Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Když plány nezůstanou jen na papíře

16.07.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  129× přečteno      vytisknout článek

Kolo je vynález starý více než šest tisíc let a jeho využití pro cyklistiku - na rozdíl od automobilů - neprodukuje žádné škodlivé emise.

Jednou z možností jak podpořit používání jízdních kol je výstavba cyklostezek a cyklotras ve městech a jejich okolí.

Řada Zdravých měst a obcí má proto ve svých rozvojových Plánech zdraví a kvality života mj. také cíl podporovat tento moderní a ekologický druh dopravy.

KOPŘIVNICE POSTUPUJE SYSTEMATICKY

V komunitním plánu tohoto města je konkrétní záměr: Propagovat vhodné formy dopravy ve městě. Pod tímto bodem se skrývá obnova sítě stávajících cyklostezek a budování nových, popisuje současnou situaci místostarosta Kopřivnice Jiří Novák. Při plánování infrastruktury pro cyklisty postupovali Kopřivničtí systematicky. Nejdříve uskutečnili anketu na téma cyklostezky a cyklotrasy ve městě, která zkoumala, jak je v Kopřivnici cyklodoprava rozšířena a co by vedlo obyvatele k většímu využívání kola jako dopravního prostředku. Šetření také určilo nejužívanější trasy a odhalilo problémy, se kterými se cyklisté nejčastěji potýkají. Poté byla ustavena otevřená pracovní skupina zabývající se mapováním místních tras. Navrhla pak trasy nové a jejich propojení s již existujícími a nadregionálními trasami. Skupinu tvoří 17 členů - zastupitelů města, pracovníků různých odborů městského úřadu, zástupců CykloArt bike klubu a dalších aktivních občanů. Tým se sešel již třikrát a podnikl také praktickou vyjížďku na kolech do terénu, aby se s některými problémovými úseky seznámil a mohl navrhnout konkrétní řešení.

Na základě podrobné analýzy byla navržena trasa, která by měla umožnit co nejlépe, nejsnáze a nejbezpečněji projet celé město, tzv. místní tepna. Rovněž by měla propojit další trasy, které umožní bezpečnou jízdu do práce (například pro lidi pracující v průmyslové zóně), do místních částí, do obchodů a turistům pohodlnou prohlídku města a okolí. "Nedávno byla pro radu města zpracována podrobná zpráva, která seznámila její členy se všemi nashromážděnými podklady, aby mohlo být zadáno zpracování projektové dokumentace," vysvětluje přístup radnice a jejích partnerů místostarosta Jiří Novák.

ZLÍN MÁ KONCEPCI

Také město Zlín začlenilo problematiku cyklodopravy do svého komunitního plánu. Před dvěma lety tam zahájili diskusi o budoucnosti cyklistické dopravy na území města. "Cílem projektu bylo vytvořit variantní řešení cyklodopravy, které bude zahrnovat jak cyklostezky, tak cyklotrasy. Návrh základní koncepce jsme konzultovali s veřejností. Jedním z výsledků je rychlejší realizace projektu páteřní cyklostezky podél řeky Dřevnice," uvedl náměstek primátora města Hynek Steska, který se zasadil o zpracování koncepce.

Ani zde nezůstávají projekty na podporu cyklistické dopravy ve městě jen na papíře. V letošním roce tam vybudují několik kilometrů nových cyklostezek. Zejména to bude úsek v délce asi 950 metrů na Havlíčkově nábřeží. Nová cyklostezka široká 3,5 metru vznikne rekonstrukcí chodníku a rozšířením stávající vozovky asi o jeden metr. Několik set metrů nové cyklostezky letos přibylo také mezi Havlíčkovým nábřežím a Burešovem. Dosud totiž neexistovalo bezpečné propojení mezi Dřevnicí a cyklostezkou směrem k ZOO Lešná. Budování dalších úseků cyklostezky podél řeky Dřevnice bude pokračovat i v dalších měsících letošního i příštího roku. Zpracována je projektová dokumentace páteřní cyklostezky až po příměstskou čtvrť Malenovice.

POZADU NENÍ ANI JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Podporu cyklistice plánují i další členové Národní sítě Zdravých měst, například v Jihomoravském kraji. V projektových zásobnících, kde si občané, firmy, neziskové organizace a další zájemci mohou na internetové adrese www.nszm.cz zadávat návrhy projektů, které považují pro rozvoj svého města či regionu za důležité, se velmi často objevují právě cyklostezky. Například v Hodoníně chtějí navázat a doplnit stávající místní síť cyklostezek a vybudovat cyklotrasy nadregionálního významu (cyklistické a vinařské stezky). Vzájemné propojení jednotlivých úseků by mělo zpřístupnit jak území města, tak propojit obce v regionu s dosahem na okolní země - Slovensko a Rakousko. Důležitým momentem je také lepší dostupnost atraktivní turistické vodní cesty Baťův kanál (cyklostezka podél Baťova kanálu) a zpřístupnění jednotlivých přístavišť, služeb a hraničního přechodu Přístav Hodonín - Přístaviště Skalica.

Na Letovicku se chystají spojit dva kraje tematickou naučnou cyklostezkou z Brna na hranice s Pardubickým krajem pod názvem Staletími kolem Svitavy. Zdravé město Kuřim je jedním z těch, které zpracovává projekt na využití vysloužilé železniční tratě, jež bude v budoucnu tvořit součást cyklotrasy Po stopách zrušených železničních tratí. Cyklotrasa začíná v brněnské místní části Mokrá Hora a dále pokračuje právě v koridoru bývalé železniční trati Kuřim - Veverská Bítýška přes Moravské Knínice a Chudčice.

Na Boskovicku chtějí rovněž podpořit udržitelný turismus, a proto zde mají v plánu vytvořit zázemí a námětové okruhy pro cykloturisty v mikroregionu Boskovicko.

AUTOR: Antonín Tym
Kancelář Národní sítě Zdravých měst


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist