Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ho Duc Viet: Oblast životního prostředí. Na to máte kvalitní technologie

16.02.2007  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ho Duc Viet: Oblast životního prostředí. Na to máte kvalitní technologie Studoval na Karlově univerzitě v Praze obor matematika a fyzika, dokončil zde doktorandskou práci a strávil tu celých devět let. Rád na tu dobu vzpomíná. "Když jsme poprvé přijeli na studentskou kolej, vrátná si nás pozvala domů a tam nám věnovala veškeré kuchyňské potřeby. Profesoři nám byli nesmírně nakloněni a Československo nás podporovalo v právě probíhající válce. Na to se nezapomíná," říká Ho Duc Viet. Ve Vietnamu je vlivným politikem, je členem politbyra ÚV KS Vietnamu, členem Stálého výboru Národního shromáždění a předsedou parlamentního Výboru pro vědu, techniku a životní prostředí. A právě zkušenosti s ochranou životního prostředí přijel počátkem února načerpat do Prahy.

Exportér: Jaké poznatky si odvážíte z jednání v parlamentu a na ministerstvu životního prostředí? Jsou české zkušenosti a technologie využitelné pro Vietnam?
Jednání byla intenzivní, přijal nás předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda Senátu. Hovořili jsme s představiteli několika parlamentních výborů a se zástupci ministerstva životního prostředí. Byli jsem seznámeni se způsobem, jakým ČR financuje ochranu životního prostředí, a s technologiemi a firmami, které na vašem trhu působí například v oblasti biopaliv, ve větrné a sluneční energii, jako je ČKD Nové Energo, nebo se na něm chtějí prosadit s výstavbou tepelných elektráren, jako je Škoda. Naše záměry navázat intenzivnější vztahy byly naplněny.

Exportér: Mají tedy české firmy šanci uplatnit se ve Vietnamu v oblasti životního prostředí, kde již panuje ostrá konkurence?
Konkurence je skutečně obrovská. Česko v ní ale může obstát. A to jak v oblasti životního prostředí například s čističkami odpadních vod, tak i v dalších oborech, jako jsou dopravní prostředky, pivovarnictví či sklářství. Co se týká životního prostředí, v tom má Česko technologie na dostatečné úrovni a také bohaté zkušenosti. Navíc po vstupu do EU dostala vaše republika prostředky z rozpočtu unie, takže tento obor mohla dále rozvíjet. Některé české firmy už ve Vietnamu jsou a jsou konkurenceschopné na technické i cenové úrovni. Výhodou vašich firem může být i to, že ve Vietnamu žije řada občanů, kteří znají bývalé Československo. Mnozí jsou úspěšní.

Exportér: Jaké jsou nejpalčivější problémy životního prostředí, které vláda musí řešit?
V takové zemi jako je Vietnam, kde se ekonomika bouřlivě rozvíjí, je životní prostředí ožehavou otázkou. Existují však dvě oblasti, jimž se musíme věnovat prioritně. Jedná se o zajištění pitné vody pro všechno obyvatelstvo, jehož počet neustále roste. Za druhé to je uskladnění a likvidace komunálních odpadů, zejména ve městech. Problémem jsou i průmyslové odpady či odpady z nemocnic.

Exportér: Jak podporujete ochranu životního prostředí, a tedy i firmy, které v této oblasti působí?
Byl přijat zákon o ochraně životního prostředí a zákon o strategii udržitelného rozvoje ekonomiky, to je základ ochrany životního prostředí, která je zapracovávána do každého ročního i pětiletého plánu. Každý rok vláda vyčleňuje finanční prostředky na ekologii, představující jedno procento celkového centrálního státního rozpočtu. K ochraně finančně přispívají i místní vlády, podniky či organizace.

Exportér: Jaké další aktivity na podporu vzájemných vztahů a byznysu plánujete?
Do Vietnamu se chystá delegace vašeho parlamentního rozpočtového výboru. Návštěvy zástupců vašeho parlamentu jsou u nás poměrně časté, přijíždějí nejméně jednou ročně. Vloni zavítal do Vietnamu vedle českého prezidenta i předseda Poslanecké sněmovny.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist