Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rada EU pro životní prostředí bude zasedat v Lucemburku

27.06.2006  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

Rada EU pro životní prostředí bude zasedat v Lucemburku

Dne 27. června se v Lucemburku uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí, kterého se zúčastní delegace ČR vedená náměstkem ministra životního prostředí – ředitelem sekce zahraniční projektové spolupráce Tomášem Novotným.

Na zasedání se bude jednat například o Tematické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci.  Strategie mimo jiné stanovuje základní priority EU v oblasti odpadů a navrhuje zavést pětistupňovou hierarchii nakládání s odpady  - prevence vzniku odpadů, opětovné využívání odpadů, recyklace, energetické využívání a odstraňování odpadů. Potvrzuje nutnost  přijetí konkrétních cílů v prevenci, recyklaci a využití odpadů a účinných nástrojů k jejich dosažení v připravované rámcové směrnici o odpadech.  Návrhy, které směřovaly k této podobě strategie, Česká republika na jednáních aktivně prosazovala.

Dva důležité návrhy však do textu zapracovány zatím nebyly a jsou nyní uvedeny jako přetrvávající výhrady České republiky.

Především jde o návrh na rozšíření aplikovatelnosti principů blízkosti a soběstačnosti. Tyto principy se dosud používají pouze na odstraňování odpadů. Česká republika spolu s Dánskem a Lucemburskem navrhuje rozšířit aplikovatelnost těchto principů i na využití směsného komunálního odpadu a na veškeré spalování odpadu ve spalovnách. To by umožnilo výrazněji regulovat nakládání se směsným komunálním odpadem i spalování odpadů včetně jejich přeshraniční přepravy.

Česká republika má výhrady i k navrženému přístupu rozlišování, zda v případě spaloven komunálního odpadu jde o zařízení k odstranění či využití odpadu, založenému výhradně na energetické účinnosti spalovny.

V obou případech počítá Česká republika s podporou zemí Visegrádské skupiny, pokusí se získat i podporu dalších zemí a bude příslušné návrhy prosazovat při následných jednáních o rámcové evropské směrnici o odpadech.

Dalšími tématy jednání jsou: návrh Směrnice EP a Rady o vyhodnocování povodňových rizik; návrh Směrnice EP a Rady o kvalitě vnějšího ovzduší a o čistším vzduchu pro Evropu – tato Směrnice je součástí plánu Evropské komise na zjednodušení současné legislativy EU. 

Rada se bude zabývat také Tematickou strategií pro městské prostředí – stát by měl pomocí finančních, vzdělávacích a osvětových nástrojů vytvořit rámec pro podporu úsilí měst a obcí snížit znečištěné ovzduší, dopravní zátěž, ubývající plochy zeleně, nekvalitní zastavěné prostředí a rozrůstání měst do krajiny.

Ministři také pravděpodobně schválí finanční perspektivu programu LIFE [1] pro roky 2007 - 2013.

V oblasti obnovitelných zdrojů energie se budou probírat připravované dokumenty Strategie pro biopaliva a Akční plán pro biomasu, jejichž cílem je vyšší podpora biopaliv a využití biomasy, a to jak na úrovni EU, tak i v rozvojových zemích; a nastolení podmínek pro široké využití biopaliv. Členské státy EU dále musí pro splnění cílů týkajících se výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie zvýšit podíl využívané biomasy.

Mezi řadou dalších témat budou geneticky modifikované organismy (GMO), problematika biologického odpadu, výsledky řady konferencí a zasedání (MOP3 [2], COP 8 [3]), evropská opatření při nedostatku vody a v období sucha či dovoz volně žijících ptáků do EU.

Další informace:

Rada EU pro životní prostředí (MŽP): http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPZKF3ZK9T2

Rada EU pro životní prostředí (EU):

http://www.consilium.europa.eu/cms3_fo/showPage.ASP?lang=CS

Povodňová ochrana v ČR: http://www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/voda_povodne

Program LIFE: http://ec.europa.eu/environment/life/home.htm

Program LIFE : http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPJKFAMUC0Z

Tematická strategie o životním prostředí ve městech:

http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPZKF5DFNX3

Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMVFA4QCAR

Konference k Úmluvě o biologické rozmanitosti: http://www.biodiv.org/convention/cops.asp

Úmluva o biologické rozmanitosti: http://www.ochranaprirody.cz/index.php?cmd=page&id=3255

Poznámky:

[1] Program LIFE je jediný specifický program výhradně podporující životní prostředí, který do sebe spojuje několik dosavadních programů. Je tvořen třemi pilíři „Příroda a biologická rozmanitost“, „Informovanost a komunikace“ a „Politika a správa v oblasti ŽP“ Cílem programu je poskytnout větší prostor pro spolufinancování projektů v oblasti ochrany ŽP s ohledem na národní a regionální priority.

[2] Třetí zasedání smluvních stran Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti (MOP3) se konalo v Brazílii v březnu 2006. Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti je prvním protokolem k Úmluvě o biologické rozmanitosti. Česká republika jej ratifikovala 8. října 2001, Protokol vstoupil v platnost 11. 9. 2003. Cílem protokolu je přispět  k ochraně a bezpečnosti při nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO), které mohou mít nežádoucí účinky na zachování a udržitelné využívání biologické rozmanitosti a představují jisté riziko pro lidské zdraví. Protokol je zaměřen především na přeshraniční pohyb GMO.

[3] COP 8 – osmá konference k Úmluvě o biologické rozmanitosti. Cílem Úmluvy je ochrana biodiverzity, tj. rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů, jejich genetického základu a různorodosti ekosystémů. Státy mají suverénní právo využívat své vlastní zdroje v souladu se svou ekologickou politikou, jsou však i odpovědné zajistit, aby svými aktivitami nepůsobily škody životnímu prostředí jiných států nebo území za hranicemi národní působnosti.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist