Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Něco pro učitele.

06.03.2007  |  127× přečteno      vytisknout článek

Něco pro učitele.

V loňském roce Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina připravilo ve spolupráci se svými členskými středisky v rámci projektu Vzdělávání školních koordinátorů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) pět běhů specializačního studia. Projekt je financován Evropským sociálním fondem (ESF) v rámci Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů (OPRLZ), který je určen především ke zvyšování zaměstnanosti a zaměstnatelnosti a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Specializační studium probíhá v rozsahu 250 vyučovacích hodin a jeho obsah byl sestaven na základě dvou důležitých dokumentů, kterými jsou Vyhláška č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků a Standard dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v EVVO.

Projekt je realizován na celém území ČR a to formou paralelních specializačních kurzů, probíhajících v období od 1. července 2006 do 31. září 2007. Kurzy organizuje pět středisek ekologické výchovy – Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání, ZO ČSOP Vlašim, SEVER - Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory, Ametyst - Středisko ekologické výchovy a Vita - občanské sdružení. Všech pět kurzů má stejný základní obsah, ale mírně odlišnou formu, dle možností jednotlivých středisek a zájmu pedagogických pracovníků, v tom, kterém kraji. Úspěšní absolventi tohoto kurzu získají kvalifikační osvědčení, které je předpokladem pro oficiální pověření školním koordinátorem EVVO, včetně nároku na příslušné finanční ohodnocení.

Mluvíme zde o jednom z pilotních projektů nabízejících specializační studium, které má již stávající školní koordinátory profesionálně připravit na jejich funkci a informovat a vzdělat je v nejrůznějších ekotématech. Prvořadým cílem kurzů je pomoc při sestavování Školních vzdělávacích programů a začleňování jednoho z průřezových témat - ekologické výchovy, do těchto programů.

„Našeho“ specializačního studia se účastní 28 učitelů ze základních i středních škol (9 středoškolských učitelů a 19 ze základních škol). Jsou převážně z Jihomoravského kraje a Vysočiny, ale najdou se zde učitelé i z Pardubického a Moravskoslezského kraje. První setkání trvalo týden (srpen 2006) a konalo se na středisku Chaloupky, nedaleko Třebíče. Hlavními tématy byly systém EVVO v České republice, rámcový vzdělávací program, školní vzdělávací program, ekologická etika, globální problémy, atd. Pak jsme se potkali v říjnu v Brně. Učitelé postupně navštívili všechna detašovaná pracoviště Lipky a přitom se znovu hodně naučili. Teď, v těchto dnech, na začátku března se přijeli učitelé vzdělávat na naši krásnou Pálavu a do Mikulova. Ani zde nebude nikdo zahálet a společně se probere úloha nestátních neziskových organizací; dozví se, jak založit takovouto organizaci při škole; budou si povídat o biopotravinách a možnostech jejich uplatnění ve školním stravování; absolvují jarní exkurzi na Děvín i do Turoldu, zjistí, co je teorie GAIA; atd. Další setkání s ekologickou výchovou je čeká v Bílých Karpatech u našich kolegů z VISu Bílé Karpaty. Závěr specializačního studia se uskuteční v pobytovém středisku Lipky, na Rychtě v Krásensku. Zde bude roční vzdělávací úsilí završeno posledními konzultacemi a diskusemi nad závěrečnými pracemi účastníků. To jest zpracovanými školními programy EVVO jako součástí školních vzdělávacích programů pro tu, kterou konkrétní školu. Tečkou na závěr budou zkoušky, obhajoba závěrečných prací a předání certifikátů o absolvování specializačního studia. Tato tečka se odehraje v budově Jihomoravského kraje.

Ti, co máte o takovéto studium zájem a nedostalo se na Vás v tomto běhu, nezoufejte, Lipka získala finanční dotaci v rámci jiného projektu OPRLZ a bude pořádat hned dva běhy specializačního studia, které mají sice jiný název, ale obsah zůstává stejný - Specializační studium k výkonu specializačních činností v oblasti environmentální výchovy. Hlavní organizátor a příjemce dotace je tentokrát Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, partnery budou střediska ekologické výchovy z několika ostatních krajů republiky. Kurz je v rozsahu 250 vyučovacích hodin (ve smyslu vyhlášky MŠMT č.317/2005  Sb. o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků a Standardu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v EVVO) a je určen opět koordinátorům EVVO úplných základních a středních škol. Jeho úspěšní absolventi taktéž získají kvalifikační osvědčení, které je předpokladem pro oficiální jmenování školním koordinátorem EVVO, včetně nároku na příslušný osobní příplatek. Podrobnější informace zájemci najdou v informačním letáku, který byl rozeslán na školy po celé republice zapojené v síti MRKEV a také se informace objeví v chystaných Jihomoravských ekolistech, které vyjdou 1. dubna 2007.

 

                                                Za Lipku a CEV Pálava Hana Kalendovská a Eva Řezáčová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist