Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

21.11.2006  |  135× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Reinhold Messner, Stefan Dech: Hory z vesmíru
Slovart
Většina z nás Alpy či Himálaj (a dokonce ani Sněžku) takhle nikdy neuvidí. Nadmíru působivé fotografie byly pořízeny z vesmírné výše. Snímky doprovázejí odborné komentáře o geografickém, geologickém, klimatickém, ekologickém i kulturně-historickém významu hor. A známí horolezci líčí jejich magickou přitažlivost.

Vláda schválila vypořádání starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací společnosti Tatra. Z privatizačních výnosů rozhodla na tyto účely uvolnit finanční prostředky do výše 150 miliónů Kč. Tato částka je určena na vypořádání ekologických závazků vzniklých v areálu závodu společnosti.
O odškodnění strategického investora do společnosti Tatra za případné škody z ekologických závad vzniklých před privatizací rozhodla vláda v listopadu 2001.

Čínská Státní lesní správa včera odstartovala v rámci celé země akci Zeleného štítu, která se zaměří na boj proti poškození lesů a zdrojů divokých živočichů a rostlin.
Hlavní náplní akce je boj proti šesti druhům nezákonných činů, k nimž patří zneužití lesních ploch za stavebním účelem, z toho vyplývající kácení stromů, ilegální lov a vraždění vzácných a ohrožených divokých živočichů, jejich ilegální nákup, doprava, prodej a pašování, ilegální lov stěhovavých ptáků a obchod s nimi.
Státní lesní správa zároveň žádá různé oblasti země o vyšetření trestných případů vzniklých od r. 2003.
Tato akce potrvá ke konci prosince letošního roku.

Karlovarský kraj - Školy odpadům v patách je název projektu, který vysvětluje žákům základních škol pojem odpadového hospodářství a také třídění odpadu. Zapojilo se do něj celkem 25 škol z regionu, mimo jiné i z menších měst kraje. "Zájem je tak velký, že jsme celou akci museli rozdělit na dva turnusy. První se uskutečnil koncem června. Druhý turnus ekologické osvěty byl ukončen v tomto týdnu," říká radní kraje Luboš Orálek.
Na projektu spolupracují Karlovarský kraj, Regionální rozvojová agentura Egrensis a společnost Ekokom.
"Děti z prvního a druhého stupně základních škol se vypravily autobusem po stopách vytříděných odpadů. V rámci projektu se seznámily s podniky, kde se separovaný odpad třídí a lisuje," pokračuje Orálek. Poznávací trasa za odpady pokračovala ve firmách, kde je odpad cennou surovinou, nebo kde jeho nevyužitelná část definitivně končí.
V podzimním turnusu se exkurzí zúčastnilo 17 základních škol v jedenácti firmách. Projekt bude v příštím roce pokračovat a bude zaměřen na využití odpadního skla a recyklaci plastů.

Žiar nad Hronom (TASR) - Recyklačný fond (RF) poskytne na spracovanie starých vozidiel a kovového odpadu dotáciu dovedna vo výške 58 miliónov Sk. Rozhodla o tom Správna rada RF na dnešnom zasadnutí v Žiari nad Hronom.
Podľa informácie vedúcej kancelárie riaditeľa fondu Magdalény Sedláčkovej z uvedenej sumy 47,7 milióna Sk dostane akciová spoločnosť ŽP EKO Qulet v Martine. ŽOS-EKO Vrútky dostane 10,3 milióna Sk na doplnenie už existujúcej linky na recykláciu odpadov z autovrakov.
Správna rada tiež rozhodla, že poskytne dotáciu vo výške 4,1 milióna Sk bratislavskej spoločnosti Esprit Produktion na organizovanie budúcoročnej medzinárodnej konferencie "Odpady - surovina 21. storočia", na ktorej sa budú prezentovať postupy a propagácia zhodnocovania odpadov. Fond 2 miliónmi Sk prispeje aj firme Arguss, s. r. o., Bratislava, na úpravu a zhodnotenie odpadových olejov.
Za odpad, ktorý vytriedili a odovzdali na spracovanie v roku 2005 a 2006, vyplatil RF 170 obciam a mestám príspevky dovedna v sume 1,4 milióna Sk.

dní pardubického kraje dnes rozhodli o mimořádné dotaci ve výši čtvrt milionu korun, která je určená právě na likvidaci škod způsobených velkou vodou. Jde o škody na místních komunikacích a veřejných pozemcích. Více prozradila mluvčí kraje Kateřina Nohavová.
"Vlivem srpnových lokálních přívalových srážek došlo v povodí řeky Novohradky k prudkému navýšení povrchového odtoku. Říčkou protékalo nejvíce vody za posledních deset let. Kromě zemědělských pozemků a komunikací byly také zaplaveny kanalizace, sklepy i některé domy. Celková výše škod se podle odhadu pohybuje zhruba ve výši deseti milionů korun. Rada Pardubického kraje proto navrhla z krizového fondu uvolnit neinvestiční dotace pro obce Čankovice, Lozice, Jeníšovice, Chroustovice a Hrochův Týnec pro každou ve výši padesát tisíc korun. Návrh rady ale musí podle zákona schválit i zastupitelstvo Pardubického kraje."

Šest mláďat kozorožce alpského vypustí pracovníci Podkrušnohorského zooparku v Chomutově do volné přírody rakouských Alp. Poprvé se do mezinárodního programu návratu ohrožených druhů zvířat do původně obývaných lokalit zoopark zapojil loni v září, kdy ve slovenském Národním parku Poloniny získal svobodu samec a samice zubra evropského. Další pár za nimi cestoval před dvěma měsíci, mladý samec však během transportu uhynul. Loňská mláďata kozorožců, tři samice a tři samci, se už začala aklimatizovat v zoo v rakouském Insbrucku.

Zlínský kraj - Dvě školy ze Zlínského kraje se zapojily do ekologické soutěže sdružení Arnika Odpad jako surovina. Jak dopadnou pětičlenné týmy Střední zdravotnické školy Vsetín a Středního odborného učiliště Valašské Klobouky, bude jasné v únoru. "Do té doby musejí soutěžící splnit několik úkolů na téma Město, Škola a Domov. Smyslem akce je podpořit třídění odpadu a zvýšit povědomí studentů o ekologicky šetrných výrobcích a službách," uvedl koordinátor soutěže Milan Návoj z Arniky.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist