Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spolupráce České republiky s Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA)

20.02.2007  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

EEA byla založena dne 7.4.1990 Nařízením Rady ES č. 1210/90, fakticky však funguje od roku 1994

Spolupráce České republiky s Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA)


Činnost EEA
Evropská agentura pro životní prostředí (European Environment Agency, EEA) byla založena dne 7.4.1990 Nařízením Rady ES č. 1210/90, fakticky však funguje od roku 1994. Jejím sídlem je Kodaň. Současnými členy jsou kromě států EU a nově přistupujících členů a kandidátských zemí také Island, Lichtenštejnsko a Norsko, dohromady má EEA 31 členů. Česká republika spolupracuje s EEA již od roku 1993, převážně v oblasti informačních systémů. Plnohodnotným členem EEA je podobně jako dalších devět nově přistupujících členů EU od 1.1. 2002 na základě smlouvy o účasti ČR v EEA a v EIONET z 28. června 2001 ( č. 14/2002 Sb.m.s.), které vypršela platnost se vstupem ČR do EU.

Cílem EEA je včasné poskytování relevantních, spolehlivých a v evropském měřítku srovnatelných informací za účelem podpory udržitelného rozvoje a zlepšení stavu životního prostředí, přijímání nezbytných opatření na ochranu životního prostředí, zajišťování dobré informovanosti veřejnosti o stavu životního prostředí a doporučování v tomto smyslu vhodných technických a vědeckých řešení. Prostředkem pro sběr, monitorování a rozbor dat zaměřených na kvalitu životního prostředí je Evropská informační a pozorovací síť – EIONET.

Práci agentury řídí Řídící rada(Management Board), kde je Česká republika zastoupena od 1. září 2006 náměstkem ministra - ředitelem sekce legislativy a zahraničních vztahů JUDr. Janem Dusíkem. Předsedou Řídícího výboru je od 1. ledna 2004 generální ředitel Švédské agentury životního prostředí Lars-Erik Liljelund.

Poradním orgánem EEA je Vědecká rada (Scientific Committee), které předsedá od roku 2002 zástupce ČR prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc.

Více informací o činnosti Řídící a Vědecké rady EEA lze nalézt na adrese www.eea.europa.eu

Hlavními tématickými oblastmi, na které se působení EEA zaměřuje, je změna klimatu, biodiverzita, ochrana lidského zdraví a kvality života a udržitelné využívání a nakládání s přírodními zdroji a odpady.

Mezi priority EEA vytyčené ve strategii pro období let 2004 – 2008 patří:
- zefektivnění předávání informací v rámci informačních systémů
- boj proti změně klimatu
- boj proti ztrátě biodiverzity
- ochrana zdraví člověka a kvality života (chemické látky, kvalita vod, mořské prostředí, kvalita ovzduší, městské prostředí a hluk, přírodní rizika)
- udržitelné využívání přírodních zdrojů a nakládání s odpady
- vnější spolupráce
- podpora udržitelného rozvoje (analýza efektivnosti politik)

EEA si klade za cíl zlepšení výměny informací především prostřednictvím sítě EIONET. Činnost Agentury se zaměřuje také na efektivnější a hlubší spolupráci s expertními organizacemi jednotlivých členských států (především prostřednictvím sítě národních referenčních středisek a Evropských tématických center). V ČR se tato spolupráce týká především České informační agentury životního prostředí (CENIA), České geologické služby, Českého hydrometeorologického ústavu, Výzkumného ústavu vodohospodářského, České inspekce životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny a Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Cílem spolupráce je lepší monitorování stavu životního prostředí v nových členských zemí.

Kromě hlavní činnosti, podávání informací o stavu životního prostředí ve státech, které se podílejí na činnosti EEA, byly v rámci strategie vytyčeny dva nové cíle, a to podpora integrace zemí přistupujících do EU a hodnocení dopadů rozšíření Společenství na stav životního prostředí, hodnocení efektivity, dopadů a přínosů politiky životního prostředí prováděné na komunitární úrovni.

Na činnosti EEA jsou kladeny stále větší nároky především ze strany institucí EU, zvláště Evropské komise, a členských států a její působnost se tudíž posouvá od pouhého poskytování informací a navrhování technických opatření k posuzování efektivity environmentální politiky a sektorálních politik s ní souvisejících a k navrhování případných nových opatření.

ČR v EEA

Česká republika se oficiálně stala členem EEA dne 1.ledna 2004, vzájemná spolupráce ovšem probíhá již od roku 1993, a to na základě programu mnohonárodní spolupráce Phare, zaměřeného na životní prostředí.

Praktickou koordinací vztahů s EEA byla pověřena Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) která plní úlohu národního koordinátora (National Focal Point). Jejím ředitelem a tak i národním koordinátorem ČR ve vztahu k EEA je od 1. ledna 2005 Ing. Jiří Hradec.

Dne 18. března 2004 proběhla v Praze návštěva prof. Jacqueline McGlade, která převzala funkci výkonné ředitelky EEA v červnu 2003 a od počátku se zaměřila na přípravu nové strategie působení Agentury pro roky 2004 – 2008.

Dne 21. ledna 2006 vyhlásila EEA výběrové řízení 2006/EEA/ADS/06/001 na zabezpečení provozu tří tematických středisek (voda, ovzduší a klimatická změna, krajinný kryt a prostorové analýzy) pro období 2007 až 2010. Ve výběrovém řízení uspěla CENIA jako vedoucí organizace konsorcia pro ETC WTR (voda). Stala se tak historicky první institucí z nových členských zemí EU, která se stane vedoucí organizací ETC pro EEA. Součástí jejího konsorcia budou renomované výzkumné organizace z Německa, Holandska, Dánska, Itálie, Slovinska, Finska a Norska. Dále ve výběrovém řízení uspěl Český hydrometeorologický ústav jako partnerská organizace v ETC ACC (ovzduší a klimatická změna) a GISAT jako partnerská organizace v ETC „krajinný kryt a prostorové analýzy“.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist