Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dubnová diskuse V. Cílka o ropě v Emauzích

26.04.2007  |  126× přečteno      vytisknout článek

Dubnová diskuse V. Cílka o ropě v Emauzích"To je vlastně velmi zvláštní, že existuje tak málo teologických spisů o ropě, takže o tom má smysl na této půdě povídat." Tak uvedl geolog Václav Cílek svoji přednášku: Ropný zlom - ropa jako metafora počátku a konce moderní společnosti v přeplněném presbytáři kláštera Emauzy, kde vystoupil v rámci pravidelných seminářů (každé druhé úterý v měsíci) Ekologické sekce České křesťanské akademie.
V první části přednášky bylo třeba ujasnit některé základní pojmy, a tak se posluchači dozvěděli, že každý z nás má svou malou armádu energetických otroků (neboť jinak by jeho osmihodinová práce vystačila asi tak na rozsvícení silné žárovky), spotřeba energie na obyvatele u nás vzrostla od roku 1950 šestnáctkrát a žijeme ve století akcelerace, kdy se všechno neustále zrychluje. Jako výhled do budoucna nastínil Cílek protnutí několika důležitých faktorů, jakými jsou stárnoucí populace, rostoucí ceny surovin a klimatické změny. A to už byl přechod k ropě, jejíž vrchol produkce (Peak Oil) očekává autor přednášky v letech 2008 - 2015. Důležitá byla i zmínka o tvorbě prognóz a jejich stále se zkracujícímu výhledu a menší přesnosti.
Následoval výklad jdoucí až na dřeň problému a to ropu, jako kapalinu pod zemským povrchem. Posluchači se dozvěděli, že ropa vzniká na mořském pobřeží, kam řeky přinášejí velké množství živin, jež jsou dále zpracovány mořskými organismy, které klesají ke dnu a jsou-li včas překryty vrstvou písku, zabraňujícímu jejich oxidaci mořskými červy. V hloubkách mezi 2 a 5 km jsou "ropná okna", kde za zvýšené teploty, činnosti mikroorganismů a několika anorganických katalyzátorů vznikají drobné kapénky ropy. Ty pak strhává podzemní voda, a protože ropa je lehčí než voda, stoupají k povrchu. Poslední zásadní podmínkou je pak vytvoření tzv. ropné pasti, jakéhosi klobouku z nepropustných hornin, pod kterým se plyn, ropa a voda hromadí (v tomto pořadí odshora). "Plyn zpravidla udržuje ropu pod tlakem, takže navrtáte-li ropnou past, musíte zasáhnout ropnou vrstvu, aby plyn ropu vytlačoval, jinak odplyníte ložisko a budete muset ropu čerpat," popsal Václav Cílek úskalí těžby.
Zmíněné podmínky vzniku ropy jsou podle Cílka poměrně vzácné. "Ropné firmy mají už několik desítek let katalog všech sedimentárních pánví a jejich ocenění z hlediska roponosnosti, takže na pevnině už žádné velké objevy očekávat nemůžeme," odhadl Cílek výhled do budoucna. Jistou možnost skýtají ještě nové objevy v moři, jejich těžba je však technicky velmi náročná, což přednášející dokreslil na příkladu největšího objeveného naleziště od roku 1975 Jack 2, jehož celkové vytěžení by však celosvětovou spotřebu pokrylo jen na 4 měsíce: "Plovoucí plošina je pomocí družice udržována na jednom místě čtyřmi loděmi, které ji neustále táhnou všemi směry a tím ji vyvažují, vrt navíc prochází dvěma kilometry vody a pěti kilometry horniny, kde teprve čerpá ropu. Navíc je v oblasti hurikánů."
Jako velmi důležitou veličinu charakterizoval dále energetickou návratnost při těžbě ložiska. Zatímco v počátcích těžby byla tato návratnost až 100 barelů získané ropy na jeden barel investovaný, ve 30 letech to bylo 60:1, ropa z Předního východu, kterou používáme už několik desetiletí má poměr asi 30:1, nově objevovaná naleziště mají maximálně 10-15:1. Z předchozího plyne, že ropa bude stále dražší a hůře dosažitelná. Příliš naděje neskýtají z tohoto pohledu ani biopaliva, pro řepku je zmíněný poměr 1:1 až 0,9:1.
V další části se Cílek důkladně věnoval otázce jaké zásoby ropy máme k dispozici a metodice jejich odhadování. Redakce 2 časopisů obešlou všechny firmy a státy, které těží ropu, jejich čísla pouze sečtou bez korekce či cenzury, ačkoli vědí, že nejsou přesná, což Cílek dokládá na příkladu z roku 1988: "OPEC rozděloval kvóty na těžbu pro jednotlivé státy podle množství ověřených ropných zásob a Kuvajt a některé další státy OPECu si přes noc, bez nalezení nových ložisek, zvýšily zásoby o 20 - 80 %." Z firem čelí obvinění z přeceňování zásob Shell (asi o 20 %). Nicméně existují domněnky, že ruská naleziště jsou přeceněna až pětinásobně. Nadhodnocení zásob umožňuje totiž snadnější přístup k bankovním úvěrům, v případě státu pocit "velmoci". Ropné zásoby se pak dělí na ověřené (existují s pravděpodobností 90 %), pravděpodobné (50 %) a možné (10 %). Celkové množství ropy se pak stanovuje 100 % ověřených 50 % pravděpodobných 10 % možných. Celkové číslo není ani tak důležité, jako spíše otázka na jakou dobu nám vystačí. "Obecně se čekají potíže s ropou v měřítku asi pěti let," konstatoval jeden z možných scénářů Cílek.
Politické souvislosti ropné těžby přelétl Václav Cílek jen velmi okrajově, nicméně jeho připomínky o obchodu s ropou pouze v dolarech, či dohodách vlády USA a vládnoucí rodiny Saúdů o stabilních a relativně nízkých cenách ropy, vzbudily v publiku zájem o neméně důležitý rozměr problému.
A jaký je tedy výhled do budoucna? "Během 10-15 let čekám velkou energetickou, sociální, klimatickou, environmentální a tudíž spirituální přestavbu společnosti, nastínil scénář vývoje Václav Cílek. Další úvahy se týkaly cestování, které v případě nedostatku ropy očekává dražší a méně bezpečné. Rovněž soužití ve společenství, kde se lidé nějakým způsobem podporují se může ukázat užitečným. Zřejmě se objeví jak dobrovolná skromnost, tak i postoj "ať si ještě užiju, dokud to jde". "Bohaté a středně bohaté státy transformaci energetiky (trvající třeba 10-15 let) asi zvládnou, poněvadž mají z čeho brát, ale tuto šanci nemá asi část Asie a Afriky," uzavřel ne příliš optimisticky besedu Václav Cílek.

ZDROJ:www.ecn.cz, www.petrol.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist