Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

FINANČNĚ VÝHODNÁ EKOLOGIE – PRAKTICKÉ UKÁZKY A ZKUŠENOSTI

05.04.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

FINANČNĚ VÝHODNÁ EKOLOGIE – PRAKTICKÉ UKÁZKY A ZKUŠENOSTI

Praha, 4.4.2007 – Odpovědi na otázky „co znamená finančně výhodná ekologie“ či „jak efektivně řídit podnik nebo město a zároveň být šetrný k životnímu prostředí“ přinesl včerejší seminář pořádaný Národní sítí Zdravých měst ČR na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Akce byla součástí dlouhodobého projektu, který má za cíl směřovat firmy, veřejnou správu i širokou veřejnost k nakupování a vyrábění produktů, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Praktické přístupy a v praxi prověřené konkrétní příklady a možnosti financování v této oblasti prezentovali zástupci resortu průmyslu, životního prostředí, samospráv a dalších odborných organizací a institucí.

Odborný seminář určený pro široké spektrum zástupců jak veřejných institucí a samospráv, tak komunálních a soukromých podniků, zahájil zástupce MPO Ing. Bohumil Beneš, který objasnil zejména zakotvení problematiky udržitelné spotřeby a výroby (USV) na národní úrovni, především její souvislost se Strategií udržitelného rozvoje ČR, která je v současnosti aktualizována. V neposlední řadě informoval také o tom, že objem finanční podpory pro projekty např. pro podporu recyklace u malých a středních podniků, stejně jako počet projektů v této oblasti se každoročně zvyšují. „V roce 2004 se jednalo například o téměř 50 milionů Kč“, upřesnil Ing. Beneš. 

O konkrétních nástrojích USV mluvil Ing. Vladimír Dobeš ze společnosti ENVIROS, který mj. popsal, jak je možné zajistit financování z budoucích úspor, které zavádění těchto nástrojů přinese. „Tento způsob umožňuje i městům, aby zefektivnila např. využívání energie na svém úřadě a v budovách v jejich majetku, přičemž finanční náklady na provedená opatření jsou hrazeny z uspořených zdrojů“, upozornil na zajímavou cestu pro samosprávy Ing. Dobeš.

Odpolední blok krátce uvedla Ing. Rút Bízková, náměstkyně ministra životního prostředí, která podpořila aktivity projektu Partnerství pro USV a informovala o finanční podpoře, která je pro dobrovolné nástroje v této oblasti aktuálně připravena zejména z Evropských zdrojů.

Příklady dobré praxe na úrovni samospráv následně představili např.:

-          Ing. Jiří Trezner ze Zdravého města Vsetín známého svým komplexním a systémovým přístupem k oblasti ekologie, zpracování odpadů či energetiky. Ing. Trezner představil některé konkrétní aktivity Vsetína, mezi něž patří projekty v oblasti udržitelné energetiky, přístupy ke strategickému plánování a řízení města, zpracování ekomapy města atp.

-          Mgr. Kamila Kanichová ze Sítě ekologických poraden STEP, která se soustředila zejména na problematiku tzv. zeleného úřadování a představení konkrétních aktivit v této oblasti (využití recyklovaných materiálů, zadávání „zelených“ veřejných zakázek apod.).

-          Ing. Vladimíra Henelová z ENVIROS, která se zabývala projekty energetických úspor budov v majetku Pardubického kraje. Zajímavým příkladem bylo využití metody energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC), založené na snížení provozních nákladů a dopadů na životní prostředí za současného splácení investice formou získané úspory.

Další přístupy k USV, jejím aplikacím v prostředí ČR a sdílení dobré praxe prezentovali zástupci nositele projektu CENIA, české informační agentury životního prostředí Ing. Vavřínek a Ing. Kozičková a ředitel Národní sítě Zdravých měst ČR, Ing. Petr Švec.  

Další informace, včetně fotodokumentace, naleznete na www.nszm.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist