Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak dál v energetické náročnosti budov

31.08.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  123× přečteno      vytisknout článek

Mezi hlavní cíle energetické politiky je omezení závislosti ČR na dovozu paliv a energie a zároveň snížení produkce emisí, zejména CO2, které vznikají spalováním paliv při výrobě tepla.

Nový zákon č. 177/2006 Sb. (změna zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií) - zavádí do českého právního řádu směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES, o energetické náročnosti budov. Jeho účinnost platí od 1. července 2006, přesně stanovené výjimky od 1. ledna 2007 a průkazy energetické náročnosti od 1. ledna 2009.

Cílem je prokazatelně snížit energetickou náročnost nových i existujících budov, zejména při jejich vytápění (největší spotřeba energie), ale i při jejich chlazení, přípravě teplé vody a osvětlení. Jde tedy o novou povinnost, která musí být dodržena při realizaci nových budov nebo při větších rekonstrukcích existujících budov. Prokázat energetickou náročnost je povinné i u existujících budov při změně vlastníka nebo nájemce.

Základní podmínkou jsou velmi dobře tepelně izolované budovy bez výrazných tepelných mostů a s potřebnou tepelnou akumulací (tepelnou setrvačností) - tedy budovy s výbornou tepelnou ochranou.

Takto tepelně izolované budovy umožňují využít energeticky výhodné nízkoteplotní vytápění a menší zdroje energie, včetně širšího využití obnovitelných zdrojů energie. V silně tepelně izolovaných budovách lze zahájit vytápění později a skončit dříve - dojde ke zkrácení otopného období. Tyto budovy nepotřebují letní chlazení, které bývá více než dvojnásobně energeticky náročné oproti vytápění. To vše ještě více snižuje spotřebu energie.

V důsledku vyšší tepelné izolace budov tak vzniká v úsporách energie násobící účinek (multiplikační efekt).

Spolu s tím je třeba zajistit vyšší účinnost technických systémů budov, které lépe využijí dostupné zdroje energie a vnitřní zisky budovy. Dodávka energie musí být cílená - je třeba dodávat pro každé místo a činnost právě jen potřebné množství energie, měnící se v průběhu času.

ZAMĚŘENÍ NA ÚSPORY ENERGIE

Mezi hlavní cíle energetické politiky je omezení závislosti ČR na dovozu paliv a energie a zároveň snížení produkce emisí, zejména CO2, které vznikají spalováním paliv při výrobě tepla.

Plnění tohoto cíle se často zužuje na úvahy o zdrojích energie - zvažuje se zejména jejich lepší využití, náhrada obnovitelnými či dostupnějšími zdroji. Tento přístup je příliš jednostranný a v praxi méně účinný.

Důležitější a základní je cílené snižování potřebného množství energie pro budovy (samozřejmě při zajišťování stejné kvality užívání budov) - tedy úspory energie v budovách. Rozhodující je přitom stavební řešení obvodového pláště budov, především jejich tepelných izolací.

Úspory energie v budovách jsou přitom násobně větším a reálně dostupnějším zdrojem snižování emisí CO2 než využití obnovitelných a netradičních zdrojů energie a kogenerace. Dosahování úspor energie vytváří podmínky pro větší rozsah využití obnovitelných zdrojů, které jsou obvykle nízkoteplotní a poměrně malé. Například běžné budovy nelze vytápět pomocí obnovitelných zdrojů energie, ale nízkoenergetické a pasivní budovy již ano.

Prvotní zajištění úspor energie v budovách umožňuje lepší využití dostupných tuzemských zdrojů a nejúčinnějších technologií. Je reálnou cestou k trvalému snižování závislosti ČR na dovozech paliv a energie. Umožňuje splnit požadované cíle ve snížení emisí CO2, dané kjótským protokolem.

AKTUÁLNOST PROBLEMATIKY

Aktuálnost nízkoenergetických budov je dána nejen dříve zmíněnou legislativou, ale také ekonomicko-energetickými úvahami.

U novostaveb se provedení nízkoenergetické budovy s 50 kWh/(m2.rok) místo budovy v současné běžné kvalitě s přibližně 115 kWh/(m2.rok) projeví ve zvýšení ceny reálně mezi 6 až 10 %, v průměru 8 %. Uvažujeme-li evropskou cenu energie okolo 500 Kč/GJ, ke které se blížíme, pak je prostá návratnost přechodu na nízkoenergetické budovy mezi 10 a 12 lety.

Existující budovy mohou být také rekonstruovány na nízkoenergetické nebo jim blízké. Náklady jsou vyšší než u novostaveb, avšak úspora energie je zejména u hůře tepelně chráněných starších budov také výrazně vyšší. Při vhodném výběru úprav jednotlivých konstrukcí je proto ekonomická návratnost nízkoenergetických úprav existujících budov příznivě nízká, obdobně jako u novostaveb.

Nízkoenergetická výstavba i rekonstrukce jsou tedy kromě ekologického přístupu stavebníků také ekonomicky výhodným vkladem do budoucna. Lze je považovat za velmi výhodné penzijní pojištění, zvlášť při očekávaném budoucím nedostatku klasických energií a s tím spojeným růstem cen.

AUTOR: Ing. Jiří Šála, CSc.

(ve spolupráci se sdružením EPS ČR)


Vývoj požadavků na součinitel postupu tepla

Hodnoty U Výstavba Výstavba Výstavba Výstavba Nová výstavba

[W/(m2K)] od června 1964 od ledna 1979 od května 1994 od listopadu 2002 a renovace

po roce 2006

Okna - 3,7 2,9 1,8 1,7

Vnější stěna 1,467 0,894 0,461 0,38 0,38

Podlaha 1,369 1,091 1,034 0,6 0,45

Střecha 0,9 0,508 0,316 0,3 0,24

Poznámky:

Voleny jsou srovnatelné konstrukce, např. je uvažována těžká vnější stěna, podlaha na terénu, plochá střecha, svislé vnější okno.

Požadavky platí pro venkovní teplotu -15 °C.

Do října 2002 byly požadavky na výplně otvorů stanoveny pro součinitel prostupu tepla a na ostatní konstrukce pro tepelný odpor, od listopadu 2002 se pro všechny konstrukce používají požadavky na součinitel prostupu tepla.

Přepočty z tepelných odporů na součinitel prostupu tepla jsou provedeny s tehdy platnými součiniteli přestupu tepla (resp. odpory při přestupu tepla).Aktuálnost nízkoenergetické výstavby

Typ domu Vytápění Celková

spotřeba

[kWh/(m2.rok)] [kWh/(m2.rok)]

Pasivní 15 42

Nízkoenergetický 50 130

Běžná novostavba*) 115 170

Starý dům*) 220 280

*) Průměrné údaje stavebního fondu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist