Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

NOVÝM PŘEDSEDOU ZDRAVÝCH MĚST, OBCÍ A REGIONŮ SE STAL PETR ŘEZNÍČEK, MÍSTOSTAROSTA MĚSTA CHRUDIM

02.05.2007  |  127× přečteno      vytisknout článek

NOVÝM PŘEDSEDOU ZDRAVÝCH MĚST, OBCÍ A REGIONŮ SE STAL PETR ŘEZNÍČEK, MÍSTOSTAROSTA MĚSTA CHRUDIM

Valná hromada, nejvyšší statutární orgán Národní sítě Zdravých měst ČR, rozhodla na konci minulého týdne o tom, kdo povede úspěšnou asociaci další dva roky. Samosprávy, které v České republice realizují mezinárodní Projekt Zdravé město WHO, od nynějška bude řídit Mgr. Petr Řezníček, místostarosta Chrudimi, společně s dalšími šesti zástupci Zdravých měst, obcí a regionů. Hlavním úkolem pro následující období bude zejména konzultace a pomoc při tvorbě kvalitních evropských projektů, postup v rámci Společných témat či podpora dalšího kvalitního postup členů v rámci Projektu a mnohá další.

V Jihlavě se Valná hromada, kromě samotné volby nových statutárních zástupců NSZM, kteří pocházejí z různých obcí a regionů Čech, Moravy a Slezska, zabývala praktickými tématy, jak dále rozvíjet tento projekt v České republice a přispět tak ke zvyšování kvality života nejen na lokální a regionální úrovni, ale také na národní i evropské úrovni.

Mezi důležité body patřila tzv. Společná témata municipalit, které realizují Projekt Zdravé město či místní Agendu 21. Rada vlády pro udržitelný rozvoj podpořila na počátku roku 2007 myšlenku, aby se společným meziresortním tématem udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni v České republice pro rok 2007 stala udržitelná a bezpečná doprava. Myšlenku, jejímž iniciátorem byla právě Zdravá města, obce a regiony a další samosprávy realizující mezinárodní program místní Agenda 21, podporují také zástupci resortů, vědeckých institucí i neziskových organizací. „Pět let po Johannesburgském summitu se díky spolupráci municipalit a resortů začíná v podmínkách ČR naplňovat hlavní motto Summitu „od agendy k akci“ a pojem „místní akce“ tak získává zcela konkrétní význam“, komentoval tento významný kvalitativní posun ředitel asociace P. Švec. V rámci Společných témat realizují města a obce celou škálu konkrétních aktivit, které mají za úkol zvýšit povědomí o problémech v dopravě a zároveň ukázat cestu k jejich řešení.

Ústředním tématem byla rovněž kvalita veřejné správy a konkrétní způsoby, jak dále zlepšovat služby pro občany. „O tom, že municipality zapojené do Projektu Zdravé město a místní Agendy 21 směřují správným směrem, svědčí i fakt, že program MA21 je již druhým rokem Ministerstvem vnitra zařazen mezi oficiální metody zvyšování kvality územní veřejné správy v ČR, řekl dále P. Švec.

Důležitým bodem jednání byla také diskuse o tzv. Aalborské chartě a závazcích, které mají přispět k udržitelnému rozvoji v našich městech a obcích. Řada Zdravých měst již dlouhou dobu naplňuje tato kritéria, ale dosud se oficiálně k této dobrovolné, ale prestižní výzvě nepřipojila. Ředitel asociace k tomuto tématu řekl: „Díky nedávné prezentaci NSZM ČR na mezinárodní konferenci udržitelných měst ve španělské Seville, která díky unikátnímu postupu asociace vzbudila velký zájem, jsme si uvědomili, že aktivity, které Zdravá města realizují, je třeba prezentovat i navenek – v celosvětovém měřítku. Jednou z takových cest by mělo být podepsání tohoto prestižního dokumentu a následné přihlášení se k Aalborgským závazkům.“

Valné hromady NSZM se zúčastnilo na šedesát zástupců Zdravých municipalit.
Municipality zvolené do Rady NSZM pro roky 2007-2009: Zdravý kraj Vysočina, Zdravá města Chrudim Vsetín, Litoměřice, Kopřivnice, Hodonín, Nové Město na Moravě; Revizní komisi NSZM tvoří zástupci Zdravých měst Letovice, Moravská Třebová a Svazku obcí Hamr.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist