Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

31.07.2006  |  131× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

TURNOV - Vedra dlouhodobě přesahující třicetistupňové hodnoty nastartovala ve vodních plochách Českého ráje nebývalou invazi sinic. Paraziti, kteří nyní v enormním množství dusí valnou většinu ze zhruba čtyřicítky českorájských jezer, ohrožují především vodní živočichy, hlavně divoké kachny.
„Sinice nyní pro přírodu Českého ráje představují skutečný problém. Uvolňují do vody toxické látky, které pronikají do těl vodních živočichů. Ti nemohou dýchat a následně umírají na otravu,“ přiblížil zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj Aleš Hoření.
Tvorbě sinic napomáhá malá hloubka jezerních vod CHKO dosahující okolo půldruhého metru. Voda se rychleji prohřeje, což vytváří pro sinice živnou půdu. Živiny představují pro sinice i látky uvolňované z chemických hnojiv. „Účinně zabránit výskytu sinic znamená stop znečišťování vod. Jednou z možností je také odbahňování nebo okysličování rybníků,“ upřesnil Hoření.
Sinice znamenají nemalou hrozbu také pro lidi. Jedinci z citlivějším imunitním systémem trpí po koupeli v sinicemi zamořené vodě nezřídka alergiemi, zažívacími potížemi, problémy s dýcháním nebo poruchami funkce jater.

Kůrovcová kalamita zasáhla ostravské městské lesy. Lesníci proto mají plné ruce práce. Důvodem náletů kůrovců na lesní porosty jsou tropické teploty a sucho, které jsou pro lesní škůdce ideálním prostředím. Sluneční paprsky a nedostatek vláhy vytvářejí podle ředitele Ostravských městských lesů Zdeňka Kwapulinského pod kůrou zvláštní mikroklima, které kůrovcům vyhovuje.

Chlumec n. C. - Obyvatelům ulice Spravedlnost se brzy uleví. Hluk z kamionů, které jezdily pod jejich okny po rozbité silnici do průmyslové zóny v bývalém vojenském areálu, se výrazně sníží.
"V pondělí by město mělo převzít od stavební firmy zcela novou komunikaci v ulici Spravedlnost po generální rekonstrukci. Přestavba stála dvanáct milionů korun, pětašedesát procent zaplatí Unie," řekl starosta Miroslav Uchytil.
Součástí obnovy panelové cesty v délce 900 metrů bylo podle starosty také náročné přeložení inženýrských sítí pod povrchem a výstavba zcela nových chodníků z barevné zámkové dlažby s vjezdy k jednotlivým domkům.
"Troufám si tvrdit, že je to nyní nejkrásnější ulice v Chlumci nad Cidlinou," pochválil práci stavbařů Uchytil.
Hluku z dopravy by se obyvatelé ulice měli zbavit už příští rok. Radnice totiž pracuje na dokumentaci k úpravě další výpadovky, která zavede kamiony mimo obydlené části přímo na silnici E67.

Evropská komise otevírá veřejnou on-line konzultaci, ve které chce zjistit názory odborníků i široké veřejnosti na zlepšení životních podmínek zvířat používaných při pokusech. Komise připravuje novelu stávající legislativy, chce do ní zahrnout i názory a nápady z příspěvků v rámci konzultace. Konzultace je rozdělena na dvě části. První část je určena široké veřejnosti a bude k dispozici ve všech 20 oficiálních jazycích. Druhá část je určena odborníkům a bude pouze v angličtině. Odpovědi na dotazy a komentáře k dané problematice lze zasílat prostřednictvím níže uvedené adresy do 18. srpna 2006.
Více informací a adresa konzultace:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/06/798&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en
http://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/pdf/intro_cs.pdf
http://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/ia_info_en.htm

Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci týkající se snižování emisí CO2 produkovaných osobními auty a zlepšení účinnosti spalování paliva. Konzultace je součástí revize strategie EU zaměřené na snížení emisí CO2 produkovaných lehkými vozidly, která je založena na podrobném vyhodnocení dopadů stávajícího cíle EU, jenž stanoví povolenou hranici emisí pro osobní automobily nově uváděné na trh na 120 g CO2/km v roce 2010. Konzultace je otevřena do 4. srpna 2006.     
Více informací:
http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=CO2andcars

Agentura při americkém ministerstvu pro energii vydala zprávu, v níž předpovídá vývoj na trhu s energiemi a s tím souvisejících emisí do roku 2030. Ve zprávě nazvané „The International Energy Outlook 2006“ se uvádí, že v období od roku 2003 do roku 2030 dojde ke zvýšení spotřeby energie o 71%, což se projeví zvýšením emisí CO2 o 75%. Z dalších projekcí je možné uvést např. nárůst spotřeby ropy z 80 mil. barelů v roce 2003 na 118 mil. barelů v roce 2030. Ropa zůstane hlavním energetickým zdrojem v roce 2030, podíl obnovitelných zdrojů se zvýší pouze z 8 na 9% za sledované období.

Evropská komise zorganizovala konferenci, která se věnovala příkladům dobré praxe při naplňování iniciativy za jednodušší právní předpisy v oblasti ochrany životního prostředí. Evropská komise uvádí, že roční administrativní náklady vztahující se k environmentální legislativě jsou v jednotlivých zemích značně odlišné a je možné je odhadovat např. v Dánsku na 150 mil. EUR, naopak v Nizozemí pak na 1,2 mld. EUR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist