Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika poskytlo v roce 2006 přes 500 konzultací

24.01.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika poskytlo v roce 2006 přes 500 konzultací

PRAHA – Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika pomáhalo po celý rok 2006 chránit právo na zdravé životní prostředí. Poskytlo za tu dobu více než pět stovek bezplatných konzultací jednotlivcům, občanským sdružením i obcím. Centrum se zabývalo celkem 142 případy ohrožení přírody nebo lidského zdraví. V řadě sporů s úřady nebo investory občané zvítězili – podařilo se tak například zachránit stovky stromů před pokácením, zamezit výstavbě šrotiště německých autovraků na břehu Labe či zachránit Čečelické jezero s populacemi vzácné sladkovodní medúzky. V Praze Centrum intenzivně spolupracovalo s dalšími neziskovými organizacemi v kauze výstavby mrakodrapů na Pankrácké pláni a pomáhalo také obyvatelům Úval u Prahy bránit se proti dalšímu rozšiřování protiprávně postavené lisovny ESSA CZECH.

V roce 2006 pomohlo Centrum založit 12 nových občanských sdružení, řadě lidí zprostředkovalo také zastoupení v soudních procesech. Čtyři krajské pobočky Centra pro podporu občanů poskytly za rok 2006 celkem 543 bezplatných konzultací především v oblastech odpadového hospodářství, kácení stromů, práva na informace, soustavy Natura 2000 a znečištění ovzduší. Centrum občanům pomáhalo také s účastí ve správních řízeních a procesech hodnocení vlivů na životní prostředí.

„Specifikem České republiky je velký legislativní zmatek. Zákony se mění každou chvíli a běžný občan nemá šanci se v nich zorientovat. Navíc – ačkoliv zákony jsou převážně kvalitní, samotné státní úřady je porušují,“ vysvětluje právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. „Lidé často potřebují pomoc ve velmi složitých kauzách, správních procesech nebo i u soudů. Nabízíme navíc pomoc s vydáváním informačních materiálů, pořádáním veřejných debat, plánováním dlouhodobých kampaní nebo s medializací. Jiné organizace v regionech takovou podporu neposkytují.“

Podle vedoucího Centra pro podporu občanů Martina Skalského není právní situace v České republice uspokojivá. „Setkali jsme se s desítkami případů, kdy úředníci porušují legislativu a nezákonně omezují právo na informace. Často je snahou politiků i úředníků zbavit se veřejnosti, místo aby vítali zájem lidí o životní prostředí a účast na rozhodování. Lidé se pak mnohdy o chystaných stavbách či koncepcích dozvídají příliš pozdě na to, aby je mohli ovlivnit. Malé obce bývají mnohdy obětí úřední mašinérie i strategických zájmů krajů či velkých korporací,“ rekapituluje Martin Skalský. Podle něj státní úřady ČR v řadě bodů porušují mezinárodní Aarhuskou úmluvu, která garantuje právo na informace, právo na účast veřejnosti v rozhodování a právo na řešení sporů před nezávislými soudy.

„Na druhou stranu je dobrou zprávou, že lidé nejsou apatičtí a navzdory obtížnostem jim není lhostejné prostředí, v němž žijí. V množství konkrétních kauz jsme byli úspěšní a podařilo se nám pomoci lidem ochránit veřejné zájmy proti lhostejnosti politiků, úřednickým nezákonnostem či bezohlednosti investorů,“ dodal Skalský

Podrobnější informace o činnosti Centra pro podporu občanů je možné najít na internetu: cepo.arnika.orgpomahame.shtml

Činnost krajských poradenských kanceláří Centra pro podporu občanů podpořila v roce 2006 Evropská unie z prostředků programu Transition Facility, prostřednictvím Nadace pro rozvoj občanské společnosti, a Síť ekologických poraden (STEP).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist