Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První jsou Hodonín a Boskovice

07.12.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  127× přečteno      vytisknout článek

První jsou Hodonín a Boskovice Krajský úřad Jihomoravského kraje vyhodnotil letos na podzim soutěž o ekologicky nejpříznivější provoz úřadu či instituce na jižní Moravě. Kategorii Instituce vyhrála Kancelář veřejného ochránce práv v Brně, o prvenství v kategorii Úřady se podělily městské úřady v Hodoníně a Boskovicích.

Do 1. ročníku se přihlásilo 13 obecních a městských úřadů, které musely zodpovědět řadu otázek, například jestli využívají k vytápění obnovitelné zdroje energie, zda třídí odpad či školí pracovníky v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty nebo jsou členem Národní sítě Zdravých měst.

Každý ze 182 úředníků Městského úřadu v Hodoníně má možnost chovat se při své práci ekologicky. Na radnici se odpad separuje již od roku l998. Na třinácti místech jsou zde umístěny třicetilitrové kontejnery na papír a plasty. Dalších 115 patnáctilitrových kontejnerů na papír je ve všech kancelářích, větší sedmdesátilitrové jsou instalovány u kopírek. Od roku l999 jsou ve dvou budovách úřadu i koše na monočlánky a od loňska deset lisů na PET láhve. Tento ekologický a výchovný příklad tříděného sběru přišel město na zhruba 50 tisíc Kč. "Každoročně pomáháme zavádět separovaný sběr odpadů v budovách, jež jsou přístupné veřejnosti. Zatímco v minulých letech jsme se zaměřili na mateřské a základní školy, letos na střední školy a příspěvkové organizace. V roce 2007 chceme pomoci nemocnici a lázním," ," říká Ing. Ivana Mrkosová, vedoucí odboru komunálního hospodářství městského úřadu. Zároveň podotýká, že v žádném případě nejde o zbytečnou investici, městu se již vrátila v podobě lepších výsledků v třídění odpadu. Za rok 2005 každý ze 26 500 občanů Hodonína vytřídil v průměru 11,5 kg papíru, 4,5 kg plastů, 8 kg skla a 0,2 kg nápojového kartonu. "Díky nové lince na třídění vyseparovaných složek odpadů mohou občané od letošního listopadu odkládat tetrapak do žlutých kontejnerů na plasty. Je tak velká naděje, že u této separované složky se budou výsledky postupně zlepšovat," zdůraznila inženýrka Mrkosová.

Napomoci má také výchovná kampaň občanů i dětí v mateřských a základních školách. Každá domácnost ve městě obdržela Příručku pro třídění odpadu od A do Z, která vyšla v nákladu 11 500 výtisků a stála l50 tisíc korun. Na její vydání poskytla 75 % prostředků EU z fondu CBC PHARE, 12 % zaplatil Jihomoravský kraj, zbytek město. V rámci stejného dotačního titulu se podařilo získat příspěvek na tematické semináře pro studenty středních škol o minimalizaci odpadu a nutnosti jeho třídění. A také na tvorbu interaktivního programu separace odpadů pro městské webové stránky.

Odbor tvorby a ochrany životního prostředí Městského úřadu v Boskovicích v roce 2003 zpracoval tříletý projekt vzdělávání a zapojování obyvatel a zejména škol do separace využitelných složek komunálního odpadu. "Od společnosti EKO-KOM jsme získali 690 tisíc korun. Z těchto peněz jsme zaplatili distribuci informačních letáků o správném nakládání s odpady prostřednictvím Radničních listů města, dále kontejnery na PET láhve a papír pro městský úřad a všechny mateřské, základní i střední školy v Boskovicích. Do škol jsme pořídili rovněž stojany a pytle na PET láhve a nápojové kartony," vysvětlila Zoja Malachová, koordinátorka místní Agendy 21 a Zdravého města Boskovice.

V rámci projektu se uskutečnily také exkurze žáků do zpracovatelských zařízení odpadů. Děti si pak své znalosti o využití odpadových složek vyzkoušely formou školní soutěže. Za účasti společnosti EKO-KOM se v Boskovicích konaly studentské ekologické konference a pro menší děti výstava Tonda obal a Barevné odpoledne.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist