Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Životní prostředí kolem mne - soutěž pro střední školy

14.07.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

Životní prostředí kolem mne - soutěž pro střední školy Dne 12. 06. 2006 proběhla konference středoškolských studentských prací s názvem „Životní prostředí kolem mne“. Konference proběhla v malém kongresovém sále budovy úřadu veřejného ochránce práv na Údolní 39 a zorganizoval ji Ekologický institut Veronica v rámci projektu Jak se do Brna volá, tak se z Brna ozývá... .

Šest studentských skupin ze čtyř brněnských gymnázií představily své projekty starostům, starostkám a místostarostům vybraných brněnských částí ( Brno – střed, Bystrc, Královo pole, Vinohrady, Brno – Jih a Bohunice). Tým odborníků vyhodnotil a odměnil studenty nejlepšího projektu.

Studenti ve svých projektech mapovali takové lokality a jevy, které nepříznivě ovlivňují nebo jsou důkazem poškozování životního prostředí v Brně. Úkolem studentů bylo zmapování zanedbávaných a neudržovaných veřejných prostranství, na území o rozloze 10 hektarů a následně navrhnout možnosti zlepšení těchto prostor či navrhnout nové využívaní veřejných prostor.

Kolektiv Kobra

„Na prezentaci se dostavili starostky a starostové městských částí, které studenti mapovali. Vzájemná diskuse o tom, jak by se měly řešit odpady, osvětlení, přechody pro chodce, cyklostezky nebo například opuštěný areál Boby Centra, byla zajímavá a dva kolektivy získali nabídku od městských částí, aby se podíleli společně na řešení a mapování těchto problémů,“ doplnila koordinátorka projektu Hana Chalupská. „ Studenti navrhli cyklostezku v Bohunicích nebo aquapark v Boby Centru. Pohled mladých na Brno neznáme, snad jsme našli jeden ze způsobů, jak ho získat. I volební statistiky hovoří o tom, že mladí k volbách chodí málo. Tímto způsobem alespoň zjistí, že když se jim něco ve městě nelíbí, mohou se podílet na řešení. Prostřednictvím soutěže zjistí, že o tom, jak jejich městský část vypadá rozhodují ti, kteří jsou zvolení ve volbách.“

Práce byly vyhodnoceny ve dvou kategoriích: životní prostředí a územní plán Brna.

V kategorii Životní prostředí je toto pořadí (název skupiny studentů, monitorovaná oblast):

  1. místo – OKZN – Bystrc
  2. místo – Klub přátel hluku smogu a nebezpečného odpadu – Brno střed
  3. místo – KOBRA – Brno střed

V kategorii Územní plánování:

  1. místo – Tučňáci – Leskava
  2. místo – Pat a mat – Boby centrum
  3. místo – Rychlé šipky – Vinohrady

Odměnou pro studenty bude zahraniční výlet začátkem září s tím, že navštíví ekologické projekty nejen u nás, ale i v Rakousku.

Nové Seznam řešitelských kolektivů a vybraných území

Naše organizace se aktivně zapojila do přípravy nového územního plánu města Brna, který bude platný v letech 2010 až 2020. Již v přípravných etapách se snažíme Magistrát města Brna upozornit na problémy životního prostředí ve městě a hledáme návrhy na jejich řešení. Vzhledem k tomu, že se územní plán týká nás všech a jeho podoba významně ovlivní i studenty v produktivním věku, zapojili jsme je prostřednictvím soutěže. Vedlejším efektem soutěže bylo zvýšení informovanosti studentů o ekologických aspektech života ve městě.

Něco o soutěži

Úkolem kolektivů žáků středních škol v Brně byl popis a mapování takových lokalit a jevů, které nepříznivě ovlivňují nebo jsou důkazem poškozování životního prostředí v Brně, např:

čistota, zejména komunikací a veřejných ploch
černé skládky (včetně okolí popelnic a kontejnerů)
nemožnost třídění odpadu
chybějící kontejnery
dlouhodobě neudržované stavby a zejména jejich okolí
neudržovaná prostranství
dostatek ploch vyhrazených pro různé aktivity (hřiště, volná prostranství, výběhy pro psy ap.)
stav dětských hřišť
stav a narušování ploch městské zeleně
nešetrné ořezané či nesmyslně pokácené dřeviny
možnost dalšího ozelenění
pokud je v ploše vodní tok, tak stav a čistota toku a jeho břehů
nedostatky v kanalizaci včetně odvodu dešťové vody z komunikací
dopravní zácpy
poškozené komunikace
zdroje nadměrného hluku
nesvítící lampy městského osvětlení
nevhodné typy lamp
další zdroje světelného smogu
znečišťování ovzduší a jeho zdroje
týrání zvířat
jiné (upřesněte):

Sledovaná plocha měla být cca 10 ha a jasně ohraničena komunikacemi. Součástí mapování byl popis lokalit či jevů, fotografie a návrh řešení, popř. návrhy k nápravě. Výstupem této aktivity je souborný materiál lokalit a jevů, které je třeba v daném území z pohledu dnešní mládeže řešit.

Dotazy k soutěži, prosím, směřujte na následující kontakty:
ZO ČSOP Veronica, Adéla Korniová, Panská 9, Brno; tel. 542 422 757, adela.korniova@veronica.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist