Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministerstvo životního prostředí představuje OP

31.05.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ministerstvo životního prostředí představuje OP Financování Operačního programu životního prostředí (OP ŽP) prezentují pracovníci příslušného rezortu ve své expozici v pavilonu D. Plán navazuje na předchozí plánovací období EU a týká se období 2007-2013.


Pro Českou republiku se jedná o částku kolem 25 miliard euro, určena je na spolufinancování projektů pokrytých Národním strategickým referenčním rámcem. Dá se říci, že na základě zkušeností z minulého období je rezort životního prostředí dostatečně na nadcházející roky dobře připraven. Důležitou součástí je Státní fond životního prostředí, který vyhodnocuje žádosti o spolufinancování projektů z prostředků OP ŽP, zajišťuje spolufinancování z prostředků fondu, kontroluje dokumentaci a dohlíží na výběrové řízení na dodavatele, též dohlíží nad realizací projektu a jeho profinancování. Podle zástupců ministerstva bude celý schvalovací proces žádostí podobný předchozímu systému, který byl stanoven pro OP Infrastruktura. Ekonomické hodnocení bude posuzováno ze dvou aspektů – z pohledu ekonomiky žadatele a udržitelnosti projektu. Důležitou okolností, kterou je při předkládání projektu nutno zvážit je, zda žádost podává neziskový subjekt (město a obec) a uvažuje se o soukromém podnikatelském záměru.

Prioritou OP ŽP je šest oblastí: Vodní hospodářství a protipovodňová ochrana, zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí, využití obnovitelných zdrojů energie, odpady a staré ekologické zátěže, omezování průmyslového znečištění a environmentální rizika a posledním bodem je příroda a krajina. Tyto prioritní osy byly stanoveny v souladu se strategickými dokumenty ČR a EU.

Ve vodním hospodářství jde o zlepšení stavu povrchových a podzemních vod, dodávek jakosti pitné vody a o snižování rizika povodní. Cílem osy dvě pro následujících sedm let je udržení kvality ovzduší a omezení emisí znečišťujících látek s důrazem na využití šetrných způsobů výroby energie včetně obnovitelných zdrojů. Osa tři se věnuje udržitelnému využívání zdrojů energie, zejména z obnovitelných zdrojů, cílem je také prosazování úspor energie. Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží se věnuje osa čtyři. Průmyslové znečištění a snižování environmentálních rizik je zakotveno v ose pět. Hlavním cílem posledního bodu je zlepšování stavu přírody a krajiny, tedy zastavení poklesu biodiverzity a zvýšení ekologické stability krajiny.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist