Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co se událo v červnu 2006 na SEVERu

08.07.2006  |  127× přečteno      vytisknout článek

= Středisku ekologické výchovy SEVER

Česká republika:

· V Pardubickém a Královéhradeckém kraji v rámci projektu „KAPKA21“ proběhl 20.6. první seminář ze vzdělávacího cyklu pro pracovníky 16 zapojených ekologických středisek. Projekt přináší 17,8 milionů korun z Evropského sociálního fondu a rozpočtu MŽP na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek.. bylo také vypsáno výběrové řízení na dodavatele kancelářské a didaktické techniky pro tato střediska. Projekt potrvá 2 roky a jeho realizátorem  je středisko SEVER ve spolupráci s 10 dalšími partnery – oběma kraji, Ekocentrem Paleta, ČSOP Křižánky, Správou KRNAP, Univerzitou Hradec Králové, RRA Pardubického kraje, SSEV Pavučina, STEP a Nadací Partnerství. Na obdobném projektu pod názvem  „Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“ se SEVER podílí od března 06  i v Ústeckém kraji (viz dále).

· 17 škol,  podpořených ve třech krajích (Středočeský, Královéhradecký a Pardubický) v rámci grantového a asistenčního programu  Škola  pro udržitelný život, pokračovalo v práci na  projektech zaměřených na udržitelný rozvoj, zlepšení životního prostředí  a  podporu komunitní práce v obci. Ve dnech 27.- 28.června proběhly kontrolní dny na školách Středočeského a Královéhradeckého kraje.
     Spoluvyhlašovateli projektu jsou již třetím rokem Nadace Partnerství a Středisko ekologické
     výchovy SEVER. Celková částka na podpořené projekty činí  884 100 Kč.  Podrobnější
     informace o těchto projektech na  www.sever.ekologickavychova.cz a www.ssd-cap.org.
     Na mezinárodní úrovni je program realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké  
     Británie a Fundacja Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Mezinárodní spolupráce je
     podporována Evropskou unií z programu INTERREG.

· Dvě školy oceněné v celostátním kole projektu „Úspory energie ve škole“, jehož vyhlašovatelem je Nadace Partnerství a celostátním koordinátorem středisko  SEVER, pokračují díky získaným finančním odměnám v realizaci energeticky úsporných opatření (do října 2006). 
     Jsou to  ZŠ Machov (KH kraj) a Gymnázium Roudnice nad Labem (UL kraj).

· SEVER (ve spolupráci s Diviznou Liberec a Ekocentrem Paleta Pardubice) je pořadatelem jednoho z pěti běhů Specializačního studia pro školní koordinátory EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty), které SSEV Pavučina připravilo ve spolupráci s členskými středisky v rámci projektu Vzdělávání školních koordinátorů EVVO. Do běhu zajišťovaného SEVEREM se přihlásilo  přes 70 zájemců z úplných základních a středních škol.. 30 z nich bylo zařazeno do studia v rozsahu 250 vyučovacích hodin, které je hrazeno z Evropských sociálních fondů a akreditováno MŠMT. Po úspěšném absolvování získá každý účastník osvědčení a odměnu 5 000,-.
     Specializační studium zajišťované SEVERem zahrnuje 2 týdenní kurzy a 4 třídenní semináře:
     13.- 20.8. SEVER, Horní Maršov, 19.- 21.10. Sedmihorky, Český ráj, 11.- 13.1.07  KSEV
     Rýchorská bouda, 15.-17.3. 07 SEV Rychta, Krásensko, 17.- 19.5.07 Jizerka, Jizerské  
     hory, srpen 07 – SEV Oucmanice.

· Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijeli studenti ze středních škol čtyř krajů – Středočeského, Pardubického, Libereckého a Jihočeského: Gymnázia Mladá Boleslav (4.-10.6.), z Gymnázia Chrudim (12.-16.6.), z Gymnázia Český Krumlov (19.-23.6.) a z OA Turnov (26.-30.6.) .
· V meziresortní pracovní skupině MŽP se zástupce SEVERu podílel za neziskové organizace na přípravě nového Akčního plánu EVVO na léta 2007-2009 a v pracovní skupině Rady vlády pro udržitelný rozvoj na zahájení prací na Národní strategii vzdělávání pro udržitelný rozvoj.


Královéhradecký kraj:

· V kraji probíhá od  1.1.2006 realizace projektu „KAPKA21“, který přinese několik milionů korun z Evropských fondů na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek (viz výše).
· 8 škol z kraje pracuje na projektech, které získaly podporu v rámci grantového a asistenčního programu  Škola pro udržitelný život. (viz výše).  Jsou to školy: ZŠ TGM, Náchod (projekt „Cesta plastové lahve“), ZŠ Machov („Z náměstí k pomníku padlých v 1. světové válce“), ZŠ a MŠ Pecka („Mluvící stromy a oživlá studna“),  ZŠ Na Daliborce Hořice („Daliborka, vstupní brána do Smetanových sadů II“), VOZŠ a SZŠ Hradec Králové („Hurá do zahrady“), ZŠ Železnická, Jičín  („Rozšíření ekoareálu Čtyřlístek s úpravami v okolí školy II“),  ZŠ a MŠ Nechanice („Nechanická pěšinková sezóna 2006),  ZŠ praktická, Broumov („Školní zahrada“).


Hradec Králové:

· 12.6. proběhla schůzka koordinační skupiny EVVO Magistrátu města Hradce Králové složená z organizací činných v ekologické výchově ve městě a organizačně zajišťovaná pracovníky SEVERu Hradec Králové.
· V měsíci červnu proběhlo 25 převážně terénních ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ a SŠ.
· Členové přírodovědného klubu SVIŽNÍK  se vydali mimo rodné město. Navštívili festival DOTEKY, pořádaný střediskem SEVER v Horním Maršově a  vydaly se na nedalekou mléčnou farmu. a do muzea ve Vrchlabí.
· V posledním červnovém týdnu se uskutečnila v rámci projektu M.R.K.E.V. další pravidelná rozesílka informací na více než 100 škol a školských zařízení se zájmem o ekologickou výchovu.

Krkonoše, Trutnovsko:


· V Domě obnovy tradic, ekologie a kultury – DOTEK (bývalá fara v Horním Maršově) 
      proběhly tyto akce:
      3.6. - Batika – výtvarná dílna pro malé i velké (20 účastníků)
     17.6. hudebně divadelní festival Doteky –  divadlo VOSTO5, kapely Bejvalý holky, Ty
              syčáci, Peha band, Černý šviháci, Pepa Lábus a spol., Jablkoň, Cémuršámur
       (200 návštěvníků )
     30.6. Diskotéka pro - náctileté
· 23.6. v rámci Ekologického klubu učitelů Podkrkonoší - SEVERKA – proběhla exkurze do Obřího dolu včetně jeho podzemí - starých štol (16 účastníků )
· V pobytovém středisku v Horním Maršově probíhaly pobytové výukové programy (viz výše)
· Každý pátek se konal Ekologický kroužek pro žáky prvního stupně ZŠ Horní Maršov a jeden pátek v měsíci pro druhý stupeň, 2.-3.6. se děti z kroužků účastnily závěrečné pobytové akce „Spaní na SEVERU“ na téma Výprava do Afriky (12 dětí)
· Za účasti zástupce SEVERu byl v červnu 2006 pracovní skupinou zástupců obcí a měst, NNO, odborníků, správy KRNAPu dokončen návrh VIZE Krkonoš 2050 s podtitulem „Přátelství lidí a hor“ a byl předložen k veřejné diskusi.
· Proběhly krátkodobé výukové programy ZŠ Lánov (1.6. a 20.6.), ZŠ M. Horákové, Hradec Králové (5.6.), MŠ Novodvorská, Trutnov (7.6. a 13.6.), ZŠ Březnice (9.6.), ZŠ Hostinné (14.6.), MŠ Rtyně v Podkrkonoší (14.6. a 21.6.), ZŠ Nový Bydžov (28.6.)


Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ekologickavychova.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319,
sever-hk@ekologickavychova.cz

Ústecký kraj:

· Pokračoval celokrajský projekt financovaný z prostředků EU „ Ústecký kraj – kraj přírody a člověka“.

· 2.6. se v Litoměřicích konal „Úvodní seminář ekologické výchovy“, který byl určen začínajícím pedagogům. Seminář byl zaměřen na úvod do problematiky ekologické výchovy a výchovy k trvale udržitelnému způsobu života. Vedle seznámení s metodikou ekologické výchovy měli pedagogové možnost poznat  řadu praktických ukázek cvičení a her, učebních pomůcek a literatury.

· 2.6.  v ZOO Ústí nad Labem proběhla akce „Noc snů“, která je každoročně pořádaná pro klienty sociálních ústavů. Středisko SEVER se  částečně podílelo na její  organizaci a zajistilo doprovodné akce zaměřené na smyslové vnímání přírody.

· V průběhu celého měsíce probíhaly programy pro MŠ, ZŠ, SŠ : „Medové čarování“, „Ekonomické nebo ekologické“, „Je jen jedna Země“,  „Procházka po Zemi“, „Rybník“.  Pro žáky ZŠ a SŠ pak exkurze „ Za Naturou na túru“ . (prohlídka  NPP Bílé stráně u Litoměřic, spojená s prací v terénu..

Město Litoměřice:
· 29.června  proběhlo  vyhlášení výsledků soutěže „Strom města Litoměřic“ Zasedla odborná komise, která rozhodla o vítězi a předala mu věcnou cenu (fotoaparát). Vítězem  letošního ročníku se stalo Gymnázium J. Jungmanna v Litoměřicích.

· Další informace k výše uvedeným akcím: Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734838, sever-ltm@ekologickavychova.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist