Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obnovu poutního místa Stará Voda si vzali na starost skauti

20.05.2007  |  149× přečteno      vytisknout článek

Obnovu poutního místa Stará Voda si vzali na starost skauti V roce 2006 se při obnově poutního místa Stará <a href=Voda u Libavé v Oderských vrších sešli skauti nejen z naší republiky." hspace=8 src="http://www.adam.cz/img/n200705141022_Stara-Voda-mezinarodni-obnova-2006.jpg" width=120 align=left vspace=3>Bývalá bohatá obec Stará Voda v Oderských vrších byla v padesátých létech začleněna do vojenského výcvikového prostoru Libavá a postupně srovnána se zemí. Zbyl z ní jen barokní poutní kostel, který po léta chátral.
V roce 1995 zahájili skauti akci „Obnova Staré Vody“.
Každoročně se při obětavé práci vystřídají stovky skautů a skautek - převážně z okolí Olomouce, ale mnohdy pomáhají i další z celé republiky, ba i ze zahraničí. Na obnově poutního místa se podílejí prací i finančně také bývalí obyvatelé Staré vody, kteří přijíždějí z Německa.

Logo obnovy poutního místa Stará Voda vytvořil grafik Ladislav RusekV květnu 2006 se na Staré Vodě sešlo asi 120 pracantů a bylo mezi nimi i 13 skautů z Kanady, 4 Poláci a jeden Holanďan. Opravoval se most poškozený povodní, upravovali jsme přístupové schody ke hřbitovu, pálili vysekané křoví, Kanaďani položili dlaždice v chodbě věže, pokáceli jsme suchý smrk u kříže pod kostelem. 8. června skauti pomohli připravit ve Staré Vodě bohoslužbu pro bývalé přislušníky PTP při jejich celostátním setkání. Sloužili ji arcibiskup Graubner a biskup Lobkovic.
Při pobytu skautů z Kentucky v našich rodinách jsme také 7. července s nimi přijeli do Staré Vody a společně jsme s nimi sekali trávu, upravovali cestu ke Královské studánce a chystali areál na hlavní pouť.

Pouť ve Staré Vodě 2006Pouť ve dnech 28. – 30. 7. navštívilo asi 3000 poutníků. Bohoslužbu pro německé starousedlíky sloužili duchovní z Vídně, Mnichova a Moravského Berouna. Skauti pomohli při výzdobě kostela, připravili tradiční výstavu materiálů z historie Staré Vody a okolí. Podařilo se také vydat 2 nové pohlednice s fotografiemi současného stavu kostela a dalších objektů areálu.

Stará Voda u Libavé - poutní kostel sv. AnnyOd 9. do 16. srpna pracovali skauti z Týnce na sečení trávy, čistili hřbitov a klášter, pomáhali zedníkům při opravě omítek v kostele. Hned po nich přijelo 12 skautů z Doloplaz a s nimi také 6 lužických Srbů z Německa a 6 Poláků z Glubczyc. Ti odvedli kus práce při pořezání stromů napadaných do rybníka a vyčistili jeho dno a okolí. Ve středu 23. 8. přijela na kolech skupina 20 skautů – roverů z Hrubé Vody, kde byli na táboře. Bylo mezi nimi i 5 Slováků. Pomohli při vysekávání nového křoví na ploše kláštera a kolem kostela, opravili výpustní šachtu rybníka a uklidili prostor kolem Královské studánky.

Královská studánka - pramen léčivé vody ve Staré VoděDalší práce proběhly 23. a 24. září. Přijeli někteří starousedlíci z Německa a také skauti z Polska. Podepsala se smlouva o zahájení obnovy kaple Královské studánky. Dle projektu ji bude provádět stavební firma, ale skauti budou pomáhat při pomocných pracích. Do prvního sněhu, byla postavena zděná část kaple. Stavební firma začala s prací 11. října 2006 a poslední kámen byl vyzděn 23. 11. Podařilo se rozebrat staré zchátralé zdivo a vyzdít je znovu do výše 2,5 metru.
Letos na jaře pokračuje rekonstrukce klenby stropu a železobetonového věnce, na který se bude instalovat věž kaple. Skautský pracovní víkend proběhl ve dnech 12. a 13. května.

Do pouti v červenci 2007 by měla celá stavba stát v původní barokní podobě. Stavbu provádí firma TOMA Olomouc (Doloplazy).

Za 19. skautské středisko Velký Týnec
JUDr. Jan Pečínka


STARÁ VODA - ALTWASSER

Stará Voda - kostel a klášter, snímek z r. 1900Obec ležela podél stejnojmenného potoka u silnice z Města Libavé do Budišova n.B. v Oderských vrších. Založení obce je datováno kolem roku 1250, první písemný záznam o Staré Vodě je z r. 1456. Od nepaměti se zde konávaly poutě a v roce 1688 byl dokončen důstojný poutní kostel sv. Jakuba Většího a sv. Anny podle projektu císařského architekta Giovanniho Pietra Tencalliho.
V letech 1690 -1695 zde byla zřízena kolej školského řádu piaristů, kteří zde působili do r. 1922. Studovali zde mj. J. E. Purkyně a A. C. Stojan, pozdější olomoucký arcibiskup. Po odchodu piaristů byli zde krátce redemptoristé, do r. 1930 benediktini, po II. světové válce kongregace oblátů Panny Marie.
Bylo zaznamenáno přes dvacet míst, odkud poutníci přicházeli v procesích. Tradiční pouť z Kroměříže se datuje od r. 1715 – tehdy jako poděkování za odvrácení moru.
Logo obnovy poutního místa Stará Voda - Královská studánka od grafika Ladislava RuskaV roce 1930 stálo ve Staré Vodě 76 domů a žilo 345 obyvatel vesměs německé národnosti.
Po odsunu německého obyvatelstva se zde v r. 1949 konala poslední pouť a pak byl prostor uzavřen pro potřeby armád. Malebná obec Stará Voda se stala součástí vojenského výcvikového prostoru, r. 1950 byla zrušena a postupně srovnána se zemí. Zachován zůstal pouze těžce poškozený poutní chrám. Na místě kláštera jsou dnes pouze zbytky zdiva a studna na bývalém nádvoří. Stejný osud potkal kapličku u nedalekého pramene léčivé vody, který se jmenuje „Královská studánka“.
Po odchodu sovětských vojáků se první pouť konala 28. září 1991. Oprava kostela pokračuje po etapách tak, jak jsou k dispozici finanční prostředky.

http://www.adam.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist