Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

31.05.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Vládou předložená novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve svém § 28 odst. 5 výslovně rozděluje kompetence obcí a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností v projednávání správních deliktů.
Správní delikty, které spočívají v porušení obecně závazných vyhlášek obcí, budou projednávat obce a správní delikty spočívající v porušení ostatních právních předpisů na úseku ochrany zvířat budou projednávat obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Dojde tedy k přesunu části pravomocí, které v současné době vykonávají obecní úřady s rozšířenou působností, na obce. Zákon dosud nebyl vykládán jednotně. V některých případech projednávaly porušení obecně závazných vyhlášek obce, jindy obecní úřady obcí s rozšířenou působností.
Dle údajů ministerstva vnitra bylo v roce 2004 vydáno celkem 32 a v roce 2005 dalších 24 obecně závazných vyhlášek upravujících trvalé označování psů. Vyhlášek upravujících pohyb psů na veřejném prostranství bylo vydáno v roce 2004 celkem 237, v roce 2005 pak 345.

Schvalování vládního návrhu zákona o úpravě registru znečišťujících látek, o jejichž vypouštění do životního prostředí musejí podniky informovat pravidelně veřejnost, se odkládá. Požádal o to ministr životního prostředí Martin Bursík, podle něhož by zákon v navrhované podobě snížil dostupnost informací.
Zákon má od příštího roku rozšířit seznam vypouštěných látek ze 72 na 93 položek.
Zákon by v předkládané podobě o třetinu omezil okruh podniků, které mají do registru nahlašovat množství vypuštěného znečištění. Tato povinnost by odpadla např. firmám, které zpracovávají plasty a lamináty. Zůstali by jen největší znečišťovatelé a přímí výrobci.
Do registru spravovaného ministerstvem životního prostředí, který je zveřejněn na www.irz.cz, nahlásilo předloni informace o látkách vypuštěných do vzduchu, vody a odpadů celkem 977 podniků.
Nový zákon souvisí se sjednocením systému nahlašování znečištění v celé Evropské unii. Od 1. ledna roku 2008 by měl vzniknout Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek s jednotnými pravidly: zahrne 91 základních látek. Česká republika rozšíří seznam ještě o styren a formaldehyd, které považuje za látky nebezpečné a zdraví ohrožující.

Letovisko Heiligendamm v německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko zažije podle všeho ostrou kontroverzi šéfů států a vlád sedmi nejvyspělejších států světa a Ruska. Stane se tak v době od 6. do 8. června. Spojené státy oficiálně odmítly návrh předsedajícího Německa a Británie, aby země G8 schválily závazná a přísná omezení emisí CO2. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která přicestovala do Berlína, ocenila důležitou roli technologií v boji s globálním oteplováním, ale zdůraznila, že je třeba přihlížet k potřebám trhu. Agentura DPA tvrdí, že kancléřka Merkelová nehází ručník do ringu a chce těsně před summitem zapůsobit mezi čtyřma očima na George Bushe.

Ceny ministra za rok 2006 předá v úterý 5. června v Praze ministr životního prostředí Martin Bursík. Při této příležitosti budou uděleny také nové známky Ekologicky šetrný výrobek. Ceny se udělují osobnostem a hnutím.

Ekologie. Výbor pro dopravu norského parlamentu si u tamní středolevé vlády objednal zákon, který má od roku 2015 úplně zakázat prodej aut s benzinovými motory. Členové výboru tvrdí, že s tím nemůže být problém, když v Brazílii už teď 80 procent prodávaných aut jezdí na bioetanol.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist