Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

37 miliónů z krajské pokladny jde letos do ekologických dotací

29.01.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

37 miliónů z krajské pokladny jde letos do ekologických dotací

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Letos vydá kraj z vlastní pokladny téměř 37 milionů korun na projektovou dokumentaci k výstavbě nových čistíren odpadních vod, na řešení otázek spojených s ochranou životního prostředí včetně programů vzdělávacích, přispěje i na konkrétní projekty na ochranu přírody a ovzduší.

Rada kraje vyhlásila tři dotační programy - na podporu aktivit (hlavně vzdělávacích) v oblasti ŽP (1), drobné vodohospodářské akce (2) a podporu přípravy projektů v oblasti ŽP (3). "Uzávěrka pro všechny tři programy je 23.února 2007, veškeré další podrobnosti včetně formulářů najdou zájemci na webu kraje nebo jim otázky zodpoví pracovníci odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Zájem o tyto dotace je každoročně velký, v programu podpory projektové přípravy až dvojnásobný," upřesnil vedoucí odboru Hynek Orság.

1) "Letos opět kraj podpoří výstavbu, provoz a údržbu naučných stezek, informační programy v oblasti životního prostředí, ekologickou výchovu dětí a mládeže nebo poradenství. Hodnotit budeme mj. kvalitu projektu a jeho dlouhodobý přínos pro kraj, důležité je působení především na mládež, ale také spolufinancování z jiných zdrojů," přiblížil podmínky prvního z programů náměstek hejtmana Pavol Lukša. Přihlásit se mohou obce a města, neziskovky, právnické i fyzické osoby.

Dotační programy na podporu těchto aktivit v oblasti životního prostředí vyhlašuje Moravskoslezský kraj již pošesté a objem financí se spíše zvyšuje - od roku 2002, kdy byly podpořeny 4 žádosti částkou 306,5 tis. Kč, v roce 2003 bylo podpořeno 22 žádostí částkou 898 tis. Kč, v roce 2004 získalo podporu 17 žádostí ve finančním objemu 1.732,7 tis. Kč a v roce 2005 bylo podpořeno 8 projektů, a to částkou 975,35 tis. Kč. Mimo jiné za pomoci peněz z kraje mohla Opava vydat Průvodce po významných a památných stromech Opavska, město Bruntál vytvořilo informační systém pro ekologickou výchovu, v Třinci vznikla ukázková zahrada pro veřejnost a školy (autorem projektu je společnost Život na venkově).

Vloni kraj podpořil 13 žadatelů - celkově 1.465,5 tis. Kč : mezi jinými projekt města Krnova na podporu a propagaci vzdělávání v oblasti ŽP v mikroregionu Krnovsko, město Jablunkov dostalo od kraje příspěvek na zřízení naučné stezky "Příroda Jablunkovska", Eko-info centrum Ostrava na projekt rodinné výchovy v oblasti ŽP ( na víkendové pobyty rodičů s dětmi věnované ekologické výchově zábavnou formou).

Letos kraj tedy vydá opět 1,5 mil. Kč, maximální výše podpory je 70% nákladů na projekt, žadatel musí investovat minimálně 50 tisíc korun.

2) 15 mil. Kč je pak připraveno v pokladně kraje pro obce na drobné vodohospodářské akce. "Peníze půjdou především na řešení problémů s odváděním a čištěním odpadních vod a zásobováním obyvatel pitnou vodou - peníze dostanou menší obce či jejich svazky do výše 75% nákladů na rekonstrukci a výstavbu kanalizací a čistíren odpadních vod, na stavbu či obnovu vodovodů a vodárenských objektů. Program je připraven jako dvouletý pro obce nebo svazky obcí do 2000, respektive do 5000 obyvatel - akce tedy bude možné dokončit do poloviny října roku 2008," upřesnil náměstek hejtmana Pavol Lukša.

V roce 2004 na 3 akce dal kraj celkem 10 mil. Kč, v roce 2005 jsme na 7 akcí vynaložili 12,4 mil. Kč - tehdy podpořené projekty: Klimkovice a Brušperk zrekonstruovaly s pomocí krajských peněz kanalizaci, vodovodní řad v části obce postavily Hukvaldy, Nýdek vyřešil zásobování pitnou vodou v jedné z lokalit, vodovod si postavily Těškovice; příspěvek na řešení problémů zásobování vodou také od kraje dostaly Chotěbuz a Stěbořice.

Vloni, tedy v roce 2006 podpořil kraj 13 akcí v celkové výši 19.670 tis. Kč. Přispěl na budování kanalizace v obci Hlavnice (2mil.), ve Spálově (1,8 mil.), Horní Lhotě (2,6 mil.), Karlovicích (tam na čističku 300 tisíci), vodovody si s pomocí krajských peněz vybudovaly či opravily obce Stěbořice (4 mil.), Lomnice (1,4 mil.), Vysoká (1,4 mil.) Třemešná (1mil.) a ještě jednou jsou tu i Karlovice (na vodovod 1,4 mil.Kč).

3) "Obrovský zájem je o třetí z programů - o dotace do zpracování projektové přípravy čistíren odpadních vod, projektů na zlepšování kvality pitné vody, odstraňování ekologických zátěží, ochranu přírody a ovzduší nebo ochranu před povodněmi - jde o akce, s nimž se pak obce či města ucházejí o podporu jejich realizace z peněz EU v období 2007-13, nebo usilují o dotaci ze státního rozpočtu," pokračoval náměstek Pavol Lukša.

Minimální dotace je 50 tisíc, maximální 2 milióny korun na jeden projekt. Zastupitelstvo kraje odhlasovalo letos na tyto účely 20 miliónů korun, hlásit se mohou obce a jejich svazky, ale i podnikatelé nebo fyzické osoby nebo u některých titulů i neziskové organizace. Letos je program o něco širší než byl vloni. K podmínkám tohoto programu pořádá krajský úřad zdarma seminář pro žadatele - první příští čtvrtek (1.2.) od 9:30 v kongresovém sále pavilonu A ostravské Černé louky ( už dnes je na sto přihlášených, je třeba se registrovat u nás na odboru ŽP).

Vloni kraj přispěl 68 žadatelům celkově více než 37 milióny korun. Zájem přitom značně převyšoval možnosti krajské pokladny - přišlo 112 dobře zpracovaných žádostí za téměř 68 mil.Kč. Kraj podpořil 56 projektů obcím, popř. svazkům obcí a 12 projektů podnikatelských subjektů. Největší peníze šly do akcí ve vodohospodářské oblasti - celkem jich bylo 36: dotovali jsme například dokumentaci k výstavbě kanalizací a ČOV v obcích Vendryně, Albrechtičky, Dolní Životice, Město Albrechtice, Mosty u Jablunkova, Bohumín, Karviná, Frýdlant nad Ostravicí, Nový Jičín. V oblasti odpadového hospodářství jsme přispěli na 7 projektů - mezi nimi na přípravu sběrných dvorů v obcích Vyšní Lhoty a Úvalno, na komplexní řešení nakládání s odpady v Mikroregionu Krnovsko a dotřiďování odpadů na Rýmařovsku. V oblasti energetiky to bylo 13 projektů - Základní škola Sedliště například s naší pomocí vyřešila úspory energií. Zbylé podpořené projekty byly zaměřeny na ochranu přírody a zemědělství.


Autor: Šárka Swiderová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist