Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tvorba nových Evropských tematických středisek

19.07.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Tvorba nových Evropských tematických středisek Ve středu 12. července 2006 se konala v Ramada Grand hotelu Symphony na Václavském náměstí v Praze za účasti náměstka ministra životního prostředí Ing. JUDr.Tomáše Novotného tisková konference prezentující fakt, že se Česká republika stane první z nových členských zemí EU, jejíž instituce povede v letech 2007 – 2010 jedno ze tří nově se formujících Evropských tematických středisek Evropské agentury pro životní prostředí (EEA).

Česká republika už není periferií Evropy, alespoň pokud jde o oblast ochrany životního prostředí. Se svojí nabídkou na funkci Evropských tematických středisek uspěly všechny české instituce, které se přihlásily do výběrového řízení, a CENIA, česká informační agentura životního prostředí dokonce povede tematické středisko pro vodu. Jde o úspěch, kterým se žádná z přistupujících zemí Evropské unie nemůže pochlubit, a se kterým souvisí i významné finanční dotace ze zdrojů Evropské unie.

Evropská tematická střediska jsou hlavními výzkumnými a monitorovacími centry v oblasti životního prostředí. Jedná se o konsorcia organizací, vedené jednou řídící organizací, která posilují odbornou a technickou základnu činnosti Evropské agentury pro životní prostředí – instituce založené Evropským společenstvím a financovanou z jejích zdrojů, která má podporovat naplňování politiky životního prostředí, a přispívat tak k jeho zlepšování tím, že shromažďuje, vyhodnocuje a zpřístupňuje kvalitní a směrodatné informace o životním prostředí. Smyslem existence tematických středisek je dále koordinace a propojení aktivit na celoevropské úrovni s členskými zeměmi. V současné době existují tematická střediska pro ovzduší a klimatickou změnu, vodu, ochranu přírody a biodiverzity, management zdrojů a odpadů a pro krajinný kryt a jeho změny.

Na tiskové konferenci byly představeny se svými projekty na tematická střediska dvě instituce příslušející resortu životního prostředí. V prvé řadě jde o agenturu CENIA, která, ačkoli jde o velmi mladou organizaci založenou v minulém roce – jak podotkl její ředitel Ing. Jiří Hradec, získala pověření řídit Evropské tematické středisko pro vodu v letech 2007-10. Součástí jejího konsorcia budou renomované výzkumné organizace z Dánska, Finska, Holandska, Itálie, Německa, Norska, Řecka, Slovinska, Turecka a Mezinárodní rada pro výzkum moří se sídlem v Dánsku. Dále jde o české veřejnosti podstatně známější Český hydrometeorologický ústav (na tiskové konferenci ho zastupoval náměstek ředitele Ing. Jaroslav Šantroch), který bude pokračovat ve spolupráci s konsorciem pro ovzduší a klimatickou změnu pod vedením holandského Výzkumného ústavu pro zdraví a životní prostředí MNP – RIVM.

Dne 21. ledna 2006 EEA vyhlásila výběrové řízení 2006/EEA/ADS/06/001 na zabezpečení provozu tří tematických středisek (ETC) pro vodu, ovzduší a klimatickou změnu, a krajinný kryt a prostorové analýzy pro období let 2007 až 2010. Za Českou republiku předložila nabídku CENIA – jako vedoucí organizace v ETC voda, Český hydrometeorologický ústav – jako partnerská organizace v ETC ovzduší a klimatická změna a GISAT – jako partnerská organizace v ETC krajinný kryt a prostorové analýzy. Výběrové řízení bylo ukončeno 11. května 2006 a Správní rada EEA na svém 45. jednání dne 21. června 2006 oficiálně jmenovala vítěze výběrového řízení. CENIA se svým návrhem zvítězila a stala se tak historicky první institucí z nových členských zemí, která se stane vedoucí organizací ETC pro EEA. Rovněž konsorcia, ve kterých jsou zastoupeny ČHMÚ a GISAT byla úspěšná. Předpokládaný roční rozpočet každého konsorcia je 1 200 000 Euro.

Důležité odkazy:
www.eea.europa.eu
www.eionet.europa.eu
water.eionet.europa.eu
air-climate.eionet.europa.eu

Kontakt:
CENIA, česká informační agentura životního prostředí
Kodaňská 10, 100 10 Praha 10
Mgr. Martin Štěpánek, tiskový mluvčí, tel. 267 225 239
martin.stepanek@cenia.cz

Eva Branišová, vedoucí Střediska veřejných informačních služeb, tel. 267 225 340
eva.branisova@cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist