Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR v krajích právě odstartovala

20.10.2006  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR v krajích právě odstartovala

Včerejším dnem začala série celkem 14 setkání u kulatých stolů“ v jednotlivých krajích České republiky, kde se budou diskutovat názory a připomínky krajských samospráv k aktualizaci Strategie udržitelného rozvoje České republiky (SUR ČR) [1]. První krajský kulatý stůl se uskutečnil na Vysočině a zúčastnilo se jej 60 účastníků z řad politických představitelů kraje, pracovníků krajského a městských úřadů, zástupců odborných organizací, neziskového i podnikatelského sektoru. Akci předcházelo setkání zástupců kraje s reprezentanty vybraných resortů jako je doprava či místní rozvoj, které uvítal krajský hejtman Miloš Vystrčil.

Krajský kulatý stůl má sloužit k formulaci problémů, které podle názoru lidí, žijících a pracujících v regionech, provázejí uplatňování udržitelného rozvoje v podmínkách ČR. V letech 2006 -2007 proběhne z rozhodnutí Rady vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) aktualizace SUR a výsledný návrh bude předložen vládě v listopadu 2007. Proto, aby aktualizace SUR ČR byla opřena o názory z jednotlivých regionů, proběhne během následujících měsíců v každém kraji jedno toto diskusní setkání široké odborné veřejnosti, tak jako tomu bylo dnes na Vysočině.

Cílovou skupinou kulatých stolů jsou nejen zástupci kraje a krajského úřadu, ale zejména představitelé odborných institucí, škol, firem, neziskových organizací a další odborné veřejnosti. Výstupy jednání budou zaznamenávány do specializovaného informačního systému DataPlán pro veřejnou správu a porovnány s oficiálními strategickými dokumenty.

Na včerejším setkání zazněla řada konkrétních námětů, na co by se při aktualizaci SUR rozhodně nemělo zapomenout. Široce zastoupena byla oblast rozvoje venkova a zemědělství, oblast dopravy či životního prostředí. Např. zástupci organizací z oblasti zdravotnictví zmínili, že udržitelný rozvoj jako koncept by v sobě měl zahrnout i oblast podpory zdraví a zdravého životního stylu a že by toto měla respektovat i SUR. Účastníci vícekrát, vždy k dané oblasti, diskutovali i otázku nepřehlednosti právních norem a složitost legislativy; zazněl rovněž požadavek na zavedení ekologické daňové reformy. Významně byla diskutována otázka nerovných podmínek pro naše zemědělce ve srovnání se zemědělci bývalé evropské patnáctky; zástupci venkova dále zdůraznili význam zajištění soběstačnosti země v produkci potravin a využití půdy i pro mimoprodukční funkce zemědělství, jako jsou obnovitelné zdroje energie apod.

Další setkání  rámci Krajských kulatých stolů proběhne v 13. 11. 2006 v Ústeckém kraji. 

Další informace:

http://www.udrzitelny-rozvoj.cz

http://dataplan.nszm.cz

Poznámky:

[1] SUR ČR byla schválena usnesením vlády č. 1242/2004 a patří mezi základní národní rozvojové dokumenty. V průběhu přípravy byla projednávána se širokým spektrem cílových skupin prostřednictvím otevřených e-mailových diskusí a na základě zájmu krajů i v rámci několika regionálních setkání

Kontakt pro další informace:

PhDr.Jaroslava Hlaváčková, CSc.
sekretariát Rady vlády pro udržitelný rozvoj
tel.: 420 267 122 221
fax: 420 267 310 200
e-mail: jaroslava_hlavackova@env.cz, rvur@env.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist