Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Udržitelná a bezpečná doprava – téma pro rok 2007

28.02.2007  |  zdroj: MŽP  |  136× přečteno      vytisknout článek

Udržitelná a bezpečná doprava – téma pro rok 2007

Rada vlády pro udržitelný rozvoj schválila na počátku února návrh, aby se společným meziresortním tématem udržitelného rozvoje na místní úrovni v České republice pro rok 2007 stala udržitelná a bezpečná doprava. Na tom, že právě doprava, její bezpečnost, ale také dopady na zdraví či životní prostředí, je klíčovým a palčivým tématem, se shodli zástupci nejrůznějších resortů, vědeckých institucí, ale také obcí a krajů. Právě obce, které se snaží řídit principy udržitelného rozvoje v praxi – uplatňují místní Agendu 21 [1] a realizují mezinárodní projekt Zdravé město [2] – s touto iniciativou přišly jako první. Rada a jednotlivé resorty – především ministerstva životního prostředí a dopravy ale také zdravotnictví, vnitra, pro místní rozvoj, školství, zemědělství či průmyslu a obchodu se je rozhodly v jejich iniciativě podpořit.

Cílem celé akce je zejména upozornit na problémy, které s sebou doprava především ve městech přináší, ale také ukázat cesty k jejich řešení a příklady dobré praxe z ČR i jiných zemí. K tomu bude sloužit mimo jiné internetová stránka na adrese http://www.udrzitelna-doprava.cz – jakýsi rozcestník k informacím o nejrůznějších akcích, které se tématu týkají a současně rychlá cesta k dokumentům, které mohou pomoci především starostům, úředníkům i občanům obcí, měst i regionů nalézt inspiraci.

Na celorepublikové úrovni akci koordinuje pracovní tým, složený ze zástupců resortů, akademické sféry, odborných institucí a obcí, který slouží především k vzájemné výměně informací. V průběhu roku proběhne celá řada konkrétních akcí a aktivit – od seminářů a konferencí po soutěže či kampaně pro veřejnost.

Poznámky:

[1] Místní Agenda 21 vychází z kapitoly 28 Agendy 21, což je dokument, přijatý v roce 1992 na summitu OSN v Rio de Janeiru. Jedná se o jakýsi akční plán směřování k udržitelnému rozvoji. Kapitola 28 hovoří o akcích a aktivitě místních a regionálních samospráv.

[2] Projekt Zdravé město v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

Kontakty:

Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP, tel.: 267 122 040, 724 175 927, e-mail: Jakub_Kaspar@env.cz

Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy, tel.: 602 818 723, e-mail: karel.hanzelka@mdcr.cz

Karel Pospíšil, ředitel útvaru vědy a výzkumu Centra dopravního výzkumu, v.v.i., tel.: 548 423 716, 724 027 354, e-mail: karel.pospisil@cdv.cz

Jaroslava Kalincová, odbor tisku a public relations Ministerstva vnitra, tel.: 723 352 221, e-mail: kalin@mvcr.cz

Antonín Tym, Národní síť Zdravých měst ČR, tel.: 606 755 374, e-mail: tym@nszm.cz

Jana Kozlíková, odbor komunikace MMR, tel.: 224 861 663, e-mail: tiskove@mmr.cz

Michaela Taschnerová, ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT, tel.: 257 193 768, 602 136 275, e-mail: michaela.taschnerova@msmt.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist