Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

K radiolokátoru v Brdech

12.02.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

K radiolokátoru v Brdech

Na základě dotazů našich čtenářů a informací uveřejněných v tisku poskytujeme doplňující informace o radaru, který by měl být v rámci amerického systému protiraketové obrany postaven v Brdech. Konkrétní typ radaru nebyl dosud sdělen ani americkou stanou, ani nikým z kompetentních našich orgánů, včetně MO ČR. Na jedné straně to přirozeně vytváří prostor pro různé dohady, na druhé straně moc typů v úvahu nepřipadá, objasněme si proč.

K tomuto účelu jsou možné tři verze radaru:
- stabilní verze XBR na betonové základně
- plovoucí verze SBX instalovaná na obří plošině
- převozná verze FDR (FBX-T) přepravitelná po vlastní ose a vzduchem.

Plovoucí verzi můžeme zcela jistě vyloučit hned, verze FDR (FBX-T) jako předsunutý senzor je určena pro obranu bojových jednotek nasazených v ozbrojených konfliktech ve světě. Pro tu by se nikdy nebudovala stabilní základna s objekty a veškerým zázemím. Takže vylučovacím způsobem dospějeme k verzi XBR. Tolik na vysvětlenou, jak jsme přišli právě k této verzi radaru.

Pokud se podíváme na otázku nezbytnosti provozování radaru XBR v Evropě, odpověď bude poměrně jednoduchá. V Polsku se uvažuje o výstavbě základny s antiraketami pozemní části protiraketového systému. Tyto antirakety bezpodmínečně vyžadují radar, který by jim poskytovat velice přesná data pro navedení - od parametrů trajektorie (dráhy letu) nepřátelské rakety, přes údaje navedení až po vyhodnocování úspěšnosti zásahu bojových hlavic a počtu úlomků. Bez těchto dat by antirakety byly "hluché a slepé". Spojené státy využívají ke stejným úkolům rovněž v pozemní části systému protiraketové obrany radary, označované XBR (z angličtiny X-band radar, tzn. radar kmitočtového pásma X. Pásmo X představuje rozsah nosných pracovních kmitočtů 8-12 GHz. Radar XBR je jedním z klíčových a nepostradatelných senzorů.
Antirakety, odpálené z území Polska však nemohou využívat data z radarů v USA z jednoduchého důvodu - jsou příliš daleko. S ohledem na funkci evropské části systému protiraketové obrany je nutné, aby byl takový radar v blízkosti základny s antiraketami, proto tedy v Česku. Původně se i plánovalo, že raketová část a radarová část budou na stejném místě.

Objasnit škodlivé vlivy vyzařování radaru na okolní prostředí je velmi nesnadné. Informace o tom, že radar bude vyzařovat plným výkonem jen v případě ohrožení, je sice správná, ale z hlediska vlivu na životní prostředí musíme zvažovat ty méně příznivé situace, tzn. režim, kdy bude pracovat na plný výkon. Uznejte, že využívat místní rozhlas k varování, že radar se spouští, je na nic. Právě o vyzařování radaru je snad nejvíc nejasností a protichůdných informací. Na jedné straně jsou údaje, které vyzvedávají schopnosti radaru názorným vysvětlením, že je natolik výkonný, že dokáže zjistit objekt o velikosti basebalového míčku na vzdálenost 4700 km (maximální teoretický dosah je udáván 6700 km) a na druhé straně jsou údaje, že radar nemá prakticky žádné škodlivé účinky na veškerý živý organismus (elektroniku v tomto případě pomineme). Tyto věci jdou proti sobě. Buď ten radar nemá takovou výkonnost, nebo s tím vlivem na životní prostředí to nebude tak příznivé. Ani chráněnému a unikátnímu orlu mořskému, který má právě v Brdech své hnízdiště, vyzařování ani hluk výstavby určitě neprospěje, což však lépe posoudí ochranáři přírody. Jak si pak vysvětlit tvrzení, že radar nebude mít negativní vliv prakticky na všechno v daném místě? V Česku není (ani nemůže být) žádný radar srovnatelných parametrů, proto není s čím srovnávat.

Rozruch vyvolaly protesty ruských generálů, že radar bude schopen z našeho území vyhodnocovat aktivity ruské armády. Položme si otázku: jaký smysl má radar s dosahem několika tisíc kilometrů, který není schopen z našeho území sledovat prostor nad Ruskem? Je pravdou, že radary XBR pracující v pásmu 8-10 GHz, nemohou sledovat žádnou činnost na zemi, ale mohou monitorovat všechny pohyblivé objekty v části evropského vzdušného prostoru a nad větší částí Ruska v prostoru nad atmosférou. Jinak by totiž ani nemohly vyhledávat a sledovat rakety, letící ze směru Severní Koreje a navádět na ně antirakety. Dokáže sledovat nejen bojové hlavice, ale přirozeně i jiné cíle, např. družice na oběžných dráhách. Pro radar je to zase jen cíl. Takže obavy ruských generálů jsou i nejsou na místě, jak se to vezme.

Zdroj: www.letectvi.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist