Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Databáze DobráPraxe byla představena na výroční konferenci Zdravých měst

11.12.2006  |  123× přečteno      vytisknout článek

Databáze DobráPraxe byla představena na výroční konferenci Zdravých měst

Ukázkové příklady projektů a programů ve Zdravých městech, obcích a regionech byly hlavním tématem 13. výroční konference Národní sítě Zdravých měst ČR, která se konala pod záštitou ministra životního prostředí v Praze – Průhonicích. Cílem setkání bylo prezentovat inovativní příklady dobré praxe a moderní postupy kvality veřejné správy. Součástí programu bylo ocenění nejúspěšnějších Zdravých měst za rok 2006.

Více než 140 účastníků konference přivítal v prostorách kongresového centra FLORET ředitel Národní sítě Zdravých měst (NSZM) Petr Švec. Úvodní prezentace resortů ministerstva životního prostředí (MŽP) a vnitra (MV) představily přístupy k moderní veřejné správě a místní Agendě 21 (MA21) jako jedné z metod jejího měření. „Naším cílem je kvalitní služba občanovi, která bude vykonávána efektivní a hospodárnou veřejnou správou“, uvedla Martina Jalovecká z MV. „Zavádíme např. program snižování administrativní zátěže o 20 % do roku 2010, chceme rovněž zavádět metody řízení kvality, kam spadá také MA21, do dalších orgánů veř. správy“ dodala Jalovecká. „Program MA21 považujeme za důležitou součást rozvoje místní správy, a to nejen ve vztahu k životnímu prostředí. MŽP proto podporuje tyto aktivity celou řadou finančních nástrojů, ať již z vlastních dotací nebo z fondů EU“, řekl Jakub Kašpar, který rovněž zastupoval nepřítomného ministra Petra. J. Kalaše. 

Účastníky přivítal také současný předseda NSZM, senátor a starosta Zdravého města Vsetín, Jiří Čunek. Mimo jiné zdůraznil potřebu síťové spolupráce a sdílení dobré praxe. „Nemá smysl objevovat již objevené a vyzkoušené, důležité je se poučit od těch, kteří jsou v něčem lepší nežli my, k tomu nám bude hodně pomáhat právě Databáze DobráPraxe. Neméně podstatné je také umět měřit kvalitu naší práce. Bez toho nelze efektivně spravovat veřejné finance, ani dobře rozdělovat dotace městům a obcím“, řekl Jiří Čunek. Jednou z možností, jak sdílet dobrou praxi a efektivně si vyměňovat zkušenosti, je zapojení do asociace Zdravých měst. Její ředitel, Petr Švec, na konferenci představil projekt finančně podpořený ze zdrojů Evropského sociálního fondu a MŽP, který měl za úkol rozvíjet síť místních Agend 21 v podmínkách české republiky a přispět tak k udržitelnému rozvoji v ČR. „Jde nám o zvyšování kvality života, a to se neobejde bez kvalitní veřejné správy. Zdravé město musí mít také „zdravý“ úřad a efektivně pracující radnici. Mezinárodní program místní Agenda 21 je jednou z cest, jak takového úřadu dosáhnout, a to za přímé účasti veřejnosti“ nabídl svoji představu Petr Švec.

V rámci konference byly předány také výroční ocenění NSZM. Zdravé město Chrudim obdrželo cenu za propojení metod kvality ve veřejné správě a jeho využití v praxi úřadu a Zdravé město Ústí nad Labem bylo oceněno titulem „Skokan roku“ za rychlý a efektivní postup v rámci Projektu Zdravé město a MA21.

Odpolední program přinesl konkrétní ukázky nástrojů, které členové NSZM pro svůj rozvoj využívají, a také představil jejich praktické výsledky. Zástupci Kanceláře NSZM seznámili účastníky s novým informačním nástrojem pro kvalitní řízení municipalit - DataPlán NSZM a Databázi DobráPraxe, která slouží všem zájemcům jako zásobník dobrých nápadů a originálních řešení v podobě projektů, programů či dílčích aktivit (více na www.dobrapraxe.cz).

Závěr konference patřil zástupcům Zdravých měst Hodonín, Chrudim, Litoměřice a Ústí nad Labem, kteří představili svoje úspěšné projekty jako inspiraci pro ostatní. Hodonín prezentoval svůj projekt bezbariérového města, Litoměřice seznámili účastníky s unikátním systémem využívání obnovitelných zdrojů energie a další severočeský zástupce, Ústí nad Labem, prezentovalo svůj dlouholetý program Týdny duševního zdraví. Oceněná Chrudim pak uzavřela celou konferenci prezentací k chrudimským Zdravým školám (mezinárodní program WHO). Úspěšný projekt Partnerství pro Vysočinu představili zástupci Zdravého kraje Vysočina již v dopoledním bloku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist