Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Klub ekologické výchovy je v předstihu

14.02.2007  |  129× přečteno      vytisknout článek

Klub ekologické výchovy je v předstihu Klub ekologické výchovy, o. s. (KEV) pod vedením RNDr. Danuše Kvasničkové představil na tiskové konferenci 7. 2. 2007 dva své projekty – pro základní a střední školy. Zkušenosti, které pilotní školy získaly, se jim rozhodně budou hodit při tvorbě školního vzdělávacího programu.
 

 

Jednalo se o projekty:

·        Pilotní střední školy KEV a příprava učitelů pro vzdělávání k udržitelnému rozvoji (12 pilotních škol)

·        Pilotní základní školy KEV jako centra modernizace a vzdělávání pro udržitelný rozvoj (14 pilotních škol)

 

Cílem projektů je zapracování enviromentální výchovy do všech vzdělávacích oblastí, integrace do předmětů zvláště prostřednictvím průřezových témat, využívání školních a třídních aktivit, příprava a ověření školních plánů enviromentální výchovy a rozšiřování dobrých zkušeností. Při tom všem školy respektují svá regionální a další specifika.

 

Každý z projektů je přibližně v hodnotě 9 milionů. Pilotní školy byly v rámci projektu vybaveny počítačem, dataprojektorem, mobily a učebními pomůckami. Každá škola zpracovává svůj školní plán enviromentální výchovy (EV) v návaznosti na připravované školní vzdělávací programy.

 

V každé pilotní škole je ustaven koordinátor, který spolupracuje s vedením školy a koordinuje řešitelský tým pedagogů – učitelů různých předmětů. Koordinátoři v rámci projektu absolvují zdarma 250 hodin specializačního studia, zakončeného zkouškou a obhájením závěrečné práce. Toto studium organizuje Klub ekologické výchovy, který získal akreditaci MŠMT.

 

Výstupem projektů bude dále zpracování případových studií, sborníku zkušeností se zaváděním EV a souboru ověřených plánů EV. Budou uspořádány regionální konference a získané zkušenosti předávány dalším školám i studentům učitelství.

 

 

Co ukázaly prezentace škol?

 

Na tiskové konferenci vystoupila řada koordinátorů pilotních škol se svými prezentacemi. Na posterech, fotografiích a filmech dokumentovali spoustu zajímavých třídních i školních akcí, které nejen aktivizovaly žáky či studenty, ale často přesahovaly do celé obce, regionu nebo dokonce do příhraničí. Nápadů bylo nepřeberně (s některými se doufejme setkáte i v Učitelských listech).

 

Zajímavé bylo, s jakými problémy se koordinátoři EV setkali u svých kolegů. Bylo to obdobné jako se ŠVP: malá ochota dělat něco navíc, nechuť nebo někdy i neschopnost vystoupit ze zajetých kolejí, nechuť zabývat se jinou problematikou než svým předmětem. Byly vysloveny i obavy z formálního začlenění enviromentální výchovy do ŠVP ostatních škol.

 

A co pomohlo překonat tyto problémy? Zásadní bylo získání vedení školy. Projekt také umožnil aktivní učitele odměnit za práci navíc. Aktivity projektu ve veřejnosti hrají roli při soupeření škol o žáky. Často to byly samy děti, které se dožadovaly podobných aktivit na svých učitelích i v jiných předmětech.

 

 

Kam s nápady a výstupy projektů?

 

Vždycky, když se zúčastním podobné prezentace evropských projektů, napadá mě, jaká je to škoda, že se s jejich nápady a produkty (metodické listy, sborníky a prezentace příkladů dobré praxe, filmy, pomůcky ap.) nemohou seznámit všechny školy. Většinou se o nich totiž vůbec nedovědí. Miliony vložené do projektů by měly sloužit nejen školám pilotním. Na jednom místě – např. na některém z webů provozovaných v režii MŠMT by měla vzniknout databáze výstupů z projektů, která by byla k dispozici všem. Pak by se teprve vložené prostředky a práce organizátorů i pilotních škol mnohonásobně zúročily. Zajímavé by bylo také vědět, zda a jak byla vyhodnocena efektivita využití prostředků za minulé programovací období ESF 2002–2006. Třeba už taková analýza byla někde zveřejněna. Nevíte náhodou o tom?


http://ucitelske-listy.ceskaskola.cz/


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist