Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Do popředí stavebnictví se dostávají ekologické projekty

07.11.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  125× přečteno      vytisknout článek

Do popředí stavebnictví se dostávají ekologické projekty Ekologické stavby jsou v ČR jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví stavební výroby. Do tohoto segmentu dnes patří nejen čistírny odpadních vod a kanalizační řady, ale mnohem častěji především projekty, které počítají s využitím obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Mezi typické příklady patří výstavba pasivního domu v Hostětíně na Uherskobrodsku, instalace solárních panelů na koupališti ve Valašském Meziříčí a projekt Energeticky soběstačná obec Kněžice.

ENERGETICKY SOBĚSTAČNÁ OBEC KNĚŽICE

Významný ekologický projekt vzniká ve Středočeském kraji nedaleko Nymburka. Obec Kněžice a okolní obce v regionu Mezilesí nejsou plynofikovány a nemají splaškovou kanalizaci. Většina domácností topí uhlím, což značně zatěžuje životní prostředí. Projekt, pro který se obec rozhodla, umožní vyrábět a využívat elektrickou a tepelnou energii z obnovitelných zdrojů a vyrábět z biomasy i palivo pro automatické domovní kotle.

Na nevyužívaných obecních pozemcích proto vznikla bioplynová stanice, kotelna na spalování biomasy a peletizační linka na výrobu topných pelet z biomasy. Stavba bioplynové stanice skončila letos v červenci. V současné době již nový bioreaktor produkuje bioplyn, který lze využít pro výrobu elektrické a tepelné energie. Dokončení projektu se plánuje v listopadu, je nutno ještě vybudovat rozvody tepla.

Po uvedení celého komplexu do provozu se významně zlepší životní prostředí v této lokalitě a vznikne zde poptávka po zemědělských produktech pro energetiku, které se budou v novém zařízení využívat. V bioplynové stanici pak budou likvidovat i splaškové vody a odpady ze zemědělské farmy. Za úplatu zde budou zpracovávat i hygienicky rizikový odpad z cizích zdrojů (například z jatek a stravoven) a ekologicky šetrným způsobem ze všech těchto surovin vyrábět kvalitní hnojivo pro zemědělství.

SEMINÁRNÍ CENTRUM A UBYTOVNA V HOSTĚTÍNE

Rozdílným, ale ekologicky šetrným projektem je výstavba tzv. pasivního domu v Hostětíně. Při jeho výstavbě se kombinují tradiční stavební materiály s materiály přírodními, jako jsou slaměné balíky, nepálené cihly nebo hliněné omítky.

Polyfunkční areál Seminárního centra se skládá ze dvou částí - seminárního centra, kde se nachází přednáškový sál pro 45 osob, kanceláře, vstupní hala a technologické zařízení, a z ubytovacího objektu s 10 pokoji pro celkem 25 hostů a tvůrčí dílny. Seminární centrum je navrženo jako pasivní dům z betonu a pálených i nepálených cihel s venkovní izolací z minerální vlny a slaměných balíků. Povrch dotváří kamenný obklad a střechu budovy bude pokrývat nízká vegetace.

Proti běžným domům spotřebují pasivní domy jen zhruba desetinu energie na vytápění a svým obyvatelům poskytují dokonce i ve městech pravidelný přísun čerstvého vzduchu, který do budovy dodává mechanický větrací systém. V zimě nevyžadují klasické topení, stačí mírně přihřívat příchozí vzduch.

Hostětín tak pokračuje v cestě stát se obcí zcela nezávislou na fosilních palivech. Již zde funguje centrální výtopna na biomasu a řada domů instalovala sluneční kolektory na ohřev vody. Seminární centrum po dokončení přirozeně rozšíří stávající prostor náměstí a vedle školicích aktivit je bude obec využívat pro pořádání kulturních i jiných programů.

SOLÁRNÍ KOLEKTORY VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ

Solární kolektory dnes běžně ohřívají vodu v rodinných domech. Tato technologie se ale dá využívat i ve větších provozech. Ve Valašském Meziříčí začali v letních měsících takto ohřívat vodu ve venkovním bazénu a sprchách. Na objekt, kde jsou šatny, bylo umístěno celkem osmdesát solárních panelů, což výrazně přispěje ke snížení nákladů na ohřev vody v areálu a sníží i zátěž pro životní prostředí. Skanska tam vybudovala rovněž související technologie, jako je montáž tepelných čerpadel či rozvody vody a tepla. Na projekt finančně přispěla Evropská unie.

Všechny zmíněné projekty se od sebe sice stavebně a technologicky liší, ale poslání mají stejné: zlepšovat stav životního prostředí v České republice. Jsou prvními představiteli nového směru ekologických projektů a dobrým příkladem pro další podobné stavby. Na těchto ekologických stavbách se podílí ve spolupráci s městy a obcemi společnost Skanska CZ.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist