Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fond soudržnosti a životní prostředí

23.11.2006  |  zdroj: HN  |  136× přečteno      vytisknout článek

Žádost o podporu z FS v sektoru životního prostředí je připravována ve dvou stupních.

Procesy spojené s žádostí, získáním a využíváním prostředků z FS v České republice lze ilustrovat na oblasti životního prostředí. Žádost o podporu z FS v sektoru životního prostředí je připravována ve dvou stupních. První tvoří zpracování záměru projektu, druhý zpracování žádosti o podporu. Administrace projektů probíhá následujícím způsobem:

Na úrovni realizačního orgánu - Státního fondu životního prostředí (SFŽP)

konzultace a pomoc žadatelům při vypracování všech stupňů žádostí l oficiální registrace žádostí l technické a ekonomické vyhodnocování žádostí l předkládání žádostí na MŽP.

Na úrovni zprostředkujícího subjektu - ministerstva životního prostředí (MŽP)

přijímání žádostí, předkládání vyhodnocených žádostí, pracovní skupina pro FS l jednání s EK, předkládání žádostí na Řídící orgán FS l žádost je zpracovávána ve 2 stupních - záměr a po jeho odsouhlasení příprava žádosti FS.

Na úrovni Řídícího orgánu FS, Meziresortního řídícího výboru a Evropské komise

schvalování žádosti l jednání s EK l předání žádosti EK

registrace projektu EK l proces projednávání a schvalování na úrovni Evropské komise l vydání Rozhodnutí Komise k danému projektu l monitorování projektu FS (Monitorovací výbor).

Názornou představu o tom, co všechno se již za pomoci finančních prostředků z FS podařilo v Česku na poli životního prostředí realizovat a které projekty probíhají v současné době, poskytuje následující obrázek.

Je zřejmé, že v sektoru životního prostředí v České republice převažují vodohospodářské projekty zaměřené na rekonstrukci a dobudování kanalizačních systémů, zásobovacích systémů pitné vody a výstavbu čistíren odpadních vod. Následující přehled projektů, které již v ČR získaly podporu z FS určenou pro oblast životního prostředí nebo se o ni ucházejí, velmi jasně dokumentuje vysoký objem finančních prostředků, které tyto akce představují, a tedy i značný přínos Fondu soudržnosti pro Českou republiku.

Projekty schválené EK v rámci ISPA

- sektor životního prostředí

Celkem 14 projektů, podpora EU celkem 228,379 mil. eur

Rozšíření kanalizace v Ostravě l Kanalizační systém města Brna l Monitoring Hydrosféry v České republice (ČHMÚ)

Rekonstrukce zásobovacího systému pitné vody, výstavba ČOV v regionu Podkrušnohoří (Severní Čechy) l ČOV a modernizace kanalizačního systému v Jihlavě l Modernizace kanalizace Olomouc l Ochrana vody a výstavba vodojemu řeky Dyje l Odvádění odpadové vody a zásobování pitnou vodou Jeseník l Čistá Bečva l Rozvodová vodní síť Jižní Čechy l Rekonstrukce kanalizačního systému Žďár nad Sázavou l Spalovna Brno l Rekonstrukce kanalizačního systému Znojmo l Úprava ČOV - Příbram

Projekty FS v realizaci

schválené EK v prosinci 2004

Celkem 10 projektů, podpora z EU celkem 203,984 mil. eur

Doplnění vodohospodářské infrastruktury města Plzeň l Rekonstrukce úpravny vody a čistírny odpadních vod v povodí Lužické Nisy l Čistá voda Karlovy Vary l Klatovy - čisté město l Rozšíření kanalizace v aglomeraci Beroun l Zlepšení kvality vod horní povodí řeky Moravy Šumperk l Odkanalizování a čištění odpadních vod v povodí řeky Radbuzy l Břeclavsko - rekonstrukce a výstavba vodohospodářské infrastruktury v povodí řeky Dyje l Karviná - rozšíření kanalizace l Olomouc - kanalizace II. Etapa (Rozhodnutí EK, květen 2005)

Projekty FS schválené EK v roce 2005

Celkem 10 projektů, podpora z EU celkem 122,180 mil. eur

Střední Pomoraví - výstavba a rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury, dostavba a rekonstrukce kanalizace a rek. ČOV l Labe - Loučná, dostavba kanalizace, rekonstrukce kanalizace a intenzifikace ČOV l Šlapanicko - Čistá Říčka a Rakovec- výstavba kanalizace l Novostavba veřejné splaškové kanalizace a objektu ČOV v Kravařích l Zajištění kvality pitné vody ve vodárenské soustavě jihozápadní Moravy - region Třebíčsko l Rekonstrukce a výstavba vodohospodářské infrastruktury v okrese Vyškov l Zlepšení kvality vod oblasti soutoku Moravy a Bečvy l Mladoboleslavsko - intenzifikace ČOV, dostavba kanalizace l Čistá horní Úpa l Cidlina

Projekty FS předložené ke schválení EK

v roce 2005 (již registrované)

Celkem 11 projektů

Rekonstrukce stávajících a výstavba nových stok a zajištění množství a jakosti pitné vody v regionu Jihlavsko Horní Vltavy (připraveno ke schválení v roce 2006) l Zlínsko - čištění odpadních vod pro Evropu (připraveno ke schválení v roce 2006) l Zásobování obyvatelstva pitnou vodou z Vírského oblastního vodovodu (připraveno ke schválení v roce 2006) l Zajištění kvality pitné vody ve vodárenské soustavě jihozápadní Moravy - region Třebíčsko l Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně, Modřicích a Kuřimi l Náprava stavu kanalizační soustavy aglomerace Táborsko l Řešení vybraných problémů VH infrastruktury v povodí Horní Vltavy l Zlepšení vodohospodářských poměrů ve Šluknovském výběžku (připraveno ke schválení v roce 2006) l Mělník - kanalizace a ČOV, zlepšení kvality vody v Labi l Doplnění kanalizačních systémů v aglomeracích Hradec Králové a Nový Bydžov a opatření na ČOV Hradec Králové l Čistá Berounka - etapa I l Revitalizace povodí Olše - I. etapa

Projekty FS předložené EK v roce 2005

(zásobník projektů pro budoucí programovací období)

Celkem 10 projektů

Dostavba plošné kanalizace Ostrava - projekt I l Zlepšení kvality vod v řekách Jihlava a Svratka nad nádrží Nové Mlýny l Čisté horní Labe l Kanalizace a ČOV Kladensko l Revitalizace povodí Olše - I. etapa - rekonstrukce a výstavba kanalizace a výstavba 4 ČOV l Celková přestavba ÚČOV Praha na Císařském ostrově l Dolní Labe l Čistá Ploučnice l Sanace a rekultivace staré ekologické zátěže po zpracování uranových rud na lokalitě MAPE Mydlovary l Sanace chemické těžby uranu ve Stráži pod Ralskem l Rekonstrukce 73 bytových domů v Praze 5.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist