Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

05.04.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

V sobotu proběhla v MČ Brno - Bosonohy asi 3 hodinová dobrovolnická úklidová akce. 3 skupiny dospělých občanů a dětí postupně prošly intravilán a okolí obce a vyčistily jej od poházených odpadků. Opravdovou ostudou Bosonoh je areál odborného účiliště, kde se studenti snad ani neobtěžují nosit odpadky do košů, o všude poházených nedopalcích cigaret ani nemluvě.Kéž by takovou akci zorganizovaly i další MČ, odpadů v keřích a různých příkopech u komunikací je v Brně dost a dost.

Evropská komise zveřejnila Zelenou knihu o využití tržních nástrojů pro účely ochrany životního prostředí a energetické politiky.  Vychází jednak z 6. akčního plánu pro životní prostředí, jednak ze strategie EU pro udržitelný růst. Mezi tržní nástroje patří daně, pevně stanovené množství na jednotku výstupu nebo jako v případě emisních povolenek - pevně stanovené objemy. V současné době jsou tržní nástroje používány v rámci směrnice o zdanění energií, směrnice o dálničních poplatcích a v rámci schématu obchodování emisními povolenkami. Zelená kniha má vyvolat diskusi o širším uplatnění tržních nástrojů, a to např. v souvislosti s plánovanou revizí směrnice o zdanění energií. Dalšími oblastmi k diskusi jsou např. znečišťování vod, nakládání s odpady, dotace, které mají v konečném důsledku negativní vliv na životní prostředí, ekologické daňové reformy v jednotlivých členských státech apod.

Evropská komise zveřejňuje na svých stránkách novou mapu ukazující potenciál jednotlivých členských států a regionů EU v oblasti solární energie. Průzkumy ukázaly, že potenciál např. Malty a jižního Španělska je více než dvojnásobný ve srovnání se Skandinávií či Skotskem. V souvislosti s cílem EU dosáhnout 20 % podílu obnovitelných energií na celkové spotřebě jsou podobné průzkumy velmi důležité a mohou pomoci členským zemím ve správném rozhodování o příštích investicích. Evropská komise také podpořila vznik Evropské fotovoltaické technologické platformy, která vytvořila strategický výzkumný plán pro tento sektor na příštích deset let.

Ochránci přírody v Prostějově připravili pro obyvatele města druhý ročník baterkiády. Chtějí je tak přimět, aby použité tužkové baterie, baterie z mobilů a další akumulátory neodkládali do běžných popelnic, ale na speciálně určená místa. Použitou baterii označenou příjmením a telefonním číslem můžete odevzdat například do krabice na informační službě městského úřadu, další kontejnery jsou v objektu Českého svazu ochránců přírody, v internetové večerce, na Základní škole Rejskova a ve skautské klubovně ve Šmeralově ulici. Akce se koná do 20. dubna.
www.mestopv.cz

Každý rok od dubna do června pořádají Děti Země tak-zvanou akci Falco - strážení hnízd ohrožených sokolovitých dravců ve volné přírodě. Vykrádání hnízd, bezohlední turisté nebo horolezci nerespektující zákazy představují pro kriticky ohrožené dravce velké nebezpečí. Skupiny dobrovolníků v CHKO Broumovsko a CHKO Labské pískovce, střídající se pod hnízdy po týdnu, se snaží tomuto chování zabránit. Každý rok se tak daří přispět k vyvedení několika mláďat, která by jinak byla rodiči opuštěna nebo skončila v rukách překupníků. Hlásit na akci se můžete na e-mailu: akcefalco@email.cz nebo na tel. čísle 605 468 263.

Webová stránka provincie Gansu v západní Číně zveřejnila Předpisy pro ochranu přírodní rezervace pustiny Anxi ve kterých se kromě jiného zakazuje vstup do střední oblasti rezervace. Lidé, kteří chtějí v této oblasti provádět průzkum nebo inspekci, musejí to hlásit 30 dnů předem.
V této přírodní rezervaci na státní úrovni jsou různé druhy vzácné zvěře a rostlin. Předpisy také zakazují lov a jiné akce poškozující životní prostředí.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist