Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

21.12.2006  |  126× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Jeskyňáři řeší, co s Macochou
Moravský kras může přijít na čas o svoji největší turistickou atrakci - pohled z horního můstku do propasti Macochy. Ročně ho navštíví na 300 tisíc turistů. Můstek je ve špatném stavu. Na opravách se ale zatím jeskyňáři neshodli s obcí Vilémovice na Blanensku, které vyhlídkové místo patří.
"Na jaře na můstek pozveme statika. Je možné, že na něj zakáže vstup, a tím nás přinutí jej strhnout," řekl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Agentura ochrany přírody a krajiny chce nechat starý můstek zlikvidovat a nahradit jej novým. Projekt by přišel zhruba na 1,5 milionu korun.

Jednu z nejpopulárnějších turistických atrakcí Afriky a nejcennějších ekologických lokalit může narušit výstavba obřího hotelového komplexu. Zambijské úřady pro ochranu životního prostředí už vydaly povolení asociaci zambijských a zahraničních investorů na výstavbu dvou hotelů, golfového hřiště a 450 chatek v parku na břehu řeky Zambezi nedaleko Viktoriiných vodopádů. Ekologičtí aktivisté v Zambii se ale obávají, že projekt by mohl zničit celou přírodní rezervaci a ohrozit i status vodopádů jako přírodní památky zařazené na seznam dědictví UNESCO. Představitel centra světového dědictví, které je pověřeno výběrem těchto památek, uvedl, že do oblasti bude v prosinci vyslán tým, aby prověřil zprávy o "nekontrolovaném a neplánovaném stavebním rozvoji" postihujícím památku.

Agroturistika má budoucnost
Dvůr Ratibořice založila naše rodina v roce 1992. Kozí farma sídlí na bývalém statku, který nese ve své architektuře známky prosperity své doby. Stáj byla postavena v době Marie Terezie. Inspirací k projektu agroturistiky byla pro nás poptávka okolí. Návštěvy jsou pro malé děti zážitkem. Mají možnost sblížit se se zvířaty, pobudou si v bezprostřední blízkosti malých kůzlat. Vzpomínám si, jak po jedné návštěvě přivezli druhý den rodiče holčičku s tím, že musí kůzlátka ještě vidět.
Zatím jsme provozovali exkurze na farmě bez jakéhokoli zázemí. To je nevyhovující, a proto jsme se rozhodli investovat do projektu jednodenní agroturistiky. Podle zkušeností, které jsme nasbírali, chceme nabídnout návštěvníkům zázemí, které jim umožní navštívit farmu kdykoli v otevíracích hodinách, posedět u ochutnávky kozích produktů, či jiných biopotravin, a dále možnost exkurze ve stájích s výkladem o ekozemědělství a chovu zvířat. Posezení a sociální zázemí (společenská místnost) bude umístěno poblíž výběhu zvířat, takže děti a ostatní návštěvníci s nimi budou v kontaktu.
Na farmě se každoročně v měsíci biopotravin (září) pořádá den otevřených vrat, kdy přijde plno návštěvníků, pobudou v zahradě, nakoupí a ochutnají výrobky, krmí zvířata. Děti, které se nebojí, pouštíme mezi zvířata do ohrady.
Jitka Dobrovolná, majitelka kozí farmy - Dvůr Ratibořice

Slovenská finanční skupina Slavia Capital koupila českého výrobce bionafty Agropodnik Jihlava. V jihlavské firmě získala většinový podíl 91,06 procenta akcií, informovala Slavia Capital. Uvedla zároveň, že finanční podrobnosti transakce nebudou zveřejněny.

Vyhledávací studii brownfieldů se rozhodla ve spolupráci s kraji zpracovat agentura CzechInvest. Na území ČR je vzhledem k dlouhé industriální tradici asi 12 tisíc nevyužívaných průmyslových, zemědělských, vojenských či důlních objektů - brownfieldů, které chátrají. Často jsou ekologicky zatížené. Přesto mají šanci na nové využití. Tato území mají veliký investiční potenciál. Mohou těžit ze své výhodné polohy, existující infrastruktury či z možnosti zažádat o finanční podporu prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie.

Sdružení EPS ČR, které v současnosti sdružuje 14 zpracovatelů a výrobců pěnového polystyrenu v České republice a na Slovensku, se rozhodlo přistoupit k mezinárodní dohodě o recyklaci obalového EPS. Dohoda o přistoupení byla podepsána v rámci výroční schůze evropského sdružení výrobců expandovaného polystyrenu EUMEPS, pořádané v Praze 27. října 2006 za účasti prezidenta EUMEPS Packaging pana Frédérica Fallise.
Schopnost tlumit nárazy, odolávat vlhkosti, nízká hmotnost a jiné vlastnosti pěnového polystyrenu EPS, kombinované s nízkými náklady, vysokými izolačními schopnostmi, pestrostí tvarů a snadností zpracování z polystyrenu činí oblíbený obalový materiál.
V roce 2005 činila spotřeba EPS v České republice přes 33 500 tun a na Slovensku téměř 15 000 tun. Z toho asi 20 % tvořily obaly. Velká část těchto obalů putuje spolu se zbožím do zahraničí a naopak jiné obaly z EPS chrání zboží, které je k nám dováženo (PC, TV, bílé zboží apod.)
Podrobnější informace najdete ve Staviteli č. 12/2006

Studujeme-li plán města nebo turistickou mapu Kladna a okolí, narazíme v jihovýchodní části ľ ve Vrapicích, na zajímavé a hrůzu vzbuzující označení lokality Žraločí zuby. Jde o přírodní zvláštnost, geologickou lokalitu. Tvoří ji buližníková skála, která zde v daleké minulosti byla zalita mořem, v němž se proháněli rozliční mořští živočichové, mezi nimi i prehistoričtí žraloci. Jak věky plynuly, ve skalní rozsedlině se usazovaly pozůstatky odumřelých organismů. Když voda opadla a přešly další věky, vydává toto místo svědectví o bohatosti a rozmanitosti pravěké přírody. Dnes zde nacházíme zkameněliny obratlů ryb, zbytky jednobuněčných dírkovců, úlomky ústřic, destičky hvězdic, úlomky ježovek a především tmavě hnědé až modročerné, hrozivě špičaté, štíhlé a ostré jako nůž, jednoduché i s několika vrcholy, ploché i destičkové žraločí zuby. Jejich velikost se měří na dva milimetry až dva centimetry. Lokalita Žraločí zuby ve vrapickém lese je nenápadná. Kdo o ní neví, ani ji nepostřehne, a to je pro uchování této vzácné a mezi nejbohatší v Čechách patřící ojedinělosti velmi důležité. Ti, co o ní ví, ji chrání před ostatními, jejichž nevědomost a také možná hamižnost by ji mohly zničit. Zmiňuji se o této lokalitě ľ chráněném přírodním výtvoru - jen proto, že je to skutečný přírodní unikát a nachází se na území našeho města.

Ještě malý dovětek k elektrárnám.
Nejsem ekologický aktivista ani Jihočeská matka a jadernou energetiku považuji za celkem perspektivní obor. Přesto se mi zdá, že s Jadernou elektrárnou Temelín není něco v pořádku. Vždyť zprávy o plánovaných, ale hlavně neplánovaných odstávkách jejích dvou bloků čteme až podezřele často.
Bylo by asi dobré se dovědět, jaké je v tomto ohledu skóre Temelín versus Dukovany.
Bylo by také zajímavé se dovědět, jaký je rozdíl ve vlivu na rozvodnou síť, když z ní vypadne pár desítek větrníků, protože přestal foukat vítr, a když z ní vypadne stejně nečekaně tisícimegawattový blok Temelína, protože zase došlo k "drobné závadě, která neohrožuje jadernou bezpečnost".
Vladimír Pilka, Jihlava


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist