Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vyšla „ekologická“ Archa

17.04.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

Vyšla „ekologická“ Archa Ekologická – tak by se s trochou nadsázky dala díky svému obsahu označit „dvojka“ letošního ročníku Archy, tištěného zpravodaje České rady dětí a mládeže. Téma Archy totiž zní: Děti a příroda. Čtenáři v ní tudíž najdou nejen profilový článek od Michala Kulíka o Sdružení Mladých ochránců přírody a jejich činnosti, ale i základní údaje týkající se středisek ekologické výchovy Pavučina, projektu Prázdniny s Brontosaurem či text ekopedagoga Martina Kříže nazvaný Děti a příroda versus stát a zákon. Archa přináší i rozhovor s ministryní školství Danou Kuchtovou či výběr z rozsáhlého materiálu o odcizování člověka přírodě, zpracovaného ekologickým centrem Toulcův dvůr.

„Není možné o přírodě jen číst. Musíme s ní prostě žít. Ucítit ledovou vodu v řece, její klouzavé oblázky a mohutný proud. Slyšet šumění listí a ochutnat podivná planá jablka,“ rozvádí téma ve svém úvodníku Pravidlo pro štěstí Marie Molková. „Není pravda, že děti sedí doma u PC, protože jsou líné a jiné. Líní a jiní jsou jejich rodiče,“ vzpouzí se její klávesnice často tradovanému klišé.

„Nepopírám, že jsou mi blízká sdružení, která se starají o ochranu přírody, ale aktivity mladých lidí, kteří se starají například o postižené spoluobčany nebo handicapované děti, jsou mi stejně sympatické,“ říká v rozhovoru pro Archu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Dana Kuchtová. „Žádné sdružení však při práci na MŠMT nesmím při rozhodování preferovat, to by byl nepřípustný klientelismus,“ dodává. Rozhovor je nadepsán Líbí se mi, že „táhnete za jeden provaz“… Tato slova paní ministryně adresovala členským sdružením „zastřešeným“ Českou radou dětí a mládeže. „Spolupráce a provázanost je velmi důležitá. Zároveň je to například i pro nás jednodušší vést s nimi jednání,“ vysvětlila, proč je jí pospolitost 95 členských spolků a organizací Rady sympatická.

„Ze zkušenosti vím, že mnohem víc než ekocentrum, víc než škola, naučí děti úctě k přírodě buďto rodina, nebo její pomocník při výchově ve volném čase – dětský oddíl. Ať už skautský, turistický, všeobecný, tábornický, nebo indiánský, prostě oddíl, který vytáhne děti na dva týdny do přírody, někam, kde není elektřina, jídlo od maminky, ani teplá sprcha,“ napsal Martin Kříž. Má ovšem za to, že stát legislativně brání těm, kteří chtějí vychovávat děti v přírodě a ve vztahu k ní, řadou vyhlášek, zákonů a paragrafů – a na některé z nich ve svém článku upozorňuje. Podobně laděný je ostatně i jeho sloupek Včerejší a dnešní děti.

Věty Martina Kříže – alespoň v pasáži týkající se odcizování člověka přírodě – do značné míry potvrzují výsledky průzkumu v Toulcově dvoře. „Počátky odcizování přírodnímu prostředí byly při výzkumu rozeznatelné už u dětí mladších tří let. Zjištění: dítě na počátku svého života má všechny psychické i fyzické předpoklady pro vývoj takového způsobu života, který bude v souladu s udržitelným rozvojem. Tyto předpoklady však nejsou kvalifikovaně využívány a rozvíjeny,“ uvedla Emilie Strejčková v anotaci výsledků zmíněného průzkumu.

Co s tím? Jednu z možností nápravy nepochybně představují dobře vedená dětská sdružení. „Naším cílem není vychovávat z dětí „fanatické ekology“ či „nadupané přírodozpytce“, ale vybavit je pro život kladným vztahem k přírodě a životnímu prostředí, a to bez ohledu na budoucí profesní zaměření. Nic více, nic méně,“ zobecnil kupříkladu snahu Sdružení Mladých ochránců přírody Michal Kulík. „Mopíci“ vychovávají ve 125 kolektivech na 3500 dětí; z článku se dozvíte, co se skrývá pod názvy některých jejich akcí, třeba Zachraňme studánky!, Ukliďme svět, Stříbrná nit, Hledání jara či Zelená stezka – Zlatý list.

Archa č. 2 obsahuje mimo jiné i profil nepříliš početného, avšak činorodého Občanského sdružení Gaudolino. Zaměřuje se především na turistiku a tábornické dovednosti; v jeho programu však nechybějí ani řemeslné a výtvarné dílny nebo široká škála her a netradičních sportovních disciplin. Vyvrcholením činnosti Gaudolina jsou letní tábory s celotáborovou horu. „Předloni jsme se ocitli v Jánských Lázních mezi hmyzáky, vloni jsme na Žďárskou rozjeli Sykovecký express a letos nás na Telčsku čeká svět dávno zapomenutých legend,“ upřesnil předseda sdružení Jiří Urbášek.

Archa také pokračuje v monitorování aktivit kolem římského setkání mládeže pod mottem Vaše Evropa – vaše budoucnost, připomíná blížící se devátý ročník celostátní Bambiriády, všímá si dvou významných skautských výročí a upozorňuje i na pražskou a brněnskou výstavu věnovanou Jaroslavu Foglarovi, kterému by letos v červenci bylo rovných sto let…

Archa č. 2/2007 k nahlédnutí ve formátu pdf

Přehled témat a uzávěrek příspěvků jednotlivých čísel letošního ročníku Archy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist