Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Best project

12.06.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Finální zpráva projektu popisuje vybrané příklady "best and good practice " iniciativ vedoucích k zjednodušení a usměrnění environmentální legislativy.

BEST Expert Group vypracovala v rámci "BEST project" finální dokument a předložila jej Komisi.

BEST PROJECT — zjednodušování a usměrňování požadavků na společnosti ve vztahu k životnímu prostředí

Budování prostředí s přijatelnými požadavky pro zavádění a budování inovativního prostředí podnikání, zvláště pak pro malé a střední podniky, je jedním ze základů Lisabonské strategie pro vybudování nových pracovních příležitostí a docílení růstu v EU.

Na evropské úrovni Komise zavedla několik prioritních kroků pro stanovení lepších postupů k dosažení růstu a zaměstnanosti v Evropě.

Na podzim roku 2004 DG Enterprise and Industry založila BEST Expert Group, kde jsou prezentováni experti z jednotlivých členských států, asociací malých podniků a ekologických nevládních organizací. Expertní skupina měla za úkol předložit Komisy finální zprávu, ve které definuje kategorie pro hodnocení projektů, získávání informací od jednotlivých členských států k projektům, které mohou být předloženy jako "BEST project". Na podkladě definovaných kategorií a kritérií daných projektů, a rozhodnutí, které projekty splňují v daných kategoriích parametry "BEST project, byly následně jednotlivé projekty zhodnoceny.

Souhrnná informace viz.:

europa.eu.int

Finální zpráva byla předložena Komisy a k využití všem členským státům jako nejlepší dostupné projekty k využití.

Finální zpráva projektu "BEST Project" popisuje vybrané příklady "best and good practice " iniciativ vedoucích k zjednodušení a usměrnění environmentální legislativy, čímž se výrazně omezí zátěž na provádění podnikatelské činnosti.

Proces zjednodušení administrativy zastřešuje řadu možností: odstranění určitých nařízení, sloučení příslušných nařízení do "ovladatelnější" podoby a řešení problematiky překrývání či neslučitelnosti v rámci nařízení nebo mezi nařízeními. Zahrnuje snížení zátěže týkající se kancelářské práce a času potřebného na vyřešení potřebných informačních požadavků.

V praxi bude proces zjednodušení omezovat regulační břemena prostřednictvím zlepšení, zdokonalení nařízení nebo způsobu, kterým jsou spravovány a vynucovány.

Cílem zjednodušení je omezit regulační břemena kdekoli je to možné, avšak s ohledem na nezbytné zachování ochrany životního prostředí nebo zaměstnanců.

Návrhy zjednodušujících opatření jsou rozděleny do následujících kategorií:

Good/best practices: organizační nebo institucionální rámec

V rámci této kategorie jsou v projektu popsány "best practice" případy na strategické úrovni.

Např. přístupy, které:

  • poskytují zaměření na nadřazené závazky k procesu zjednodušení,
  • poskytují forum k diskusím o stěžejních záležitostech,
  • identifikují místa hlavních zátěží v podnikatelském prostředí,
  • přinášejí iniciativy zjednodušení do společného rámce a poskytující větší spojitost,
  • jsou významné v působení na návrhy nových nařízení (řešit přijetí obtížných nařízení k nějaké záležitosti, zatímco zjednodušující opatření je přijato pro nařízení k jiné záležitosti).

Good/best practices: zjednodušení povolovacího systému

Tato kategorie popisuje několik zjednodušujících přístupů k povolovacím požadavkům:

  • prověřování individuálních schémat k zavádění usměrňujících opatření, např. on—line proces žádání povolení,
  • usilování o zkombinování dvou či tří procesů povolení do jednoho, tak jako např. IPPC a odpadové povolení,
  • přenesení velkého počtu povolenek do jednoho jednoduchého povolení,
  • odstranění požadavků pro žádání povolení.

Good/best practices: zjednodušení monitoringu nebo ohlašování

Zpráva obsahuje sérii paralelních iniciativ v řadě zemí k harmonizaci požadavků monitoringu a ohlašování, což sníží výdaje v podnikání, a k provedení tohoto v rámci elektronického ohlašování a předkládajícího rámce, což také může být výhodné pro podnikání.

Good/best practices: zjednodušení kontroly

Zpráva nabízí několik příkladů zjednodušujících iniciativ vztahujících se ke kontrole. Opatření zaměřená na rizikové přístupy mohou mít kontrolu lépe zacílenou.

Good/best practices: užívání informačních technologií a elektronických systémů

Využívání informačních technologií na podporu povolenek, monitoringu nebo asistence při harmonizování podpor.

Good/best practices: rizikové a stimulační řízené přístupy

Rizikově založená regulace usiluje o zaměření regulační aktivity na podnikatelské činnosti, které jsou více rizikové. Tedy pro stejné množství regulačního úsilí by měl být vydán, oznámen větší environmentální užitek.

Good/best practices: soulad pomoci a dotační mechanismy

Harmonie pomoci je důležitým prvkem rozsáhlejších procesů, např. poskytování informací a pomoci podnikům během procesu zjednodušování povolení.

V příloze jsou uvedeny projekty jednotlivých kategorií.

Přílohy ke stažení

 

Zdroj: www.mpo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist