Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Světový kongres SVU v Českých Budějovicích patřil k nejlepším

09.07.2006  |  135× přečteno      vytisknout článek

Světový kongres SVU v Českých Budějovicích patřil k nejlepším

Na Jihočeské univerzitě v Český Budějovích skončil Světový kongres Společnosti pro vědu a umění. O české a slovenské vědě a kultuře zde (25. 6. – 2. 7. 2006) diskutovalo téměř 500 odborníků z celého světa. Šlo o jedno z největších setkání zahraničních Čechů, kteří se ve vědeckém a akademickém světě ve svém oboru v zahraničním exilu prosadili a dodnes šíří dobré jméno své vlasti. 

Společnost pro vědu a umění (SVU) vznikla v roce 1958 v USA jako společnost sdružující exilové české vědce a umělce žijící prakticky po celém světě. Kongres Společnosti, tentokrát pod názvem "Česká a slovenská věda v zahraničních souvislostech" se konal již po 23. a České Budějovice byly zatím nejmenším městem, které jej hostilo. Diskutovalo se ve zhruba 60 sekcích - mimo jiné o právu, medicíně, genetice, ale také o divadle, historii a Češích v zahraničí. Jak uvedl prezident SVU Dr. Miloslav Rechcigl, kongres byl pravděpodobně nejlepší za posledních 15 let.
"Převýšil veškerá naše očekávání po všech stránkách. Jak po stránce obsahové, tak po stránce kvality. Z Ameriky tu bylo na 300 účastníků, a z Čech asi 200, což je vysoké číslo. Pokud jsem mohl pozorovat, tak lidé byli velice spokojeni i nadšeni."

Ve vedení Společnosti SVU vystřídal na závěrečném plenárním zasedání 30. června 2006 Dr. Miloslava Rechcigla prof. Karel Raška, který ocenil zejména odbornou úroveň kongresu:
"V posledních letech to byl první kongres, kde se podařilo získat účast vynikajících vědeckých pracovníků českého původu v Severní Americe, jak z Kanady, tak ze Spojených států a absolutní špičky vědeckých pracovníků z České a Slovenské republiky na jednom kongresu."

Světový kongres není klasickou krajanskou organizací. Jeho společným znakem je zájem o českou kulturu a vědu. V organizaci tak jsou například i němečtí nebo japonští profesoři. Kongres se koná vždy jednou za dva roky a od roku 1990 to bylo až na jednu výjimku vždy v České nebo Slovenské republice. A kde vidí nový prezident společnosti Karel Raška jeho budoucnost?
"Je mnoho mladých vědeckých pracovníků, kteří pracují zvláště ve Spojených státech, ale také v Kanadě. A jednou z věcí, které bude muset nový výbor společnosti uvážit, je, zda bychom neměli čas od času zorganizovat nějaké konference právě těchto mladých českých nebo slovenských vědců, protože z nich by bylo velice důležité získávat novou generaci členů na této straně Atlantického oceánu."

Společnosti pro vědu a umění se chce zaměřit také na rozvoj spolupráce mezi univerzitami a dalšími organizacemi v Česku a v Severní Americe. A samozřejmě připravit další kongres za dva roky.

Součástí závěrečného oficiálního ceremoniálu 30. června bylo i předání ocenění žurnalistce Petře Procházkové, válečné korespondentce z oblastí bývalého Sovětského svazu a z Afgánistánu. V Kábulu provozuje humanitární sdružení Berkat, k jehož úspěchům se řadí projekt transplantace očních rohovek a ženské projekty zaměřené na vyšívání a tkaní koberců. Petra Procházková si ocenění váží, neboť jí i prakticky pomáhá při získávání peněz pro své projekty. Za finanční odměnu 1000 dolarů vznikne v Kábulu internetové připojení.

Vysoce hodnoceny byly veškeré přírodovědně zaměřené panely, na jejichž zorganizování měl největší podíl profesor Libor Grubhoffer, děkan Biologické fakulty. Vynikající sestavu vědeckcý špiček sám zhodnotil m.j. takto:

„Zcela výjimečným jevem  této velké události byla nepochybně rodina Raškových. Profesor Karel Raška je navždy zapsán v českoslovensých dějinách nejen jako významný lékař a epidemiolog, ale take jako velmi statečný člověk. Jeho syn lékař profesor Karel Raška Jr. je právě jeden z významných představitelů české vědy v americkém exilu, spolu s manželkou Annou, také lékařkou, synem Francisem, historikem působícím na univerzitě v Praze, jsou zde jako pokračovatelé tradic SVU. Další syn profesor Ivan Raška, významný buněčný biolog z Akademie věd v Praze, společně s paní profesorkou Helenou Raškovou, maminkou obou bratři Raškových a uctívanou farmakoložkou dotvářejí unikátní zastoupení jedinečného rodu lékařů a přírodovědců v českých zemích.  Sága rodu Rašků je jedinečným příkladem generační kontinuity lékařského a badatelského posláni vtisknuté do historie a součastnosti SVU a zajišťující této zasloužilé společnosti také prosperující budoucnost. 

Jednání v medicínských a přírodovědných sekcích dokázala přitáhnout velký zájem účastníků kongresu i hostů z řad studentů a pracovníků Jihočeské univerzity a Akademie věd. Pozvání do panelů o infekčních onemocněních a metodách jejich studia přijaly legendy československé vědy , které si právem vydobyly svojí prací celosvětový respekt, jako jsou páni profesoři Jan Svoboda, Antonín Holý, Fedor Čiampor, Emil Paleček, Armin Delong, Ivan Raška a za klinické obory Martin Bojar. V jiných sekcích na rozhraní medicíny a biologie představili vysledky sve prace manželé Anna a Karel Raškovi, lékaři a univerzitní profesoři v New Jersey. Strhující byla přednáška pana profesora Jiřího Městeckého, dalši legendy československé virologie  a imunologie, která představuje světovou špičku v oblasti imunity proti HIV, mechanismu pathogeneze AIDS jakož i vývoje vakciny proti HIV.

Abych neopomenul další discipliny přírodních věd na programu českobudejovického kongresu SVU - velký zážitek jsme měli rovněž z přednášky pana profesora Josefa Palduse z Kanady, to je dnes spolu panem prof. Jiřím Čížkem přední světový odborník v oblasti aplikované kvantové mechaniky pro teorii chemické vazby, složitých mnohaelektronových systémů a jejich matematického popisu. Nelze referovat o všech příspěvcích, všechny byly strhující.
Kongres SVU jakož i vlastní společost SVU vytváří to nejdůležitější -  mezigenerační mosty, a v tom vidím jeho stěžejní poslání.“

 

Hana Bumbová, 4. 7. 2006


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist