Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

07.09.2006  |  127× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Bratislava 5. septembra (TASR/OTS) - Slovenskí lesníci splnili svoj sľub zakotvený v dohode o Slovensko–čínskej lesníckej spolupráci, uzatvorenej v roku 2003 počas návštevy prezidenta SR v Číne. V provincii Hebei zabezpečili vysadenie 7 tisíc kusov sadeníc lesných drevín zo Slovenska, dopestovaných v čínskych podmienkach. Odrastené obaľované sadenice 14 druhov lesných drevín boli vysadené v podobe malého lesoparku, v prímestskej zóne oddychu mesta Cangzhou, kde sídli aj Farma česko-slovensko-čínskeho priateľstva.
Vysadený lesopark ako "Dar prezidenta Slovenskej republiky ľudu ČĽR" bol oficiálne odovzdaný v meste Cangzhou dňa 29. 8. 2006 zástupcom provinčnej a centrálnej vlády ČĽR. Odovzdanie lesoparku sa uskutočnilo pri príležitosti osláv 50. výročia založenia Farmy Česko-slovensko-čínskeho priateľstva a za Slovensko sa na odovzdaní zúčastnila oficiálna delegácia Slovenskej republiky, vedená Veľvyslancom SR v Číne pánom Žigmundom Bertóklom a štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR pánom Ing. Viliamom Turským.
KONTAKT: Mgr. Magdaléna Fajtová hovorkyňa Ministerstvo pôdohospodárstva SR Dobrovičova 12 812 66 Bratislava Mobil: 421(0)911 90 10 18 Tel.: 421(0)259 26 62 70 e-mail: magdalena.fajtova@land.gov.sk www.mpsr.sk

Lesy ČR vítají rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který zamítnul 13 návrhů na nařízení předběžného opatření k zastavení lesnických těžebních a pěstebních prací. Zamítnutí předběžných opatření KS v Ostravě pro Lesy znamená, že se již tak složitá právní situace nebude ještě více komplikovat přerušením prací v lesích a rizikem hospodářských i ekologických škod.
Podávání návrhů na předběžná opatření je důsledkem komplikované právní situace v oblasti zadávacích řízení a z nich vyplývajících smluv. Lesy ČR intezivně připravují nová transparentní úvěrová řízení plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a společně s podnikateli v lesnictví hledají přijatelné kompromisní řešení celé situace.
Rozhodnutí o způsobu vyhlášení nových tendrů na práce v lesích přesunul státní podnik Lesy České republiky z konce srpna do konce příštího týdne.

Ruské úřady se snaží zablokovat projekt zahraničních firem na těžbu plynu na ostrově Sachalin v hodnotě dvaceti miliard dolarů. Argumentují chybami ve studii dopadů projektu na životní prostředí. Podle odborníků je ale pravým důvodem spíše to, že svůj "díl koláče" chtějí získat i ruské státní energetické koncerny.
Dokud nerozhodne soud, musí být proto práce na výstavbě dvou plynovodů na Sachalinu pozastaveny, ačkoliv dodávky z nových zařízení měly začít již v roce 2008. Projekt Sachalin 2 realizuje nizozemsko-britská společnost Royal Dutch Shell společně se dvěma japonskými partnery - firmami Mitsui a Mitsubishi. Shell již na Sachalinu těží asi 70 tisíc barelů ropy denně. Na novém projektu mu ale hodně záleží - je pro něj důležitý pro expanzi do Japonska, Číny a Koreje.
Podle odborníků stojí za obstrukcemi fakt, že do projektu se chtějí zapojit i ruské státní ropné kolosy. Například Gazprom se dohaduje se Shellem na výměně podílu v projektu Sachalin 2 za přístup na svá pole na Sibiři. Jenže náklady na projekt se nečekaně zvýšily, a Gazprom se zřejmě chystá vyjednat si lepší podmínky v již uzavřené dohodě.
"Proč se podobný pokus objevil právě nyní? Když teď Rusko bije Shell přes hlavu, každého napadne, že se tak snižuje případná cena. A Gazprom přece chce podíl v projektu," uvedl pro Bloomberg analytik Craig Pennington z londýnské firmy Schroders.

Evropská komise informovala, že byl zaznamenán další výskyt nemoci ovcí zvané bluetongue v další zemi EU, Francii. Nemoc byla zaznamenána v oblasti Arden u francouzsko-belgické hranice. Již dříve v průběhu srpna byla tato choroba zaznamenána i v Holandsku, Belgii a Německu.  Nemoc bluetongue, neboli katarální horečka ovcí je typická pro jižní teplejší oblasti, v případě Holandska, Belgie a Německa jde o první případ zavlečení do této části Evropy. Pro zajištění koordinovaného postupu členských států proti této chorobě zorganizovala Evropská komise společnou schůzku na 1. září.

Podle údajů Evropské komise poklesly emise z nových automobilů prodávaných v zemích EU15 v roce 2004 o 12,4 % ve srovnání s úrovní roku 1995 a dosáhly u evropských značek úrovně 161 g/km. Cílem je pokračovat v tomto trendu tak, aby v roce 2008 byly emise nových automobilů evropských výrobců na úrovni 140 g/km a o rok později aby stejné úrovně dosáhly i automobily japonských a korejských producentů. Emise z automobilů tvoří více než 10 % celkových emisí v EU.

Na stránkách Generálního ředitelství Evropské komise pro dopravu a energetiku byla zveřejněna publikace o energetické účinnosti a obnovitelných zdrojích energií. Základem pro zlepšení využití energetických zdrojů se stala Zelená kniha o energetické účinnosti z roku 2005, která nastínila 3 hlavní cíle energetické politiky: konkurenceschopnost, bezpečnost dodávek energií a ochranu životního prostředí. Publikace si všímá uvádění přijatých cílů do života, zejména pokud se týká 20 % podílu obnovitelných energií na celkové spotřebě energií v roce 2020.

Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci k návrhu nařízení, které by zavedlo globální harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek (GHS) vypracovaný Organizací spojených národů (OSN) do legislativy EU. Veřejná konzultace je otevřena do 21. října 2006. Je možné se do ní zapojit vyplněním on-line dotazníku na stránce Evropy. http://ec.europa.eu/enterprise/reach/ghs_consultation_en.htm


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist