Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Maroko je nenasycený, ale náročný trh

12.10.2006  |  zdroj: HN  |  130× přečteno      vytisknout článek

Maroko je nenasycený, ale náročný trh Čističky, tramvaje, elektrárny, důlní technika, i po tomto druhu výrobků je poptávka na tamním trhu.
Maroko jako jedna z mála zemí nabízí něco přitažlivého pro každého: od luxusních plážových hotelových komplexů přes podmanivou atmosféru žlutočerveného středozemí po pouštní svět bez času a lidské stopy. Arabská civilizace se zde mísí s berberskými tradicemi a monarchistický protokol s nejmodernějšími vládními projekty.
Zdá se také, že Maroko úspěšně kombinuje poměrně moderní společenský systém s islámským řádem a dokazuje tak, že pokud panuje tolerance a otevřenost, mohou spolu žít a tvořit nejrůznější kultury. O důvod víc, proč tuto zemi poznat - je to ostatně po vstupu Česka do EU náš přímý soused.
K tomu je Maroko politicky stabilní stát s liberálním ekonomickým prostředím a silným podílem soukromého kapitálu.
Zároveň jsou zde lidé laskaví a přátelští. O Maročanech se dá dokonce říci, že vás nikdy nebudou chtít zarmoutit. A to i za cenu, že si přikrášlí realitu - neumějí totiž říci ne. Je tudíž vhodné brát jejich ústní sliby s rezervou a spoléhat na písemná ujednání. Islámská úcta k písmu dává této formě dohody mnohem větší váhu než ústnímu jednání.
Pro vzájemný obchod hovoří i fakt, že české zboží má stále ještě šanci být v porovnání s obdobným západoevropským nebo americkým zbožím lacinější. V rámci asociační dohody Maroka s EU jsou navíc postupně odbourávány celní bariéry. Nejpozději v roce 2012 bude možné vyvážet a dovážet veškeré zboží bezcelně, již dnes je ale zvýhodněna většina celních položek.
Nyní je však nevýhodou absence dohody o silniční dopravě, což znamená, že české kamióny nejsou vpouštěny na marocké území a naopak.
Marocký trh není nasycen a je schopen absorbovat prakticky jakékoliv zboží dodávané z Česka. Na druhé straně je marocký zákazník náročný na kvalitu dodávaného zboží i dodací podmínky, na trh přichází množství zboží západoevropského a amerického původu. Očekává tedy kvalitu, relativně krátké dodací lhůty, jež je třeba dodržet, a konkurenceschopné platební podmínky, včetně dodavatelských úvěrů.
I tak zde existuje řada příležitostí. Země prochází širokou vlnou rekonstrukce stávajících elektrárenských provozů a hledání obnovitelných zdrojů.
V souvislosti s posilováním sektoru turistiky se přestavují a dostavují dopravní sítě, především silniční a železniční. Tradiční obchodní výměna se již odehrává v oblasti strojírenství (obráběcí stroje, textilní stroje) a v oblasti dopravních prostředků (komponenty železničních svršků a železničních vagónů, automobily).
Vzhledem k tomu, že řada marockých měst začíná řešit otázku dopravní obslužnosti, nabízejí se nové možnosti v oblasti tramvajové dopravy. K významným oborům v Maroku patří chemický průmysl a důlní průmysl.
Dalším oborem, který je pro Maroko praktický nový a dostává se do centra pozornosti, je ekologie. Jde především o úpravu, čištění a zachování trvanlivosti vody a o likvidaci komunálního odpadu.
Také sektor zdravotnictví a lékárenství patří mezi potenciálně perspektivní, stejně jako dovoz skla, které není v Maroku příliš známo - což je jistě škoda v zemi, kde existují paláce jako z tisíce a jedné noci - a ty musí být adekvátně osvětleny.
-
Autorka je vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Maroku

Vývoj obchodu mezi ČR a Marokem (v tis. USD)
Vývoz Dovoz Obrat
2000 10 068 10 117 20 185
2001 11 264 11 989 23 253
2002 8 466 17 184 25 650
2003 9 453 21 858 31 311
2004 22 934 32 915 55 849
2005 37 894 34 619 72 513
Zdroj: ČSÚ

Jaké jsou příležitosti

- Maroko začíná zvolna s využitím článků asociační dohody aplikovat ekologické normy, vychází především z práva EU. To nabízí příležitosti související se sběrem a likvidací odpadu, čištěním a úpravou vod, úpravou kouřových plynů u továrenských provozů apod.
- Země je závislá na dovozech energií. To vede k rekonstrukci stávajících elektrárenských provozů a ke snaze o přechod na obnovitelné zdroje. V roce 2010 by mělo Maroko 10 % potřebné energie získávat z obnovitelných zdrojů. Průběžně probíhá obnova a modernizace elektrárenské a rozvodné sítě a elektrifikace venkova.
- Tradiční obchodní výměna se odehrává v oblasti strojírenství (obráběcí stroje, textilní stroje) a dopravních prostředků (komponenty železničních svršků a železničních vagónů, osobní automobily). Řada měst řeší otázku dopravní obslužnosti, nabízejí se možnosti v oblasti tramvajové dopravy.
- ČR je tradičním dodavatelem elektronických systémů v oblasti telekomunikací (např. vysílací stanice). Nově se objevuje i poptávka po softwarovém vybavení pro digitalizaci řízení výrobních provozů.
- K významným odvětvím patří chemický průmysl a důlní průmysl, kde se nabízejí možnosti spolupráce při dodávkách chemikálií a zařízení pro chemické a důlní provozy.
- Maroko si buduje postavení turisticky přitažlivé země, dochází k přestavbě a dostavbě dopravních sítí. Důraz je kladen na silniční a železniční dopravu, ale rozšiřují se i mezinárodní letiště. Příležitosti jsou při dodávkách zařízení dopravní infrastruktury.
- Dohoda o volném obchodu mezi Marokem a USA otevře možnosti vstoupit na americký trh za výrazně výhodnějších celních podmínek, než je tomu doposud. Podmínkou je, aby zboží bylo v Maroku zhodnoceno.

Rizika podnikání

- Podle odhadů až čtvrtina marockého HDP je tvořena tzv. neformálními podnikateli (oblast šedé ekonomiky - nákup a prodej bez vyřízení formalit u marockých státních orgánů).
- Nedaří se upravit soudní systém tak, aby zaručoval zahraničním obchodníkům a firmám právní jistoty. V soudnictví stále přežívá protežování místních firem, korupce a nejednotnost rozhodování. Nízká je vymahatelnost práva.
- Marocké banky jsou při poskytování úvěrů až příliš obezřetné, bankovní úvěr je zatížen vysokými úrokovými sazbami a je pro řadu malých a středních podniků nedostupný, mnoho společností je podfinancováno a častá je i jejich druhotná platební neschopnost.
- Země má vážné problémy s korupcí.
- České zboží není příliš známé.
- Může dojít k eskalaci napětí mezi Marokem a Alžírskem v souvislosti se separatistickým hnutím v oblasti Západní Sahary.
- Vysoce aktuální je hrozba ztráty cenové výhody českého zboží v důsledku přílivu levného asijského zboží.
- Přetrvávají úzké vazby marockých podnikatelů na tradiční partnery (především z Francie) a neochota navazovat kontakty s partnery v jiných zemích.

Čím je Maroko přitažlivé

- I přes silné sociální napětí zůstává politicky stabilní a tamní vedení podporuje liberální obchodně-ekonomické prostředí se silným podílem soukromého kapitálu.
- Maroko je aktivně zapojeno do tzv. Barcelonského procesu a s EU uzavřelo v roce 1996 asociační dohodu, podle níž nejpozději do roku 2012 vznikne oblast volného obchodu.
- Marocké banky v minulých letech prošly a stále procházejí restrukturalizací. Bankovní systém je v rámci zemí rozvojového světa relativně stabilní a důvěryhodný.
- Silnou stránkou je vzájemně přijatelná cenová relace. České zboží je v porovnání s obdobným západoevropským či americkým zbožím levnější.

Další informace najdete na adrese www.mpo.cz v sekci Zahraniční obchod a podsekci Koncepce a strategie.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist