Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rumunsko a Bulharsko jsou priority, stát podpoří naše firmy řadou akcí

19.01.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Rumunsko a Bulharsko jsou priority, stát podpoří naše firmy řadou akcí Strategie MPO, přijatá koncem roku, nadefinovala formy pomoci podnikatelům. Chystané akce zatím skutečně svědčí o zvýšené aktivitě státních institucí.

Impozantní ortodoxní katedrála se špičatými věžičkami, vedle toho monumentální římsko-katolická stavba z 18. století a bohaté měšťanské domy. Pro Temešvár však prosperita není jen historická vzpomínka. Toto město je druhým nejdůležitějším ekonomickým centrem Rumunska, na špici s přílivem zahraničních investorů, především z high-tech sektoru. Na obyvatele tak připadá čtyřikrát více investic, než je průměr ve zbytku Rumunska. Přesto příliv investorů a zájem o byznys v oblasti neustává.
Právě do tohoto města se vydává v posledním týdnu v březnu (26. - 28. 3.) na oficiální návštěvu delegace českého Senátu v čele s jejím předsedou. Provázet ji bude mise českých podnikatelů, kteří se chtějí prosadit na rumunském trhu. Na organizaci akce se podílí Svaz průmyslu a dopravy ČR.
"Cílem bude Temešvár i Bukurešť," upřesňuje Petr Dokládal, český velvyslanec v Rumunsku. "Příležitosti v exportu i investicích se zde i v Bulharsku stále ještě otevírají. Zejména jde o energetiku, dopravní infrastrukturu, potravinářský průmysl či ekologii. Ale nebudou trvat dlouho. Konkurence nespí," upozorňuje Petr Dokládal, který ví, o čem mluví. Ještě minulý rok byl velvyslancem v Bulharsku, kde působil pět let a kam by senátní i podnikatelská mise měla 28. - 30. března pokračovat.
"O misi by firmy mohly mít zájem. Již vloni proběhla návštěva českého prezidenta, jehož provázelo dokonce na padesát podnikatelů. Ti ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy navštívili Bukurešť, Brašov a Konstanci. Výsledkem bylo několik dojednaných projektů," doplňuje Karel Zděnovec, vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Bukurešti (bucharest@embassy.mzv.cz).
Další misi, opět do západní části Rumunska, by velvyslanectví chtělo pomoci připravit pro výrobce obráběcích strojů.
Také české velvyslanectví v Sofii plánuje letos několik aktivit na podporu firem. "Objevují se možnosti podílet se na projektech rekonstrukce a modernizace bulharské infrastruktury, zejména železnice, přístavů, kanalizačních systémů, ale i v oblasti energetiky," uvádí vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR v Sofii Jiří Melioris. Proto ambasáda společně s našimi podnikateli uspořádá několik odvětvově zaměřených prezentačních akcí. "Prezentace by měly oslovit bulharské partnery i přímo v regionech, jako jsou Ruse, Varna, Plovdiv či Burgas," říká Jiří Melioris (Commerce_sofia@mzv.cz).
V první polovině roku, pravděpodobně v květnu, proběhne na půdě MPO setkání se zástupci našich firem, kteří mají zájem o podnikání na trhu obou zemí a chtějí se dozvědět více o příležitostech.
Výše zmíněné aktivity naznačují, jak v této chvíli stoupá důležitost Rumunska a Bulharska jako nových členů EU a trhů, kam se dá proniknout a usadit na delší dobu. Jsou to i konkrétní příklady služeb státu a naplňování Strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů, která byla Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR přijata v prosinci loňského roku a která definuje Bulharsko a Rumunsko jako země našeho prioritního exportního a investičního zájmu.
"Využijme příležitostí plynoucí z členství Rumunska a Bulharska v Evropské unii ke zvýšení hospodářské přítomnosti na těchto trzích. Rozšiřme počet vyvážejících a investujících firem a zlepšeme pozici ČR jako jednoho z největších investorů a dodavatelů," dá se shrnout vize strategie na příští roky.
Vývoz do Bulharska se za posledních pět let více než zdvojnásobil, do Rumunska ztrojnásobil a do obou zemí směřovaly v posledních letech značné investice tuzemských firem.
Ovšem vzhledem k novým příležitostem, a to i v souvislosti s čerpáním peněz z fondů Evropské unie a kvůli zostřující se konkurenci, se stát snaží účinněji pomáhat našim podnikatelům. Podstatné je, že strategie, připravená ve spolupráci se zástupci podnikatelské sféry, definuje pro státní sféru konkrétní a měřitelné úkoly podpory našich exportérů, méně už investorů.
Strategie zavazuje k tomu, aby služby státu byly kvalitní a všichni zúčastnění táhli tak říkajíc za jeden provaz. A čím více lidí se na podpoře našich firem bude podílet, tím lépe. "Na obchodní úsek nabíráme ještě jednu místní sílu," potvrzuje snahu o rozšíření služeb Petr Dokládal.
Služby státu pro vývozce a investory se zaměřují na několik oblastí.

Základem je včasné poskytování aktuálních informací firmám z rumunského i bulharského trhu. O to důležitější je to v současnosti vzhledem k možnostem čerpání peněz z unijních fondů. "Oslovili jsme ministerstva, která mají na starosti operační programy. Jsme v kontaktu s ministerstvy, která se budou snažit o využití fondů. Jak na peníze dosáhnout, to se budeme snažit mapovat a firmám předávat. Důležité bude, aby firmy, které mají zkušenosti s čerpáním fondů, dokázaly tuto zkušenost transponovat, ať už jde o oblast životního prostředí, infrastrukturu či regionální rozvoj," říká Karel Zděnovec.
"Chceme také klást důraz na setkávání s firmami a na výměnu zkušeností. Již vloni v říjnu jsme se na půdě ambasády setkali se zástupci našich firem a pozvali jsme rumunské partnery. Měli jsme tu i česko-slovenské setkání s krajany a bavili jsme se o jejich běžných potřebách," dodává Karel Zděnovec.
Ostatně řadu aktuálních informací lze najít na webových stránkách obou velvyslanectví www.mzv.cz a www.mzv.cz, ale především na jednotném portálu www.BusinessInfo.cz.

Usnadnění vstupu na trh Ministerstvo průmyslu a obchodu i v rámci návrhu nového Operačního programu průmysl a inovace pro období 2007 - 2013 počítá s tím, že usnadní marketingové aktivity malých a středních podnikatelů na zahraničních trzích a bude stimulovat jejich zájem na kooperaci a společném postupu, usnadňujícím přístup na tyto trhy a jednání s dodavateli.
Snahou je napomoci spojování českých firem, kterým by se tím ulehčil vstup na trh. Za tímto účelem mohly malé a střední podniky využít dotační program Aliance. Šanci mají i větší podniky, prokážou-li schopnost účinné spolupráce. Agentura CzechTrade (www.czechtrade.cz) může v tomto ohledu poskytnout poradenství a být nápomocna při přípravě společných strategií či společných exportních plánů na bulharském i rumunském trhu.
K usnadnění vstupu na trh by svým způsobem mohla přispět i konference, kterou na duben plánuje CzechTrade. Bude zaměřena právě na možnosti cest proniknutí na rumunský a bulharský trh, na podnikatelské příležitosti a nabídku nástrojů podpory exportu a investic.

Vyhledávání partnerů Při navazování kontaktů mohou českým firmám pomoci především kanceláře CzechTrade v Sofii a v Bukurešti.
Příkladem toho, jak pomáhá firmám i v regionech, byl seminář, který koncem loňského roku agentura CzechTrade zorganizovala na Brněnsku pro podnikatele se zájmem o rumunský trh. "Firmy se při akci ptaly a obyčejně se ptají na to, jak vstoupit na trh, jak se prezentovat a jak najít partnery. Jsou třeba překvapeny tím, že obchodní rejstřík nenajdou na internetu, tak jako je tomu u nás. Získat z něho informace je přitom poměrně finančně náročné," upozorňuje na úskalí Michal Holub, ředitel kanceláře CzechTrade v Bukurešti.

Asistence a poradenství Také v této oblasti mohou české firmy využít potenciálu kanceláří CzechTrade.
V případě podmínek tendrů informace poskytuje i velvyslanectví, případně příslušné orgány mohou upozornit na vzniklá pochybení. Mnoho českých firem neuspěje a bývá vyřazeno z tendru proto, že nedostatečně zpracuje podklady v některých detailních či - podle nich - okrajových záležitostech.

Exportní příležitosti Právě vytipování možností podnikání je podstatnou součástí služeb státu v teritoriu. Zvláště, když značnou část vývozu do Bulharska a Rumunska tvoří výrobky s vysokou mírou přidané hodnoty (tržní výrobky, stroje a přepravní zařízení).

Budování značky Státní podpora je důležitým aspektem pro vytváření dobrého jména výrobků a služeb. V této souvislosti nemalou roli hraje podpora státu při veletrzích a výstavách. O ně zájem českých vystavovatelů v posledních letech výrazně stoupá.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist