Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

02.02.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Do německé spolkové země Sasko-Anhaltsko se vrátí všechny odpady, které sasko-anhaltské firmy nelegálně dovezly do Sosnové na Českolipsku. Dohodli se na tom experti českého a sasko-anhaltského ministerstva životního prostředí.

Ministr životního prostředí Martin Bursík se v Bruselu vyslovil proti liberalizaci obchodu s odpady. Setkal se s eurokomisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem. Budeme se tomu snažit zabránit všemi prostředky, řekl Bursík novinářům. Česká republika má negativní zkušenosti z importem odpadů z Německa. "Liberalizace není posvátná kráva a jsou věci, které se prostě netransportují. Do toho určitě patří přeprava odpadů," prohlásil Bursík. Firmy, které v tomto odvětví pracují, mají tendenci transportovat odpadky po celé Evropě a hledat země, kde je zpracování odpadů nejlevnější.

Řehlovice - Ředitelství silnic a dálnic bylo vyzváno, aby se vyjádřilo k aktuálnímu postupu prací na odhlučnění dálnice. Starosta obce Josef Macháček dokonce přislíbil, že Obecní úřad podnikne kroky k přeměření hladiny hluku v místních částech Stadice a Nové Stadice.

KUTNÁ HORA – V Kutné Hoře funguje od začátku letošního roku Centrum environmentální výchovy Ekodomov. Připravuje a realizuje programy dalšího vzdělávání pro pracovníky samospráv obcí a měst, neziskových organizací a dalších institucí v oboru odpadového hospodářství, informovala pracovnice centra Iva Maršíková.
Kurzy se zaměřují na nakládání s odpady na lokální úrovni, strategii vedoucí k efektivitě této činnosti, zvýšení výtěžnosti separace nebo domácí kompostování a zpětný odběr. Přispějí také ke spolupráci měst a obcí s nevládními neziskovými organizacemi na poli osvěty a vzdělávání veřejnosti či rozvoji dobrovolnictví.

Odpůrci české Jaderné elektrárny Temelín včera dali vládě ve Vídni týden na to, aby podala jimi požadovanou mezinárodní žalobu na ČR. Pokud to neudělá, pohrozili, že obnoví blokády rakousko-českých hranic.

Včera začaly volby předsedů výborů europarlamentu. Nového předsedu má zahraniční výbor, do jehož čela byl zvolen Polák Jacek Saryusz-Wolski. Jeho prvním místopředsedou zůstal Libor Rouček. (ČSSD). Předsedou výboru pro životní prostředí by měl být dnes zvolen Miroslav Ouzký (ODS).

Sazby spotřební daně na uhlí a plyn mají být podle návrhu ekologické daňové reformy z pera ministerstva životního prostředí stejné. Na jednání Rady hospodářské a sociální dohody přišlo ministerstvo se sazbami 4,10 Kč za GJ pro průmysl a 8,30 pro domácnost. S tím nesouhlasí Česká plynárenská unie, která uvádí, že plyn je ekologičtější médium a měl by proto být zdaněn nižší sazbou. Navíc nikde v Evropě nejsou sazby na uhlí a plyn stejné.

Nejpevnější nanomateriál o tloušťce jedné tisíciny lidského vlasu vyrobili vědci z univerzity v Melbournu. Je tak pevný, že pokud by byl silný jako dětský prst, unesl by najednou šestnáct slonů. Rekordní nanomateriál vyrobený z germania by měl v budoucnu najít uplatnění především v laserových přístrojích, světelných diodách, případně v senzorech indikujících znečištění ovzduší.

Společný švédsko-český podnik Stena Safina vznikl v lednu v Praze a jeho působištěm jsou recyklační provozovny ve Vestci (sídlo společnosti Safina), Brně a Sadské s roční kapacitou téměř 15 tis. tun elektroodpadu. Chce rozšířit aktivity do východní Evropy. Stena AB se sídlem v Göteborgu má roční obrat takřka 4 mld eur. Působí kromě Skandinávie také v Německu, Dánsku, Polsku a Rakousku. Zabývá se recyklací železných a neželezných kovů, papíru, odstraňováním nebezpečných odpadů a zpracováním elektroodpadu včetně chladicí techniky a skla z obrazovek.
Česká Safina buduje recyklační centrum pro zpracování veškerých druhů elektroodpadů již tři roky, loni zpracovala zhruba 1500 tun. Spolu s finančně silnou švédskou firmou bude investovat do technologií a rozšíří využití materiálů z recyklace. Získává také přístup ke zpracování elektroodpadu obsahujícího drahé kovy v celoevropském měřítku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist