Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

04.12.2006  |  134× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se pro příští rok zvyšuje. Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodl o tom, že výkupní ceny u stávajících zdrojů vzrostou o dvě procenta. Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta se u zelených bonusů do zvýšení kromě inflace zohlednil i nárůst tržní ceny silové elektřiny o 15 procent. "Významnou změnou pro příští rok je zvýšení podpory cíleně pěstované a zelené, takzvané lesní biomasy. U první jsme při výpočtu ceny zahrnuli i nárůst ceny paliva o 16,6 procenta, u druhé o 11 procent," informoval Fiřt.

Konference PGAs of Europe ve španělské Murcii se zúčastnili i zástupci PGA C v čele s prezidentem Petrem Nitrou.
"Hlavním tématem konference bylo životní přostředí, ekologie při výstavbě a údržbě golfových hrišť," prozradil Nitra. Semináře byli přítomni zástupci PGAs of Europe, amatérské asociace v oblasti Murcie, ekologové, zástupci Strany zelených a další odborníci.

Peking chce do pěti let eliminovat znečištění vzduchu o 40 procent, zaznělo to v novém plánu na ochranu životního prostředí a ekologickou výstavbu, který dnes zveřejnil Městský úřad pro ochranu životního prostředí v Pekingu společně se Státním výborem pro rozvoj a reformy.
Podle tohoto plánu je třeba realizovat cíl, v jehož rámci se kvalita vzduchu v Pekingu musí značně zlepšit v r. 2008, a dále kvalita vzduchu v centrálních městských obvodech musí podstatně vyhovět normám.
Vedoucí činitel Městského úřadu pro ochranu životního prostředí v Pekingu uvedl, že se zavede nové normy pro výfukové plynu motorových vozidel. Kromě toho bude pokračovat technická přestavba kotlů na uhlí.

Dolní Bousov - Inspekce životního prostředí navštívila lokalitu nedaleko obcí Bechov, Dolní Bousov a Rohatsko, aby zkontrolovala stížnost občanského sdružení Maxima na pokračující černou skládku. "Na našem pozemku se černá skládka nikdy nenacházela. Byla pouze na pozemku soukromého majitele u Bechova a ta byla na jaře zlikvidována," uvedl místostarosta Jan Jihlavec.

Přes 8 milionů korun získala z operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP) společnost MVE Šestidomí na výstavbu nové vodní elektrárny na řece Úpě.
Společnost investovala do výstavby elektrárny dohromady přes 20 milionů korun, přičemž zmíněných 8 milionů získala jako nevratnou dotaci z programu Obnovitelné zdroje energie.
„Do strojovny jsme umístili horizontální turbínu typu Kaplan o průměru 1 200 mm s průtokem od 0,5 m3/s do 7,15 m3/s, ke které je na přímo připojen generátor s maximálním výkonem 426 kW (501 kVA). Zkušební provoz jsme zahájili letos v dubnu, závěrečná kolaudace a následné uvedení do trvalého provozu se uskuteční v březnu roku 2007, upřesnil Petr Roček, jednatel společnosti.
„MVE Zelená louka - Trutnov“ má spád 7,15 metrů a vzhledem k jezovému charakteru je schopna využívat téměř celého hydropotenciálu lokality. Nachází se na řece Úpě v katastrálním území Horní Staré Město. Jedná se o průtokovou elektrárnu s automatickým bezobslužným provozem, roční výroba elektrické energie by měla dosáhnout až 1 431 MWh.

Prodejem uměleckých předmětů vyrobených výhradně z odpadu nalezeného na skládkách se již dvacet let živí brazilský výtvarník Lino Silva. Silva, známý v okolí jako "strýček Tino", bydlí v Rocinhe - největším slumu Rio de Janeira, a jeho objekty vytvořené z odpadků s oblibou kupují především turisté. Před nedávnem otevřel Silva uměleckou dílnu, kde učí na 150 dětí ze slumů, v nichž žije na 200 tisíc chudých Brazilců, uměleckému řemeslu. Na snímcích poslední Silvův výtvor: model chudinské čtvrti Rio de Janeira.

Obchodní řetězec Tesco plánuje zužitkovat své klubové karty v rámci ekologické strategie. Společnost bude odměňovat speciálními body ty zákazníky, kteří recyklují veškeré obaly včetně konzerv a lahví. V obchodě v Cheshuntu probíhá v současnosti test recyklačního stroje. Tesco chce jejich provoz zahájit po Novém roce. Iniciativa k získání zelených klubových karet odstartovala už v srpnu. Byla zaměřena na zákazníky, kteří používají stejné nákupní tašky pro opakovaný nákup. Tescu se podařilo snížit počet igelitových tašek na jedno použití a v úspěšné strategii chce pokračovat recyklací.

Z lesů státního podniku Lesy České republiky (LČR) zamíří v letošním roce na trh až 400.000 kusů vánočních stromků. Je to zhruba stejně jako v minulých letech. Stromky pocházejí buď z prořezávek mladých porostů, nebo z plantáží vánočních stromků. LČR patří asi polovina lesů v zemi.
Největší množství stromků ze státních lesů přijde na trh zhruba deset až 14 dní před Štědrým dnem. Drtivou většinu stromků na trh dodají lesnické společnosti, které v lesích státního podniku hospodaří. Pěstováním stromků na speciálních plantážích se v rámci LČR zabývá Lesní závod Boubín se sídlem ve Vimperku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist