost-effective environmental policy
EEA Report No 1/2006
Zpráva přináší hodnocení hlavních a nejrozvinutějších tržních nástrojů v evropské politice životního prostředí, které jsou využívány k dosažení cílů při ochraně životního prostředí. Jsou to především: ekologické daně, ekologická daňová reforma, schéma obchodování s emisemi skleníkových plynů, dotace atd. Zpráva dále informuje o aplikaci tržních nástrojů v Evropě.

Agriculture and environment in EU-15 - the IRENA indicator report
EEA Report No 6/2005
Zpráva hodnotí pokrok v rozvoji a interpretaci agro-ekologických indikátorů pro monitorování integrace zájmů ochrany životního prostředí do zemědělské politiky EU (IRENA).


Přehled vybraných publikací vydaných Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) v r. 2005


Annual European Community CLRTAP emission inventory 1990-2002
Technical report 6/2005
Prezentace a hodnocení emisních dat z členských zemí EU před 1. 5. 2004 (EU15) dle konvence EHK OSN o emisích přesahujících hranice států (CLRTAP).
reports.eea.eu.int

EEA Core Set of Indicators – Guide
EEA Technical report 1/2005
Popis 37 indikátorů, které patří do Základní sady indikátorů EEA
reports.eea.eu.int

EEA Briefing 1/2005 - Climate change and river flooding in Europe
reports.eea.eu.int

Environmental policy integration in Europe (Technical report No 2/2005)
Zpráva analyzuje stav integrace environmentálních aspektů do sektorových politik Evropského společenství a prezentuje dosavadní zkušenosti a osvědčené postupy na základě případových studií.
reports.eea.eu.int

Analysis of greenhouse gas emission trends and projections in Europe 2004
EEA Technical report 7/2004V období duben až červen 2005 EEA plánuje vydání těchto publikací:


EEA Technical report - Effectiveness of urban wastewater treatment policies in selected countries: an EEA pilot study

EEA Signals 2005
Souhrnná indikátorová zpráva

Annual report 2004
Zpráva o činnosti EEA v roce 2004EEA poskytuje notifikační službu o nově vydávaných publikacích prostřednictvím e-mailu, přihlásit se můžete na webové stránce EEA (www.eea.eu.int) vlevo nahoře (Notification service).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist